EU projekat NOĆ ISTRAŽIVAČA 2012 SRBIJA

11.09.2012. - 00:00
U Srbiji će 28. septembra biti održana Noć istraživača, događaj koji na inicijativu Evropske unije treću godinu za redom afirmiše nauku i istraživače i podstiče mlade na istraživačko-naučnu karijeru. Novi Sad, Beograd, Zrenjanin i Niš će u istoj noći predstaviti posao istraživača u drugačijem svetlu.

Projekat “Researchers’ night” – „Noć istraživača” pokrenut je na evropskom nivou 2005. godine. Od tada se ova manifestacija održava svakog četvrtog petka u septembru. Prošle godine održana je istovremeno u 33 evropske države i 200 gradova.
Cilj Noći istraživača je da omogući posetiocima da bolje upoznaju glavne aktere – istraživače ali i da ohrabri mlade da samostalno istražuju, da pokaže da su istraživači obični ljudi sa fascinantnim poslom, da poput ljudi drugih profesija, doprinose opštem društvenom i ekonomskom razvoju.
Lajtmotiv ovogodišnje Noći istraživača u Srbiji je “Zaljubljivanje u nauku”.

U Novom Sadu na Trgu slobode sa početkom u 17 časova, niz eksperimenata će biti organizovano tako da prolazeći kroz metafore različitih faza zaljubljivanja (prvi susret, prvi poljubac, prvi izlazak, itd) predstave oblasti: ENERGIJA I OKRUŽENJE, INOVACIJE I IDEJE, ZDRAVLJE I BEZBEDNOST, HRANA I VODA. Eksperimenti će nam pokazati koje su to suprotnosti koje se privlače, kako nam Sunce pomaže da se zaljubimo, kako da pomognemo kućnim ljubimcima kada se razbole, i još mnogo toga. Posebna atrakcija će biti takmičenje u proizvodnji električne energije koristeći bicikle i „ljudski pogon“. Ideja je da centar Novog Sada tokom večeri 28. septembra postane prava elektrana na ljudski pogon i da se posetiocima omogući da vide koliko električne energije mogu napraviti tokom dva sata vožnje „bicikla“ i za šta se ta količina energije može iskoristiti.

PROGRAM:

   17:00 – 17:30 – Svečano otvaranje uz nastup Univerzitetskog hora
   17:30 – 19:00 – Dečji program (Predstave, animacije, zabavni program…)
   17:30 – 00:00 – Eksperimenti uživo
   19:00 – 21:00 – Kafa sa naučnicima (klub “Berliner” – Katolička porta)
   21:00 – 23:00 – Elektrana na ljudski pogon
   23:00 – 00:00 – Zabavni program (Plesna grupa Sambansa)

Organizatori “NOĆI ISTRAŽIVAČA 2012” su Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, Festival nauke, Centar za promociju nauke, Prirodno matematički fakultet iz Novog Sada, Naučni institut „Mihajlo Pupin“, Visoka tehnička škola strukovnih studija iz Zrenjanina i Kreativno edukativni centar. Manifestaciju su, pored Evropske komisije, do sada podržali Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Vlade Vojvodine i Grad Novi Sad.

Svi zabavni i naučni sadržaji u okviru događaja su besplatni!

Web prezentacija manifestacije: www.nocistrazivaca.rs
Facebook stranica: “NOĆ Istraživača – Srbija”

Nije moguće prikazati sliku.