Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Ultrazvučne i audio-tehnologije u medicini (17.BM118B)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Proširiti znanja studenata o zvučnim talasima: kako nastaju i kako se prostiru. Objasniti šta i kako čovek čuje, kako razlikuje nivo zvučnog pritiska (dB) i frekvencijski sadržaj zvuka (Hz), kako opaža pravac u kom se nalazi izvor zvuka, i kako buka utiču na čoveka. Objasniti kako se zvuk snima, prenosi i reprodukuje, i kako na percepciju zvuka utiču zatvoreni prostori. Posebno objasniti način produkcije i percepcije govora, kao i karakteristike govornog mehanizma i čula sluha. Predstaviti audiometrijske tehnike ispitivanja sluha i merenja kvaliteta glasa. S obzirom na poseban značaj ultrazvučnih tehnologija u medicinskoj dijagnostici i terapiji, upoznati studente sa načinom generisanja, prostiranja i detekcije ultrazvuka.

Ishod:

Studenti stiču potrebna znanja o audio-signalima, pre svega o govoru kao najprirodnijem sredstvu komunikacije između ljudi, kao i o ultrazvuku, s obzirom na njegov značaj u medicinskoj dijagnostici i medicini uopšte. Pored elementa fizičke i fiziološke akustike (šta i kako čujemo), studenti će upoznati elektro-akustičke pretvarače (mikrofone, zvučnike i slušalice), merne uređaje, kao i druge uređaje i opremu sa kojom se sreću na vežbama i prilikom poseta tonskim studijima i audiološkim laboratorijama. Kroz praktični rad upoznaće se sa tehnikama za ispitivanje sluha i merenje kvaliteta glasa. Ovaj predmet će studentima pomoći da postanu inženjeri koji se razumeju sa audiolozima, fonijatrima, logopedima, radiolozima i drugim osobljem koje u medicinskim ustanovama radi sa ultrazvukom, kao i problemima sa sluhom i govorom.

Sadržaj:

(1) Fizika zvuka (nastajanje zvuka i fizičke karakteristike; prostiranje zvuka: refleksija i apsorpcija, direktni i reverberantni zvuk, stojeći talasi, Doplerov efekat). (2) Psihofiziologija i percepcija zvuka (anatomija čula sluha, čujno područje, binauralna lokalizacija, efekat maskiranja, uticaj buke na čoveka). (3) Elektroakustika (mikrofoni, zvučnici i slušalice, merni uređaji, alati za analizu i obradu audio signala). (4) Ispitivanje sluha (percepcija visine tona, nivoa i boje zvuka; tonalna i govorna audiometrija; slušni aparati i kohlearni implanti). (5) Artikulacija i percepcija govora (akustički, motorički i kognitivni aspekti, modelovanje produkcije govora i slušanja). (6) Ispitivanje kvaliteta glasa i merenje razumljivosti govora (objektivno merenje i subjektivno ispitivanje akustičkih karakteristika glasa; forenzičko poređenje govornika). (7) Uvod u ultrazvučne tehnologije (generisanje, propagacija i registrovanje ultrazvuka; ultrazvučni uređaji; primene u dijagnostici i terapiji).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode uz PowerPoint prezentacije s brojnim audio i video prilozima i animacijama. Praćena su vežbama u Laboratoriji za akustiku i govorne tehnologije na FTN. Predviđena je poseta audiološkim laboratorijama na Medicinskom fakultetu i u školi „Milan Petrović“ za decu sa invaliditetom. Studentima je na raspolaganju praksa na odeljenju za audiologiju Klinike za uho, grlo i nos Kliničkog centra u Novom Sadu, kao i u Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora u Beogradu. Predispitne obaveze su seminarski rad i 3 od 4 testa - uslov za izlazak na ispit je 25 od 50 bodova. Seminarski radovi se rade samostalno, a najbolji iz pojedinih tema se prezentuju i donose dodatne bodove. Kroz kolokvijum na polovini semestra može se položiti prvi deo ispita. Samostalni deo rada studenta podržan je preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala - www.telekom.ftn.uns.ac.rs.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dragan Drinčić, Petar Pravica Akustika – Zbirka rešenih zadataka 2011 VŠERSS, Beograd Srpski jezik
Vlado Delić Audio-izdanje udžbenika i prezentacija u okviru CABUNS-a 2018 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Mijić, M. Audio sistemi 2011 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Dragan Drinčić, Petar Pravica, Dragan Novković Osnovi akustike 2018 VŠERSS, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Prezentacija Da Ne 10.00
Test Da Da 10.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 50.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Test Da Ne 10.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
API Image

prof. dr Delić Vlado

Redovni profesor

Predavanja
Računarske vežbe