Fakultet tehničkih nauka

Katedra za poštanski saobraćaj i komunikacije

O katedri

Katedra za poštanski saobraćaj i komunikacije formirana je pri Departmanu za saobraćaj. Katedra aktivno sarađuje sa drugim katedrama i departmanima Fakulteta tehničkih nauka, a zajedno sa Katedrom za telekomunikacije i obradu signala usmerava realizaciju studijskih programa iz oblasti poštanskog saobraćaja i telekomunikacija.

Članovi katedre pokrivaju široku oblast poštanskog saobraćaja i komunikacija. Njihove kompetencije su potvrđene kroz učešća u naučno-istraživačkom radu, brojnim projektima i studijama, kao i dugogodišnjom uspešnom saradnjom sa privredom kroz implementaciju tehničkih rešenja u inostranim kompanijama.

Osnovne i master akademske studije Poštanski saobraćaj i telekomunikacije, organizuje Katedra za poštanski saobraćaj i komunikacije. Ovi studijski programi studentima omogućavaju obrazovanje u oblasti poštanskih tehnologija, telekomunikacija, logistike, informacionih i srodnih tehnologija.

Odgovorna lica

Šef katedre

Šarac Dragana

Sekretar katedre

Dupljanin Đorđije

Reč rukovodioca

Poštanske i telekomunikacione usluge imaju značajan uticaj na društvo i privredu.

Poštanski sektor obezbeđuje prenos korespondencije i robe, uz prateće usluge na fizičkom i digitalnom globalnom tržištu.

Poštanske usluge predstavljaju jedan od nosećih stubova e-trgovine osigurvajući njenu realizaciju kroz prenos pošiljaka koja su predmet trgovine.

Poštanske usluge zapošljavaju veliki broj ljudi i doprinose privredi kroz poreze i prihode od usluga. One takođe omogućavaju povezivanje malih i srednjih preduzeća sa globalnim tržištima. U ruralnim područjima ili područjima s ograničenim pristupom internetu, poštanske usluge su često jedini način komunikacije s ostatkom sveta.

Ukratko, poštanske usluge su ključne za globalnu komunikaciju, trgovinu i društvenu povezanost te igraju važnu ulogu u svakodnevnom životu ljudi širom sveta.

Razvoj informacionih i komunikacionih tehnologija značajno je uticao na profil saobraćajnih inženjera i nastavnog osoblja. Članovi Katedre za poštanski saobraćaj i komunikacije nastoje da prate savremene zahteve tržišta rada i razvoja poštanske delatnosti i komunikacija.

Katedra za poštanki saobraćaj i komunikacije, organizuje nastave na kursevima iz oblasti poštanskog saobraćaja i komunikacija, ceneći svetske standard u oblasti, uz primenu savremenih metoda i tehnika učenja.

Matični studijski programi

Osnovne akademske studije