Predavanje i promocija knjige prof.dr Milana Ivanovića

03.06.2010. - 00:00
Predavanje „Istraživački univerziteti i proizvodnja znanja u društvu znanja” i promocijia knjige „Tri eseja o znanosti” prof. dr Milana Ivanovića iz Zagreba, 10. Juna u 12:00 časova u Klubu nastavnika, Departmana za fiziku na PMF
Predavanje govori o univerzitetima koji, kao stari evropski centri znanja, nisu bili osnivani da otkriju, stvaraju novo znanje, već da prenose nasleđe i postojeća znanja. Razvojem trostruke spirale ( Triple Helix ) univerziteti se snažnije uključuju u istraživanja i razvoj inovacija. Sjedinjene Američke Države su razvile model istraživačkog univerziteta koji nastoje primeniti i ostale razvijene zemlje. Postoje teškoće evropskih zemalja u tranziciji da razviju saradnju industrije i univerziteta. Zaključak – neohodnost promene prakse u organizaciji i finansiranju naučnih istraživanja.