Predmet: Rizici i zaštita od elektrostatičkih pražnjenja (17 - RDI018)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastUpravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 05.09.2017..

Cilj je da studenti, po uspesnom zavrsetku kursa, budu obogacenii znanjima o uzrocima i postupcima procene rizika od elektrostatickih praznjenja. Cilj je da studenti budu osposobljeni da samostalno otklanjaju uzroke u jednostavnim slucajevima elektrostatickih praznjenja, na bazi numerickih simulacija i uz multidisciplinarni pristup.
Nakon uspesnog savladavanja kursa, studenti su osposobljeni za samostalno bavljenje istrazivackim radom i koncipiranje resenja problema vezanih uz elektrostaticko praznjenje. Studenti su osposobljeni da povezuju znanja iz vise oblasti, da prate dostignuca i kriticki analiziraju nove ideje u smanjenju rizika od elektrostatickog praznjenja.
Elektrostaticka praznjenja u industriji, IT okruzenju, okruzenju pametne kuce. Savremene metode, modeli, propisi i procene rizika u funkciji performansi objekata. Kvalitativne i kvantitativne metode u analizi podataka i primena informacionih sistema u smanjenju rizika od elektrostatickih praznjenja. Procena ranjivosti i izlozenosti u odabranom okruzenju.
Predavanja i konsultacije. Kroz predavanja, diskusije i domace zadatke se prati rad studenata i njihovo napredovanje. Mentorski rad za pojedine oblasti je predvidjen u cilju produbljivanja znanja. Koriscenje savremenih metoda informaticke nastave.
G. Luttgens, N. WilsonElectrostatic Hazards1997Butterworth-HeinemannEngleski
L. G. BrittonAvoiding Static Ignition Hazards in Chemical Operations1999American Institute of Chemical EngineersEngleski
N. JonassenElectrostatics, 2nd edition2002SpringerEngleski
K. L. KaiserElectrostatic Discharge2006Taylor & FrancisEngleski