Katedra za električna merenja
Katedra za električna merenja je vezana za sami početak i utemeljenje elektrotehnike i računarstva na FTN-u.
Naime, Elektrotehnički odsek počeo je sa radom na FTN-u 1974. godine, i tada je bio organizovan u vidu dva instituta - "Institut za mernu tehniku i upravljanje" (mestu nastanka Katedre za električna merenja) i "Institut za energetiku i elektroniku", koji će se daljim razvojem transformisati u "Institut za računarstvo, automatiku i merenje" i "Institut za energetiku, elektroniku i telekomunikacije". U nastavku razvoja i trasformacija, iz ova dva instituta su nastala današnja dva departmana iz oblasti elektrotehnike i računarstva na FTN-u.
Danas (2024. godine) Katedra za električna merenja je jedna od 6 katedri u okviru Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije, ali sa snažnim vezama sa Departmanom za računarstvo i automatiku, prvenstveno preko studijskih programa „Merenje i regulacija“ i „Biomedicinsko inženjerstvo“ u kojima dominantnu ulogu imaju oba ova departmana.
Danas (2024. godine) uža naučna oblast (UNO) Katedre za električna merenja je „Električna merenja, metrologija i biomedicina“.
Jedina laboratorija iz oblasti elektrotehnike i računarstva na FTN-u koja je akreditovana od strane Akreditacionog Tela Srbije (ATS) je centralna laboratorija Katedre za električna merenja – Laboratorija za metrologiju. Ova laboratorija je formirana 1981. godine i predstavlja jedan izuzetno dragocen resurs na FTN-u, posebno za elektrotehniku i računarstvo na FTN-u. Osnovne delatnosti ove laboratorije su etaloniranje merila električnih veličina i merila temperature, uz podršku nastavnim i naučno-istraživačkim aktivnostima FTN-a. Laboratorija za metrologiju je postala osnovom za formiranje Centra za metrologiju FTN.
Katedra za električna merenja trenutno učestvuje u izvođenju nastave na studijskim programima OAS, MAS i DAS „Energetika, elektronika i telekomunikacije“ (posebno je zadužena za modul „Merno-informacioni sistemi“), OAS i MAS „Merenje i regulacija“ i OSS „Elektrotehnika“, na kojima se školuju inženjeri i doktori nauka iz oblasti elektrotehnike i računarstva.
Takođe, Katedra za električna merenja učestvuje i u izvođenju nastave na studijskim programima OAS, MAS i DAS „Biomedicinsko inženjerstvo“ na kojima se školuju inženjeri i doktori nauka iz oblasti biomedicinskog inženjerstva, kao i studijskog programa OAS „Mehatronika“.
Katedra za električna merenja, u sklopu istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja, istražuje sledeća pitanja i oblasti:
Istraživanja u oblastima: merno-informacionih sistema i algoritama; metrologije; realizacije preciznih merenja i merila; senzora i mernih pretvarača; inteligentna merenja u senzorskim mrežama; biomedicinskog inženjerstva – biomedicinske instrumentacije, uređaja i sistema; inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametnog’ zdravstva (<eng>Smart Health</eng>); inženjerskih tehnologija u kognitivnim neuronaukama; merenja u elektroenergetici; merno-informacionih tehnologija u konceptu ‘pametne’ distributivne mreže (<eng>Smart Grid</eng>); merenja u elektronici; inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametne’ kuće (<eng>Smart Home</eng>); inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametne’ zgrade (<eng>Smart Building</eng>); inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametnog’ grada (<eng>Smart City</eng>); merenja u konceptu ‘pametne’ poljoprivrede (<eng>Smart Agriculture</eng>); merenja u industrijskom okruženju; inženjerskih tehnologija u konceptu Industrija 4.0 i 5.0; merno-informacionih tehnologija u <eng>Internet of Things (IoT)</eng> okruženju; merno-informacionih tehnologija u zaštiti životne sredine; merenja u telekomunikacionim sistemima; merno-informacionih tehnologija u automobilskim sistemima.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
„Nauka počinje tamo gde imamo merenja“, rekao je čuveni naučnik Mendeljejev.
Danas, kada je osnova savremene privrede i industrije integracija visokih tehnologija i nauke sa industrijom, možemo slobodno reći: nauka, industrija i privreda počinju tamo gde imamo merenja.
U skladu sa aktuelnim tokovima razvoja nauke, industrije i privrede Katedra za električna merenja stavlja fokus na tri smernice:
školovanje inženjera elektrotehnike i računarstva koji imaju snažan temelj u osnovama svoje struke i sposobnost da prate savremene tokove u svojoj struci;
naučno-istraživački rad u svim oblastima u kojima električna merenja, metrologija i merno-informacioni sistemi predstavljaju njihov neizbežan deo;
saradnja sa industrijom i privredom, kako na rešavanju projektantskih i inženjerskih problema, tako i na sprezanju industrije i privrede sa visokim obrazovanjem i naučno-istraživačkim aktivnostima.
Katedre za električna merenja, od svog postanka do sadašnjeg trenutka (kao i u budućnosti), vidi svoju misiju kao misiju podrške nacionalnoj ekonomiji i nacionalnom suverenitetu, jer je adekvatan pristup (naučni, zakonski i industrijski) nauci i praksi merenja u okviru jedne države jedan od ključeva uspeha nacionalne ekonomije i ključeva za nacionalni suverenitet.