9. Međunarodno savetovanje “U susret humanom gradu”

03.03.2023. - 10:48

Departman za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, 19. i 20. oktobra 2023. godine, organizuje deveto po redu Međunarodno savetovanje pod nazivom „U susret humanom gradu“ - „Towards a Humane City“ sa temom „Reshaping Mobility“.

Suorganizatori skupa su Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj Autonomne Pokrajine Vojvodine i Udruženje „Humani grad“ iz Novog Sada. Skup se održava pod pokroviteljstvom Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine i Naučno-tehnološkog parka iz Novog Sada. Ovogodišnje Savetovanje je podržano od strane velikog broja domaćih i međunarodnih institucija, kao što je IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), CIVINET mreža Slovenija–Hrvatska–Jugoistočna Evropa, UITP (Međunarodna asocijacija za javni prevoz)…

Savetovanje tradicionalno okuplja eminentne stručnjake iz oblasti saobraćaja, ali i drugih komplementarnih oblasti, koji prenose različita svetska iskustva i napretke, vezane za temu skupa. Rešavanje izazova mobilnosti u urbanim sredinama zahteva zajedničke akcije svih zainteresovanih strana prema novim oblicima mobilnosti  koji su proistekli iz  promena i izazova sa kojima se susrećemo.

Prvi dan Savetovanja (19.10.2023. godine) održaće se u Naučno-tehnološkom parku, gde će nakon svečanog otvaranja biti organizovane panel diskusije sa fokusom na urbanu mobilnost i pametne gradove, kao i izlagački deo gde će kompanije predstaviti svoje usluge. Drugi dan Savetovanja (20.10.2023. godine) će se održati u Skupštini APV-a gde će eminentni stručnjaci održati predavanja po pozivu i gde će učesnici  prezentovati stručne i naučne radova vezane za tematske oblasti skupa.

Teme ovogodišnjeg skupa su:
• Institucionalizacija i upravljanje pametnom i održivom mobilnošću
• Novi oblici prevoza
• Prednosti i nedostaci vozila bez vozača
• Električna vozila
• Budućnost prikupljanja podataka i modelovanja saobraćajne potražnje
• Efekti uvođenja inteligentnih transportnih sistema
• Organizacija javnog prevoza
• Prevoz robe u urbanim sredinama – nove perspektive
• Korišćenje zemljišta u funkciji održive urbane mobilnosti
• Novi oblici ekonomskih mera
• Uloga pešačenja i vožnje bicikla u smanjenju zagušenja
• Procena uticaja saobraćaja na životnu sredinu.
• Bezbednost saobraćaja.

Za više informacija posetite internet sajt www.humanecityns.org