Osnovan prvi ASHRAE student branch na Univerzitetu u Novom Sadu

14.12.2009. - 00:00
Ceremonija osnivanja prvog Studentskog ogranka ASHRAE na Univerzitetu u Novom Sadu održana je 30. novembra 2009. godine u Svečanoj sali Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Sastanku je prisustvovalo više od 80 zvanica: studenti – članovi ASHRAE, profesori i dekan Fakulteta tehničkih nauka, predsednik ASHRAE g. Gordon V.R. Holness, predsednik Društva za grejanje, hlađenje i klimatizaciju Srbije (KGH) prof.dr Branislav Todorović, zvaničnici ASHRAE Danube Charter-a, gosti sa Univerziteta iz Niša i Kragujevca, i dr.

U prvom delu ceremonije obratili su se: prodekan Fakulteta tehničikh nauka prof.dr Vladimir Katić koji je pozdravio skup i izrazio zadovoljstvo povodom buduće saradnje,predsednik Društva za KGH Srbije prof.dr Branislav Todorović je objasnio značaj tridesetogodišnje saradnje KGH sa ASHRAE-om, udruženjem koje, iako nosi epitet „američko“, ima globalni značaj u struci, naročito u oblasti smanjenja potrošnje energije u gradnji i promociji upotrebe obnovljivih izvora energije,

prof.dr Milorad Bojić je kao Student Activity Chair of ASHRAE Danube Chapter izrazio zadovoljstvo širenjem mreže studentskih ogranaka u okviru Danube Chapter-a, predsednik ASHRAE g. Gordon V.R. Holness je istakao da upravo studentski ogranci, s mladim ljudima koji donose nove ideje i rešenja, čine da je ASHRAE globalni lider u oblasti tehničkih inovacija i standarda u postizanju održivog razvoja i energetske efikasnosti što je opšti cilj.

Nakon uvodnih reči pristupilo se potpisivanju Memoranduma o saradnji. Memorandum o saradnji potpisali su predsednik ASHRAE-a g.Gordon Holness, predsednik Društva za grejanje, hlađenje i klimatizaciju Srbije (KGH) prof. dr Branislav Todorović, prodekan FTN-a prof. dr Vladimir Katić i predsednik novooformljenog Studentskog ogranka g. Aleksandar Anđelković.

Drugi deo ceremonije bio je predviđen za studentske aktivnosti u okviru ASHRAE. Prof.dr Marija Todorović je, kao ASHRAE RAL Vice Chair – Student Activities, predstavila uvod u ASHRAE Student Design Project Competition 2009/2010. Studenti Ivan Kovačević, Mina Jevtić i Nemanja Miličić, predstavili su projekat koji je prošle godine ušao u uži izbor u okviru ASHRAE Student Design Competition 2009.

Na kraju ceremonije, predsednik ASHRAE studentskog ogranaka Aleksandar Anđelković, predstavio je osnovni cilj i misiju budućeg ogranaka i zahvalio se učesnicima na podršci i poverenju. Veliku zahvalnost je izrazio dodeljivanjem plaketa predsedniku ASHRAE g. Gordon V.R. Holness i profesoru Branislavu Todoroviću budućem Branch Advisor-u.

Nije moguće prikazati sliku.