Važna informacija za pripadnike srpske nacionalnosti van granica republike Srbije

18.06.2008. - 00:00
Važna informacija za pripadnike srpske nacionalne manjine
(Ministarstvo Prosvete)

Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja mogu se školovati u Republici Srbiji na visokoškolskim ustanovama pod istim uslovima kao i građani Republike Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje. Prilikom prijavljivanja na konkurs potrebno je predati nostrifikovana školska dokumenta ili potvrdu o tome da je započeta nostrifikacija potrebnih školskih dokumenata.
Kandidati koji poseduju dokumenta Republike Srpske i bivše Republike Srpske Krajine konkurišu bez nostrifikacije. Susedne zemlje u smislu ove odredbe su: Mađarska, Rumunija, Bugarska, Makedonija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska i Crna Gora. Visokoškolske ustanove su obavezne da u oba konkursna roka prihvate prijave svih zainteresovanih kandidata po ovom osnovu.

Kandidati svoju nacionalnu pripadnost potvrđuju pisanom izjavom overenom u opštinskom organu mesta stalnog prebivališta.