Predmet: Ispitivanja elektromagnetskih polja (17 - E1IEP)


Osnovne informacije

KategorijaStručno-aplikativni
Naučna oblastTeorijska elektrotehnika
MultidisciplinarnaNe
ESPB6
Matične organizacione jedinice predmeta

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Program predmeta

Program se primenjuje od 01.10.2012..

Ispitivanja elektromagnetskih (EM) polja postaju sve važnija i neophodnija u nastojanjima da se proceni nivo izloženosti okoline i populacije EM poljima, u različitim situacijama. Cilj predmeta je upoznavanje i stručno osposobljavanje mladih kolega u domenu ispitivanja EM polja iz opsega nejonizujućih zračenja. Prikazom i analizom metodologije ispitivanja EM polja, kolege stiču nova i produbljuju postojeća znanja o metodama ispitivanja, u cilju proširenja postojećih naučnih i istraživačkih saznanja o samim EM poljima, uticajima na bliske objekte, efektima izlaganja EM poljima, njihovim potencijalnim zdravstvenim uticajima, kao i neophodnosti prevencije i zaštite od izlaganja EM poljima.
U okviru ovog predmeta, krajnji ishod obrazovanja jeste sticanje znanja i razvijanje sposobnosti kolega, da kroz samostalan i timski rad, primenjuju, usavršavaju i razvijaju metodologije ispitivanja EM polja, u smislu modelovanja, proračuna i merenja nivoa. Naučnim i istraživačkim aktivnostima u predmetnoj oblasti, kolege će biti u mogućnosti da proširuju tehnološke osnove za samo ispitivanje, prikupljanje, sistematizaciju i obradu podataka ispitivanja. Time se podiže nivo ekspertske podrške analizi i rešavanju problema u ovoj oblasti, a dodatno se otvaraju nove mogućnosti podrške i drugim ekspertima, pogotovo iz domena zdravstvene i epidemiološke zaštite od eventualnih rizika izlaganja EM poljima. Kroz svoj naučni i istraživački rad u predmetnoj oblasti, kolege su u mogućnosti da daju značajan doprinos i budućem razvoju i implementaciji novih tehnologija za kontinualno i sistematično ispitivanje EM polja.
U okviru predmeta je predviđeno da se kolegama izlože neka od postojećih saznanja iz oblasti relevantnih za ispitivanja EM polja. Planirano je da se pokriju sledeće oblasti: 1. odabrana poglavlja teorijske analize EM polja, 2. metodologije proračuna, modelovanja i ispitivanja EM polja, • analitičke i numeričke metode modelovanja i proračuna, • primena softverskih alata za modelovanje i proračun (COMSOL, CST Studio...), • merni sistemi za merenje nivoa EM polja, • informacione mreže za ispitivanje EM polja, 3. normativni akti i zakonska regulativa u domenu ispitivanja EM polja, 4. odabrana poglavlja za procenu merne nesigurnosti u oblasti ispitivanja EM polja i 5. zahtevi relevantnih standarda za ispitivanja EM polja. Predviđeno je da se deo nastave odvija angažovanjem kolega na samostalnom studijskom istraživačkom rad u predmetnoj oblasti. Ovaj rad bi, pored aktivnosti na metodologiji ispitivanja EM polja, obuhvatio i aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, kao i pisanje naučnog rada iz predmetne oblasti.
U okviru predmeta primenjuju se sledeće metode: 1. predavanja – izlaganje teorijskog dela je propraćeno i odgovarajućim primerima koji doprinose boljem razumevanju i eventualnom razjašnjenju pojedinih delova gradiva, 2. konsultacije – pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije, 3. pomoć pri laboratorijskom radu i 4. studijski istraživački rad – proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu kolege su u mogućnosti da samostalno produbljuju gradivo sa predavanja. Uz rad sa predmetnim nastavnikom kolege se osposobljavaju za samostalno pisanje naučnih radova.
AutoriNazivGodinaIzdavačJezik
Popović, B.Elektromagnetika1990Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Jean G. Van BladelElectromagnetic Fields – Second Edition2007Wiley-IEEE PressEngleski
JCGMEvaluation of measurement data — Guide to the expression of uncertainty in measurement2008JCGM 100:2008Engleski
Predmetna aktivnostPredispitnaObaveznaBroj poena
Seminarski raddada50.00
Usmeni deo ispitaneda50.00
Ime i prezimeVid nastave
Nedostaje slika

Đurić dr Nikola
Redovni profesor

Predavanja
Nedostaje slika

Milutinov dr Miodrag
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Jerkan dr Dejan
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Kasaš-Lažetić dr Karolina
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe
Nedostaje slika

Herceg dr Dejana
Vanredni profesor

Laboratorijske vežbe