×
Univerzitet u Novom Sadu

Proizvodno mašinstvo

MASTER AKADEMSKE STUDIJE | MASTER INŽENjER MAŠINSTVA

Proizvodno mašinstvo

Studijski program master akademskih studija Proizvodno mašinstvo predstavlja savremeni multidisciplinarni studijski program koji predstavlja nastavak studijskog programa osnovnih akademskih studija iz oblasti proizvodnog mašinstva na Fakultetu tehničkih nauka. Razvijen je na Departmanu za proizvodno mašinstvo u cilјu školovanja inženjera za aktivno učestvovanje u razvojnim i eksploatacionim aktivnostima savremene mašinske proizvodnje.

Proizvodno mašinstvo je multidisciplinarna inženjerska oblast koja objedinjuje poznavanje metoda projektovanja proizvoda, tehnologija koje se primenјuju u pripremi i realizaciji industrijske proizvodnje i širokog spektra opštih naučnih znanja neophodnih za uključivanje u različite proizvodne sisteme. Inženjeri ovog profila su osposoblјeni za projektovanje proizvoda i tehnoloških procesa, pripremu, realizaciju i upravlјanje proizvodnjom u različitim industrijskim sistemima, upravlјanje procesima kontrole kvaliteta, kao i upravlјanje fabrikama iz oblasti prerađivačke industrije

Proizvodno mašinstvo predstavlјa tehnološku osnovu u više grana industrije. Tu spadaju: metaloprerađivačka industrija, proizvodnja plastičnih proizvoda, vazduhoplovna, automobilska industrija i sl. Procenjuje se da čak 80% radnih mesta namenjenih mašinskim inženjerima, obuhvata poslove za koje se obrazuju inženjeri iz oblasti proizvodnog mašinstva

Studijski program master akademskih studija „Proizvodno mašinstvo” treba u obrazovnom smislu posmatrati kao obrazovni program koji je nastao analizom potreba domaće i industrije iz okruženja, dopunjen obrazovnim temama koje zahtevaju strategije razvoja industrije u Evropi. Program master akademskih studija proizvodnog mašinstva je koncipiran tako da omogući studentima da u okviru izabrane studijske grupe dodatno konkretizuju svoja znanja koja se baziraju na razumevanju osnovnih fizičkih principa iz različitih oblasti tehnike, ovladavaju dopunskim stručnim znanjima za projektovanje i eksploataciju savremenih tehničkih sistema, formiraju sposobnost integracije znanja na osnovu karakteristika konkretnog problema i da tokom realizacije ovog studijskog programa budu uvedeni u istraživački rad.

Ciljevi studijskog programa „Proizvodnog mašinstva” su obezbeđivanje potrebnog nivoa znanja kod studenata kao i postizanje kompetencija i akademskih veština iz oblasti proizvodnog mašinstva. To pored ostalog uklјučuje razvoj sposobnosti kreativnog pristupa zadacima, sposobnost kritičkog sagledavanja problema, razvijanje sposobnosti za timski rad i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama potrebnim za obavlјanje profesije. Jedan od posebnih cilјeva, koji je u skladu sa cilјevima obrazovanja stručnjaka na Fakultetu tehničkih nauka je razvijanje svesti kod studenata za potrebom permanentnog obrazovanja, razvoja društva u celini i zaštite životne sredine. U cilјeve studijskog programa spadaju i edukacija kandidata za timski rad kao i razvoj sposobnosti za sistematično i argumentovano saopštavanje i izlaganje svojih rezultata stručnoj i široj javnosti.

Posle završetka studija inženjeri sa završenim master akademskim studijama Proizvodnog mašinstva su kompetentni da rešavaju realne probleme iz prakse kao i da nastave školovanje na doktorskim akademskim studijama. Kompetencije uklјučuju, pre svega, razvoj sposobnosti kritičnog mišlјenja, sposobnosti analize problema, sinteze rešenja, predviđanje ponašanja odabranog inženjerskog rešenja sa jasnom predstavom šta su dobre a šta loše strane i u kojoj meri one utiču na eksploataciju. Kvalifikacije koje označavaju završetak master akademskih studija stiču studenti koji su:

  • pokazali znanje i razumevanje u oblasti proizvodnog mašinstva, koje dopunjuje znanje stečeno na osnovnim akademskim studijama i predstavlјa osnovu za razvijanje kritičkog mišlјenja i primenu znanja;
  • sposobni da primene znanje u rešavanju problema u novom ili nepoznatom okruženju u širim ili multidisciplinarnim oblastima unutar obrazovno-naučnog polјa;
  • stekli sposobnost da integrišu znanje, rešavaju složene probleme i da rasuđuju na osnovu dostupnih informacija koje sadrže promišlјanja o društvenim i etičkim odgovornostima povezanim sa primenom njihovog znanja;
  • u stanju da na jasan i nedvosmislen način prenesu znanje i način zaklјučivanja stručnoj i široj javnosti;
  • stekli sposobnost da nastave obrazovanje na način koji će samostalno izabrati.

 

Savladavanjem studijskog programa master akademskih studija, student stiče temelјno poznavanje i razumevanje svih disciplina odabrane studijske grupe, kao i sposobnost rešavanja konkretnih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka. Tokom studija se insistira na što intenzivnijem korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija kao i stvaranju podloga za njihovu integraciju u poslovne sisteme sa specifičnim zahtevima u razvoju proizvoda i neposrednoj proizvodnji. Master inženjeri posle završetka ovog nivoa studija poseduju kompetenciju za praćenje i primenu novina u struci, kao i za saradnju sa lokalnim i međunarodnim okruženjem. Tokom školovanja student stiče sposobnost da samostalno planira i realizuje eksperimente, izvrši statističku obradu rezultata kao i da formuliše i donese odgovarajuće zaklјučke. Master inženjeri proizvodnog mašinstva su osposoblјeni da ekonomično koriste prirodne resurse Republike Srbije u skladu sa principima održivog razvoja. Posebno se obraća pažnja na razvoj sposobnosti za timski rad i razvoj profesionalne etike.

Akademski naziv koji studenti stiču posle završetka studija je Master inženjer proizvodnog mašinstva. Ishod procesa učenja je skup znanja i veština koje inženjerima omogućavaju rešavanje problema koji se javlјaju u razvojnim i proizvodnim uslovima, korišćenje stručne literature, kao i nastavak obrazovanja na programu doktorskih akademskih studija. Osnovni uslov za upis na studijski program su završene osnovne akademske studije odgovarajućeg profila sa najmanje 240 ESPB. Na master akademskim studijama Proizvodnog mašinstva koje traju jednu godinu postoje četiri studijske grupe:

  • Računarom podržane tehnologije
  • Savremene tehnologije oblikovanja materijala
  • Savremene tehnologije oblikovanja plastike
  • Softver za mašinstvo

 

Student se prilikom upisa opredelјuje za jednu od studijskih grupa u skladu sa svojim afinitetima i prethodnim obrazovanjem. Nastava se za studijsku grupu organizuje ukoliko se za nju opredeli dovolјan broj studenata. U okviru studijske grupe su zastuplјene savremene proizvodne i informacione tehnologije sa akcentom na njihovu primenu u industriji. Studenti u okviru izabrane studijske grupe imaju obavezne i izborne predmete.

Nastava se izvodi kroz predavanja i vežbe. Tokom nastavnog procesa se stavlјa akcenat na samostalan i istraživački rad studenta kao i na njegovo pojačano lično uklјučivanje u nastavni proces. Na predavanjima se, uz korišćenje odgovarajućih didaktičkih sredstava, izlaže predviđeno gradivo, ali se tom prilikom studentima ukazuje i na istraživačke trendove u dotičnoj oblasti. Na vežbama, koje prate predavanja, se rešavaju konkretni zadaci i izlažu primeri koji dodatno ilustruju gradivo. Na vežbama se daju i dodatna objašnjenja gradiva koje je obuhvaćeno predavanjima. Vežbe mogu da budu auditorne, laboratorijske i računarske.