Univerzitet u Novom Sadu

Katedra za električna merenja

Katedra za električna merenja je vezana za sami početak i utemeljenje elektrotehnike i računarstva na FTN-u.

 

Naime, Elektrotehnički odsek počeo je sa radom na FTN-u 1974. godine, i tada je bio organizovan u vidu dva instituta - "Institut za mernu tehniku i upravljanje" (mestu nastanka Katedre za električna merenja) i "Institut za energetiku i elektroniku", koji će se daljim razvojem transformisati u "Institut za računarstvo, automatiku i merenje" i "Institut za energetiku, elektroniku i telekomunikacije". U nastavku razvoja i trasformacija, iz ova dva instituta su nastala današnja dva departmana iz oblasti elektrotehnike i računarstva na FTN-u.

Danas (2024. godine) Katedra za električna merenja je jedna od 6 katedri u okviru Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije, ali sa snažnim vezama sa Departmanom za računarstvo i automatiku, prvenstveno preko studijskih programa „Merenje i regulacija“ i „Biomedicinsko inženjerstvo“ u kojima dominantnu ulogu imaju oba ova departmana.

Danas (2024. godine) uža naučna oblast (UNO) Katedre za električna merenja je „Električna merenja, metrologija i biomedicina“.

 

Jedina laboratorija iz oblasti elektrotehnike i računarstva na FTN-u koja je akreditovana od strane Akreditacionog Tela Srbije (ATS) je centralna laboratorija Katedre za električna merenja – Laboratorija za metrologiju. Ova laboratorija je formirana 1981. godine i predstavlja jedan izuzetno dragocen resurs na FTN-u, posebno za elektrotehniku i računarstvo na FTN-u. Osnovne delatnosti ove laboratorije su etaloniranje merila električnih veličina i merila temperature, uz podršku nastavnim i naučno-istraživačkim aktivnostima FTN-a. Laboratorija za metrologiju je postala osnovom za formiranje Centra za metrologiju FTN.

 

Katedra za električna merenja trenutno učestvuje u izvođenju nastave na studijskim programima OAS, MAS i DAS „Energetika, elektronika i telekomunikacije“ (posebno je zadužena za modul „Merno-informacioni sistemi“), OAS i MAS „Merenje i regulacija“ i OSS „Elektrotehnika“, na kojima se školuju inženjeri i doktori nauka iz oblasti elektrotehnike i računarstva.

Takođe, Katedra za električna merenja učestvuje i u izvođenju nastave na studijskim programima OAS, MAS i DAS „Biomedicinsko inženjerstvo“ na kojima se školuju inženjeri i doktori nauka iz oblasti biomedicinskog inženjerstva, kao i studijskog programa OAS „Mehatronika“.

 

Katedra za električna merenja, u  sklopu istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja, istražuje sledeća pitanja i oblasti:

Istraživanja u oblastima: merno-informacionih sistema i algoritama; metrologije; realizacije preciznih merenja i merila; senzora i mernih pretvarača; inteligentna merenja u senzorskim mrežama; biomedicinskog inženjerstva – biomedicinske instrumentacije, uređaja i sistema; inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametnog’ zdravstva (<eng>Smart Health</eng>); inženjerskih tehnologija u kognitivnim neuronaukama; merenja u elektroenergetici; merno-informacionih tehnologija u konceptu ‘pametne’ distributivne mreže (<eng>Smart Grid</eng>); merenja u elektronici; inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametne’ kuće (<eng>Smart Home</eng>); inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametne’ zgrade (<eng>Smart Building</eng>); inženjerskih tehnologija u konceptu ‘pametnog’ grada (<eng>Smart City</eng>); merenja u konceptu ‘pametne’ poljoprivrede (<eng>Smart Agriculture</eng>); merenja u industrijskom okruženju; inženjerskih tehnologija u konceptu Industrija 4.0 i 5.0; merno-informacionih tehnologija u <eng>Internet of Things (IoT)</eng> okruženju; merno-informacionih tehnologija u zaštiti životne sredine; merenja u telekomunikacionim sistemima; merno-informacionih tehnologija u automobilskim sistemima.

Odgovorna lica

Šef katedre

Sovilj Platon

Sekretar katedre

Gazivoda Nemanja

Reč rukovodioca

„Nauka počinje tamo gde imamo merenja“, rekao je čuveni naučnik Mendeljejev.

Danas, kada je osnova savremene privrede i industrije integracija visokih tehnologija i nauke sa industrijom, možemo slobodno reći: nauka, industrija i privreda počinju tamo gde imamo merenja.

 

U skladu sa aktuelnim tokovima razvoja nauke, industrije i privrede Katedra za električna merenja stavlja fokus na tri smernice:

školovanje inženjera elektrotehnike i računarstva koji imaju snažan temelj u osnovama svoje struke i sposobnost da prate savremene tokove u svojoj struci;

naučno-istraživački rad u svim oblastima u kojima električna merenja, metrologija i merno-informacioni sistemi predstavljaju njihov neizbežan deo;

saradnja sa industrijom i privredom, kako na rešavanju projektantskih i inženjerskih problema, tako i na sprezanju industrije i privrede sa visokim obrazovanjem i naučno-istraživačkim aktivnostima.

 

Katedre za električna merenja, od svog postanka do sadašnjeg trenutka (kao i u budućnosti), vidi svoju misiju kao misiju podrške nacionalnoj ekonomiji i nacionalnom suverenitetu, jer je adekvatan pristup (naučni, zakonski i industrijski) nauci i praksi merenja u okviru jedne države jedan od ključeva uspeha nacionalne ekonomije i ključeva za nacionalni suverenitet.

Matični studijski programi

Osnovne akademske studije

Osnovne strukovne studije

Master strukovne studije

Zaposleni