Svečana konferencija otvaranja projekta Eco build

27.10.2017. - 12:58

U petak 27.10.2017. godine u Svečanoj sali Fakulteta tehničkih nauka održana je svečana konferencija otvaranja projekta “Eco build - Agricultural Waste - Challenges and Business Opportunities” Interreg IPA Programa Prekogranične Saradnje Hrvatska-Srbija 2014-2020.

Partneri na projektu su Građevinski fakultet Osijek i Departman za građevinarstvo i geodeziju Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, ukupna vrednost projekta iznosi 464.582,54 evra.

Na svečanom otvaranju obratili su se dekani partnerskih fakulteta: prof. dr Rade Doroslovački, Fakultet tehničkih nauka i prof. dr Damir Varevac, Građevinski fakultet Univerziteta u Osijeku, podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine  Brankica Tabak i Slavica Hajder, sekretar Udruženja usluga Privredne komore Vojvodine.

Projekat, njegov značaj i dosadašnje aktivnosti institucija-partnera predstavili su rukovodioci projekta prof. dr Ivanka Netinger Grubeša, Građevinski fakultet Osijek i prof. dr Mirjana Malešev, Fakultet tehničkih nauka.

Cilj projekta “Eco build - Agricultural Waste - Challenges and Business Opportunities” je podstaknuti primenu biomase preostale nakon žetve ratarskih useva kao zamene za gorivo u industriji te, potom, i podstaknuti primenu pepela nastalog sagorevanjem te biomase u građevnim proizvodima. U tom nastojanju, partneri na projektu, obe istraživačke organizacije, istražiće primenu pepela biomase u betonskim proizvodima, malteru, te u području stabilizacije tla. Rezultate svojih istraživanja partneri će prezentovati posrednicima i korisnicima biomase i pepela biomase na radionicama i okruglim stolovima organizovanim u okviru projekta.

Projekat je otpočeo realizaciju 01.08.2017. godine, a predviđeno trajanje projekta je 30 meseci.