Informacije
Udaljene laboratorije predstavljaju korišćenje internet ili neke druge telekomunikacione tehnologije za udaljeno sprovođenje pravih eksperimenata na fizičkoj lokaciji postojeće laboratorije, dok korisnik upotrebljava tehnologiju sa odvojene lokacije. Oblast udaljenih laboratorija raste, ali je još uvek daleko od obezbeđivanja dovoljnih rezultata za postojeće obrazovne zahteve. S druge strane, Internet tehnologije su značajno sazrele i nude brojne komercijalne alatke ali većina tih aplikacije nije pogodna za akademske potrebe. Univerzitetski timovi ubrzano razvijaju veliki broj novih udaljenih eksperimenata radi omogućavanja studentima i ljudima iz industrije da daljinski pristupaju njihovim laboratorijama.
Udaljene laboratorije obično obuhvataju jedan ili više udaljenih eksperimente a takav slučaj je i na Fakultetu tehničkih nauka. Nekoliko grupa razvijaju različite vrste udaljenih eksperimenata. Ova stranica predstavlja server za eksperimente koji se daljinski obavljaju preko interneta.