FTN uspešno organizovao akciju čišćenje reke Tise i njenog priobalja

11.04.2022. - 07:58

U sklopu međunarodnog projekta TidyUp, Fakultet tehničkih nauka i Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu uspešno su organizovali akciju čišćenja reke Tise i njenog priobalja od čvrstog komunalnog otpada.

Akcija čišćenja je organizovana ovog vikenda, 08 i 09. aprila, na potezu Bačko Petrovo Selo - Bečej - Novi Bečej.

Akciji su se pridružili gosti iz Mađarske i Rumunije ali i studenti FTN-a, zajedno sa svojim profesorima kao i članovi:

Mesne zajednice i Omladinskog kluba Bačko Petrovo Selo
Bečejskog udruženja mladih – BUM
Opštinskog veća za privredu i zaštitu životne sredine opštine Bečej
Lovačkog udruženja Novi Bečej
Opštine Novi Bečej
Osnovnih škola Josif Marinković i Miloje Čiplić iz Novog Bečeja
Vode Vojvodine
NVO Inženjeri zaštite životne sredine

Sav reciklabilni otpad koji je sakupljen sortiran je i predat ovlašćenim reciklerima koji su pomogli akciju čišćenja, kompanijama Potisje Bečej i Brantner doo iz Novog Bečeja. U akciji čišćenja pronađene su velike količine staklene i plastične ambalaže iz Ukrajine, Rumunije ali i Slovačke i Mađarske što je samo jedan u nizu dokaza da otpad koji je bačen u reku Tisu i njene pritoke ne poznaje granice.

Projekat Tid(y)Up se fokusira na poboljšanje kvaliteta površinskih voda i realizuje ga 10 partnera u 7 zemalja (Srbija, Mađarska, Slovačka, Ukrajina, Bugarska, Rumunija i Austrija) koje pripadaju slivu reke Tise.

Nije moguće prikazati sliku.