Faculty of Technical Sciences

Subject: (22.EAI041)

General information:
 
Category Professional-applicative
Scientific or art field Information-Communication Systems
ECTS 6

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa tehnikama i alatima veštačke inteligenicije koji se mogu koristiti za ekstrakciju informacija u mulitmedijalnim sistemima, primenom metoda i tehnika za obradu slika, videa, zvuka i teksta. Studenti će biti osposobljeni za razvoj programskih rešenja za obradu multimedijalnih sadržaja zasnovanih na kombinaciji metoda i tehnika klasične veštačke inteligencije i dubokog učenja. U okviru kursa, studenti će imati priliku da učestvuju u praktičnoj radionici NVIDIA instituta za duboko učenjeDeep Learning Institute (DLI), koja će studentima obezbediti praktično iskustvo u razvoju i primeni sistema dubokog učenja na savremenim GPU platformama i serverima u oblaku.

Studenti će po završetku kursa imati znanja i veštine koje će im omogućiti da koriste tehnike veštačke inteligencija za rešavanje praktičnih problema iz domena primene informacionih tehnologija u multimedijalnim sistemima. Pored toga steći će praktične veštine razvoja programskih rešenja korišćenjem OpenCV, Pythonscikit-image, Caffe, TensorFlow i PyTorch okruženja za modelovanje i treniranje dubokih neuronskih mreža. Kroz praktičan trening baziran na NVIDIA DLI radionicama studenti će razviti i primeniti praktične sisteme dubokog učenja na serverima u oblaku i imati priliku da steknu NVIDIA DLI sertifikat osposobljenosti za razvoj sistema veštačke inteligencije koji kombinuju različite tipove podataka (tekst, slika i video).

Predmet će pokriti sledeće oblasti: pregled osnovnih koncepata akvizicije i čuvanja vizuelnih i audio signala, reprezentacija podataka, filtriranje, konvolucija, interpolacija. Geometrijske operacije nad slikama, matematička morfologija, detekcija ivica, segmentacija slike, ekstrakcija obeležja iz slike. Osnovna znanja iz domena ekstrakcije informacija iz zvučnih zapisa i teksta. Tehnike estimacije kretanja, detekcija i praćenja objekata u videu. Relevantne metode učenja u sistemima sa dubokom arhitekturom (Deep Learning<-eng>) i primene ovih sistema za analizu velikih količina multimedijalnih podataka. Teorijsku nastavu će pratiti praktična obuka iz implementacije programskih rešenja (modela neuronskih mreža) u okruženjima OpenCV, Pythonscikit-image, Caffe, TensorFlow i PyTorch i na platformama za masivnu paralelnu obradu podataka u oblaku. Studenti će u okviru predmeta proći kroz radionicu NVIDIA DLI koja se bavi razvojem sistema koji rade sa različitim tipovima podataka (npr. tekst, slika i video).

Predavanja i laboratorijske vežbe, testovi i individualni zadatak (projekat). U okviru vežbi će studenti biti osposobljeni za implementaciju programskih rešenja u programskom okruženju OpenCV, Pythonscikit-image, Caffe, TensorFlow i PyTorch, kroz odgovarajuće radionice NVIDIA DLI. Usvajanje teoretskih znanja sa predavanja će se proveravati testovima i na usmenom ispitu, a individualni zadatak će uključivati praktičnu implementaciju sistema mašinskog učenja baziranih na dubokom učenju, odgovarajuće složenosti u saradnji sa kompanijama koje primenjuju duboko učenje i u okviru prakse na koju će primiti studente u koordinaciji sa predavačem kursa. Predispitne obaveze činiće uspešno završen i odbranjen samostalni predmetni projekat, kao i skupljen adekvatan broj bodova sa vežbi - uslov za izlazak na ispit je 25 od 50 bodova.

Authors Title Year Publisher Language
Adrian Kaehler, Gary Bradski Learning OpenCV 2013 OReilly English
Goodfellow, I., Bengio, Y., Courville, A. Deep Learning 2017 MIT Press English
Course activity Pre-examination Obligations Number of points
Test Yes Yes 10.00
Oral part of the exam No Yes 30.00
Complex exercises Yes Yes 30.00
Projektni zadatak Yes Yes 30.00
API Image

Prof. Ćulibrk Dubravko

Full Professor

Lectures
API Image

Prof. Pap Ištvan

Full Professor

Lectures
API Image

Prof. Ćulibrk Dubravko

Full Professor

Computational classes
API Image

Assistant - Master Janko Aleksandra

Assistant - Master

Computational classes

Faculty of Technical Sciences

© 2024. Faculty of Technical Sciences.

Contact:

Address: Trg Dositeja Obradovića 6, 21102 Novi Sad

Phone:  (+381) 21 450 810
(+381) 21 6350 413

Fax : (+381) 21 458 133
Emejl: ftndean@uns.ac.rs

© 2024. Faculty of Technical Sciences.