FTN obeležio jubilej 50 godina postojanja

16.06.2010. - 00:00
Svečanom akademijom i otvaranjem “Regionalnog Centra za biosensing tehnologije – BioSens” obeleženo je 50 godina od osnivanja Fakulteta tehničkih nauka, najvećeg na Novosadskom univerzitetu.

Osnivanje Mašinskog fakulteta 1960. godine, koji je prerastao u Fakultet tehničkih nauka najveći je događaj u naučnoj stručnoj i političkoj javnosti Vojvodine, kazao je dekan FTN- prof. dr Ilija Ćosić. Ključne reči za budućnost su: kvalitet, efikasnost i multidisciplinarnost u svim procesima i u svim delovima fakulteta, kao integrisanog dela Univerziteta u Novom Sadu. To znači da istinski želimo da postanemo deo Evropskog naučno-obrazovnog prostora – mreže centara izvrsnosti u kojoj svako radi ono u čemu je najbolji. Za to društvo, zasnovano na znanju, potrebni su nam još kvalitetniji kadrovi, oprema i prostor. I zato moramo još snažnije razvijati inovativnost i kao inkubator osnivati nova mala i srednja preduzeća – rekao je dekan Fakulteta tehničkih nauka, prof. dr Ilija Ćosić.
Na svečanoj akademiji povodom obeležavanja 50 godina postojanja i uspešnog rada FTN Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić otvorio je Regionalni centar za biosensing tehnologije “Biosens” i pustio u rad najsavremeniju bežičnu senzorsku mrežu za osmatranje useva, koja je postavljena na Rimskim šančevima. Dr Bojan Pajtić je daljinskim putem pomoću elektronske kartice označio početak rada tog centra visoke tehnologije, koji će novootvorenim sistemom omogućiti monitoring polja kamerama postavljenim na bespilotnim letelicama, prikupljanje, analizu i čuvanje podataka.
“Biosens” je prvi multidisciplinarni istraživački centar za razvoj i primenu informaciono-komunikacionih tehnologija i metoda u poljoprivredi, šumarstvu i zaštiti životne sredine, u kojem se ostvaruju različiti međunarodni projekti vredni skoro dva miliona evra.
Ističući da FTN ne samo što decenijama obrazuje studente i stvara stručnjake u mnogim oblastima, nego već dugo “na snažan, inovativan i kreativan način menja stvarnost”, dr Bojan Pajtić je naglasio da su čak 55 kompanija visokih tehnologija osnovali nastavnici i saradnici te obrazovno-naučne ustanove. Zato bi Fakultet tehničkih nauka s pravom mogli da nazovemo fakultetom primenjene nauke, rekao je predsednik pokrajinske vlade.
Skupu su se takođe obratili rektor Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Miroslav Vesković, pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj, prof. dr Dragoslav Petrović i pokrajinski sekretar za obrazovanje, prof. dr Zoltan Jegeš.
U okviru proslave nastupio je i poznati pevač, muzičar, multi-instrumentalista i kompozitor Slobodan Trkulja.
Fakultet tehničkih nauka dodelio je povelje kao najviše priznanje istaknutim institucijama i pojedincima u znak zahvalnosti za partnerski odnos i plodnu saradnju, kao i nagrade najboljim naučnim radnicima i studentima za proteklu 2009. godinu.
Na svečanosti povodom velikog jubileja fakulteta na kojem je do sada diplomu steklo više od 12.300 studenata, među mnogobrojnim gostima bili su i predstavnici pokrajinske vlade i gradskih vlasti, predsednik SANU akademik prof. dr Nikola Hajdin, episkopi bački Irinej i jegarski Porfirije, predstavnici vojske, policije kao i drugih državnih i privatnih univerziteta i fakulteta u Srbiji i regionu.
Fakultet tehničkih nauka se još jednom zahvaljuje svima koji su bili deo ovako značajnog jubileja!

Nije moguće prikazati sliku.