Predmet: Odabrana poglavlja iz elektromagnetske kompatibilnosti (17 - DE208)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastTeorijska elektrotehnika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Cilj predmeta je da studenti nauče terminologiju i osnovne zakone elektromagnetske kompatibilnosti.
Po uspešno završenom kursu, studenti su osposobljeni da razumeju dizajn uređaja koji ne ometaju druge uređaje ili ih ometaju u prihvatljivim granicama. Takođe studenti su naučili principe zaštite uređaja, ljudi i okoline od elektromagnetskih polja. Studenti su osposobljeni da uspešno komuniciraju sa kolegama iz srodnih oblasti i postaju uspešni članovi multidisciplinarnih timova.
Maksvelove jednačine. Prenosni vodovi. Antene. Kondukcione i Radiacione smetnje. Smetnje uzrokovane analognim i digitalnim signalima. Distorzija signala. Ekranizacija. Uzemljenje. Deo nastave na predmetu se može odvijati kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti elektromagnetne kompatibilnosti. Studijski istraživački rad može uključivati praćenje naučnih radova, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, kao i pisanje rada iz odgovarajuće oblasti kojoj pripada oblast interesovanja studenata.
U nastavi se koristi induktivni metod. Na nizu primera student stiče znanja koja može da generalizuje i zatim primeni za rešavanje konkretnog problema. Predavanja. Konsultacije. Studijski istraživački rad.
Paul, C.R.Introduction to Electromagnetic Compatibility2006Wiley Interscience, HobokenEngleski
Predmetni projekatdada30.00
Teorijski deo ispitaneda70.00