Предмет: Теорија и критика урбане средине (17 - UP02)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областАрхитектонско-урбанистичко планирање, пројектовање и теорија

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2007..

У оквиру предмета студентима ће бити представљене теоријске и методолошке поставке савремених урбаних истраживања са циљем сагледавања сложених процеса урбане средине у оквиру укупног просторног и друштвеног контекста. Доминантне теме развоја градова данас биће обрађене уз критички приступ, анализом релевантних теорија, али и изграђених простора у којима су разнолике утицајне силе материјализоване.
Студенти који успешно испуне предвиђене обавезе биће оспособљени да развију аналитички и критички апарат који ће моћи да прилагоде специфичностима сопственог научно-истраживачког и практичног рада. Студенти ће бити усмерени ка разумевању урбаних трансформација у оквиру процеса који их узрокују, како би у даљем теоријском и/или практичном раду могли да се према њима активно и конструктивно одреде.
Процеси трансформације савремених градова – шири контекст; Савремени концепт урбаног; Савремене теорије урбаног раста и развоја; Специфичне теме и процеси у развоју градова данас – критичка анализа; Просторни параметри као кључни чиниоци урбаних трансформација – теоријска и практична разматрања; Концепт вертикалног урбанитета у теорији и пракси; Динамика урбаног простора - процеси као основ функционисања града; Визије развоја градова у будућности и савремене технологије.
Метода критичке анализе; Илустративно-демонстративна метода; Метода синтезе усвојених знања; Интеракција између учесника у наставном процесу.
Мамфорд, Л.Град у историји2003Марсо:Боок, БеоградСрпски језик
Džejkobs, Dž.Smrt i život velikih američkih gradova2011Mediterran Publishing, Novi SadСрпски језик
Kofman, E & E LebasWritings on Cities – Henri Lefebvre2006Blackwell Publishing, OxfordЕнглески
LeGates, R & F StoutThe City Reader2011Routledge, London, New YorkЕнглески