Univerzitet u Novom Sadu

Katedra za inženjerstvo biosistema

KATEDRA ZA INŽENJERSTVO BIOSISTEMA osnovana je 1985. godine pod nazivom Katedra za poljoprivredno mašinstvo. Prvobitne aktivnosti Katedre bile su vezane za razvoj poljoprivredne mehanizacije, a posebno mašina i opreme za ubiranje i procesiranje specijalnih biljnih vrsta kao što su aromatično i lekovito bilje. U skladu s aktuelnim dešavanjima u drugim delovima Evrope i globalno, aktivnosti su se proširile i na zaštitu na radu i uticaj na životnu sredinu sektora poljoprivrede, kao i mogućnostima primene obnovljivih izvora energije iz ovog sektora. Godine 2004, Katedra menja naziv u današnji. Dosadašnje brojne aktivnosti u saradnji s istraživačkim institucijama iz Srbije na nacionalnim projektima i inostranstva na EU projektima, u izradi stručnih projekata i studija na nacionalnom i pokrajinskom nivou, u saradnji sa privredom, omogućile su visoku kompetentnost članova Katedre za oblasti kojima se bavi prvenstveno u izvođenju nastave, ali i naučno-istraživačkom radu. Tome je posebno doprinela praksa da članovi Katedre, u okviru postdiplomskih studija borave na relevantnim institucijama u inostranstvu (Nemačka, Austrija, Mađarska). Deo Laboratorije za monitoring životne i radne sredine, koji je fokusiran na biogas i biomasu, ima izrazito uspešnu saradnju sa privredom. Zaposleni na Katedri potiču iz više oblasti kao što su Inženjerstvo zaštite životne sredine, Inženjerstvo zaštite na radu, Mašinsko inženjerstvo (Mehanizacija i konstrukciono mašinstvo, Energetika i procesna tehnika), Čiste energetske tehnologije, koje zadovoljavaju potrebe multidisciplinarnih tema kojima se Katedra bavi.

Fokus u projektima kojima se Katedra bavi je biogas u poljoprivredi i poljoprivredna biomasa, koji mogu da se koriste kao gorivo za dobijanje električne energije, kao gorivo za transport, kao gorivo za obezbeđenje toplotne energije u domaćinstvima/industriji, ili kao sirovina za industriju. Aspekt dekarbonizacije, tj. smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte i smanjenje zagađujućih materija prilikom procesa proizvodnje i korišćenja ovih izvora energije je kriterijum koji mora da se zadovolji. Poljoprivreda jeste značajan izvor negativnog uticaja na životnu sredinu i emisija koje doprinose klimatskim promenama, ali i veliki potencijal da se takvi negativni uticaji spreče ili umanje.

Odgovorna lica

Šef katedre

Đatkov Đorđe

Sekretar katedre

Višković Miodrag

Reč rukovodioca

Poštovani aktuelni i budući studenti, kolege istraživači i inženjeri,

Živimo u vremenu velikih izazova koji se tiču očuvanja životne sredine i ublaženju klimatskih promena, energetike, proizvodnje zdrave hrane i pijaće vode, kvaliteta obrazovanja, pa i obezbeđenju prosperiteta društva i civilizacije generalno. Ukratko, fokus je na poboljšanju održivosti i kvaliteta života ljudi. Navedene oblasti usko su povezane i intenzivno utiču jedne na druge. U skladu sa time, multidisciplinarnost je neophodna da bi se pronašla, ponudila i primenila odgovarajuća rešenja. Nastojanje Katedre za inženjerstvo biosistema je da u što većoj meri doprinese rešavanju aktuelnih problema, kroz obrazovanje budućih stručnjaka na predmetima koje izvode članovi Katedre, kao i u aktivnostima na istraživačkim projektima i u saradnji sa privredom. Da bi to bilo uspešno, potrebna je saradnja sa vama.

U nadi da možemo da uspešno sarađujemo, unapred zahvaljujem.

Srdačno,

Prof. dr Đorđe Đatkov

Matični studijski programi

Osnovne akademske studije

Zaposleni