×

Fakultet tehničkih nauka

Master akademske studije

Studijski program Animacija u inženjerstvu, je interdisciplinaran između elektrotehnike i računarstva i matematike.

Studije su zastupljene na sva tri stepena akademskih studija.

Osnovne akademske studije traju četiri godine, vrede 240 bodova i stiče se zvanje diplomirani inženjer računarske grafike.

Master akademske studije traju jednu godinu, vrede 60 bodova i stiče se zvanje master inženjer računarske grafike.

Doktorske akademske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master akademskih studija (vrede 180 ESPB).

Animacija je danas sastavni deo svakog proizvoda ili proizvodnog procesa i podrazumeva se gotovo u svim oblastima života.

Računarska grafika se koristi u svim tehničkim disciplinama, svoje sigurno mesto ova disciplina ima u umetnosti, a takođe u medicini i farmaciji, kao i u fundamentalnim disciplinama. Značajno mesto zauzima u obrazovanju, a svima je poznat uticaj na filmsku industriju, specijalno od kada su kreirani 3D filmovi. Koristi se i za izradu kompjuterskih igara, kao i kod WEB dizajna.

Vizuelizacija je potrebna svima jer je ona najprirodnija za ljudski način viđenja sveta i predstavlja odličan izbor za prezentaciju kod učenja, podučavanja i prenošenja informacija. Dobro je poznato da slika govori više od 1000 reči.

 
Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 
 
 
 

Departman za arhitekturu i urbanizam ima moderan i otvoren nastavni plan i program, u jedinstvu teorije i prakse, lokalnih uticaja i svetskih trendova, baziran na kombinaciji arhitekture kao umetnosti i kao građene sredine od velikog socijalnog, ekonomskog, tehničkog, kulturnog i razvojnog značaja.

Osnovni cilj studijskog programa je da se obrazuje stručnjak koji poseduje dovoljno konzistentnog i upotrebljivog znanja iz oblasti arhitekture i urbanizma koje može da primeni u praksi i konstantno nadgrađuje. Nastavnim planom su predviđeni različiti kursevi – od osnovnih disciplina, preko arhitektonskog i urbanističkog projektovanja, pejzažne arhitekture, unutrašnje arhitekture i dizajna, očuvanja graditeljskog nasleđa, do kurseva koji se bave specifičnijim temama. Studijski programi su usaglašeni sa evropskim standardima u pogledu uslova upisa, trajanja studija, uslova prelaska u narednu godinu, sticanja diplome i načina studiranja.

U okviru Departmana za arhitekturu i urbanizam, nastava se izvodi na svim nivoima akademskih studija.

Osnovne akademske studije traju četiri godine i posle odbranjenog diplomskog rada studenti stiču zvanje diplomiranog inženjera arhitekture i 240 ESPB. Studenti stiču kompetencije koje im omogućavaju korišćenje stručne literature, sposobnost kritičkog mišljenja, sposobnost analize problema, sinteze rešenja i rešavanja realnih problema sa kojima se susreću u praksi, kao i nastavak školovanja ukoliko se za to opredele.

Master akademske studije omogućavaju studentima dalje usavršavanje kroz jednogodišnje studije na tri smera:

   Arhitektonsko i urbanističko projektovanje
   Savremene teorije i tehnologije u arhitekturi
   Dizajn enterijera

Studenti stiču kompetencije i akademske veštine, koje uključuju razvoj kreativnih sposobnosti i kritičkog mišljenja, razvijanje sklonosti za timski rad i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama potrebnim za samostalno obavljanje profesije. Nakon desetog semestra i odbranjenog master rada stiče se diploma master inženjera arhitekture.

Specijalističke akademske studije traju jednu i po godinu (90 ESPB). Studentima je omogućeno sticanje dodatnih znanja iz različitih oblasti arhitekture i dizajna, ovladavanje dopunskim znanjima neophodnim za profesionalni projektantski rad i sticanje čvrste metodološke osnove za bavljenjem strukom u savremenim okvirima.

Doktorske akademske studije traju tri godine. Studenti stiču kompetencije za visoko kvalitetan i samostalan naučno-istraživački rad, kritičko procenjivanje drugih i vođenje originalnih naučnih istraživanja koja omogućavaju razvoj novih tehnologija i doprinose opštem razvoju društva.
Kroz brojne seminare, simpozijume, kongrese, konkurse, izložbe i sportske susrete studenti stiču dodatna znanja iz ove oblasti kao i poznanstva i kontakte sa kolegama iz drugih sredina, razmenjuju se iskustva i procenjuju pojedinačne i kolektivne pozicije u okruženju.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Diploma inženjera arhitekture pruža mogućnosti bavljenja različitim poslovima iz oblasti pre svega arhitektonskog i urbanističkog projektovanja, izvođenjem (izgradnja i nadzor), zaštitom i obnovom starih građevina i prostora, dizajnom, komunalnim pitanjima, pejzažnim uređenjem, investicijama, upravljanjem, istorijom i teorijom kao i brojnim drugim poslovima vezanim za pitanja i probleme građene sredine. U tom smislu studije na departmanu za arhitekturu i urbanizam osposobljavaju mladog stručnjaka da arhitekturu shvati kao umetnost i umeće mišljenja, oblikovanja, građenja i unapređenja građene sredine i egzistencijalnog prostora u svim epohama i svim oblicima kulture, jednako važno kako za pojedinca tako i za grupu odnosno celu zajednicu.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

 

 Prezentacija studijskog programa

Ranije se na Biomedicinsko inženjerstvo gledalo kao na inženjerstvo primenjeno u medicini, međutim danas se taj pojam definiše kao razvoj, proširenja i primena inženjerskih nauka u svrhu boljeg razumevanja fiziologije i patofiziologije, kao i dijagnoza i tretmana kod povreda i bolesti. Krajnji cilj te nove oblasti je opšte poboljšanje uslova života. Proteini, ćelije, tkiva i organi pokazuju neobičan spektar materijalnih svojstava i strukture koji pokriva širok opseg različitih funkcija. Proučavanje složenosti formi i multifunkcionalnosti u ljudskom telu predstavlja izazov i za lekare i inženjere jer su nova dostignuća u medicini i razvoj inženjerstva uvek išli zajedno.

Studijski program Biomedicinsko inženjerstvo na Fakultetu tehničkih nauka realizuje se u saradnji sa Medicinskim fakultetom u Novom Sadu i kreiran je na osnovu najsavremenijih naučnih saznanja u oblasti biomedicinskog inženjerstva po ugledu na slične studijske programe vodećih univerziteta u svetu, a sa ciljem da osposobi inženjere za multidisciplinarno povezivanje znanja iz oblasti tehnike i medicine. Ovaj studijski program je jedinstven u Republici Srbiji i omogućava školovanje studenata u oblasti koja je u velikoj ekspanziji u celom svetu i koja ima veoma značajno mesto u velikom broju svetskih strategija razvoja nauke i tehnologija u 21. veku.

U poslednjih nekoliko decenija, medicina i zdravstvena zaštita su se značajno promenile i u velikoj meri zavise od visoke tehnologije za prevenciju, dijagnostiku, lečenje bolesti i rehabilitaciju. Shodno tome značajno je porasla i potreba za biomedicinskim inženjerima koji će biti sposobni za razvoj i primenu novih dijagnostičkih metoda (nuklearna magnetska rezonancija – NMR, pozitronska emisiona tomografija – PET, elektroencefalografija – EEG, elektromiografija – EMG, elektrokardiografija – EKG), terapijskih i rehabilitacionih metoda (funkcionalna električna terapija – FET, funkcionalna električna stimulacija – FES, radioterapija, rehabilitacioni roboti), rad sa sofisticiranim medicinskim pomagalima (neuralne proteze, pacemaker-i, veštačko srce), razvoj i izradu kompleksnih implantata (ortopedskih, stomatoloških, estetskih itd.), uspešan timski rad u medicinskim ustanovama i centrima koji se bave razvojem, proizvodnjom, održavanjem i distribucijom medicinske opreme kao i sprovođenje novih bazičnih istraživanja na nivou gena, molekula, ćelije i organa.

Drugi stepen studija – master akademske studije Biomedicinsko inženjerstvo podižu na viši nivo znanja stečena na studijskom programu osnovnih akademskih studija pod istim nazivom na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Master studije su koncipirane tako da mogu da predstavljaju dobar izbor i za studente sa drugih bliskih studijskih programa koji žele svoje usavršavanje da nastave u oblasti biomedicinskog inženjerstva. Nastava na master akademskim studijama traje jednu godinu (60 ESPB) u okviru koje studenti rade master rad. Studenti koji uspešno završe master studije dobijaju diplomu master inženjera biomedicinskog inženjerstva.

Tokom studija se insistira na što intenzivnijem korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija i dostupne moderne istraživačke opreme. Akcenat je stavljen na rad u manjim grupama u savremeno opremljenim eksperimentalnim laboratorijama ili računarskim učionicama.

Radi obezbeđenja visokog kvaliteta studija, studenti master akademskih studija podstiču se da objave bar jedan naučni ili stručni rad iz oblasti iz koje rade master rad. Planiranje, pisanje i objavljivanje rada je dobra priprema za studente koji se opredele za dalje naučno usavršavanje na doktorskim studijama.

Svršeni studenti ovog studijskog programa biće osposobljeni za samostalno izvođenje eksperimenata i mernih procedura i postupaka iz oblasti biomedicinskog inženjerstva, da izvrše statističku obradu rezultata, da formulišu i prezentuju odgovarajuće rezultate i zaključke, biće kompetentni za praćenje i primenu novina u struci, kao i za uspešnu i ravnopravnu saradnju sa kolegama, u odgovarajućoj stručnoj oblasti, iz obrazovnih, naučnih, istraživačkih ili privrednih organizacija iz zemlje i okruženja.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Na studijskom programu za biomedicinsko inženjerstvo obrazuju se inženjeri koji mogu da se zaposle kako u klinikama, institutima, univerzitetima, tako i u kompanijama čija je delatnost razvoj, proizvodnja, održavanje i distribucija medicinske opreme. Primeri oblasti za koje mogu da se opredele inženjeri biomedicinskog inženjerstva:

• bioinstrumentacija – korišćenje inženjerskih principa i metoda u kombinaciji sa najsavremenijim tehnologijama u cilju razvoja uređaja za dijagnostiku i terapiju;
• biomehanika – primena principa mehanike za razumevanje, modeliranje i simulaciju biomedicinskih sistema, razvoj veštačkih organa kao što su veštačko srce, bubrezi, zglobovi itd.;
• kliničko inženjerstvo – rad u medicinskim ustanovama u saradnji sa medicinskim osobljem u procesu primene medicinskih tehnologija u cilju unapređenja medicinskih usluga;
• rehabilitaciono inženjerstvo – razvoj novih tehnologija koje omogućavaju brži i kvalitetniji oporavak bolesnika sa oštećenjima nervnog sistema; razvoj metoda za funkcionalnu električnu stimulaciju i terapiju itd.;
• implanti i ortopedske proteze – primena savremenih metoda i sofisticiranih tehnologija kod razvoja i izrade kompleksnih ergonomskih implantata, proteza i pomagala u oblasti medicine i stomatologije;
• biomaterijali – proučavanje strukture, fizičko-mehanička karakterizacija i modeliranje biomaterijala i tkiva.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program Čiste energetske tehnologije je koncipiran kao interdisciplinaran studijski program, koga dominantno čine dve naučne oblasti, mašinsko inženjerstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu. U realizaciji navedenog interdisciplinarnog studijskog programa pored predmeta iz pomenute dve naučne oblasti, zastupljeni su i predmeti iz oblasti elektrotehničkog i računarskog inženjerstva, opštih prirodnih disciplina i industrijskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta. Čiste energetske tehnologije je program koji je nastao kao odgovor na potrebe tržišta i zahteva koje postavlja industrija, privreda i institucije.

Master akademske studije Čiste energetske tehnologije predstavljaju logički nastavak istoimenih osnovnih akademskih studija. Konkretno, ovaj studijski program treba da omogući studentima da dodatno konkretizuju svoja znanja koja se baziraju na razumevanju osnovnih fizičkih principa iz energetskih tehnologija, ovladaju dopunskim stručnim znanjima za primenu savremenih energetskih sistema, steknu sposobnost integracije znanja koje u svakom konkretnom slučaju treba primeniti, da neizostavno simultano ostvare uslove minimalnog uticaja energetskih procesa na životnu sredinu i da tokom studija programa budu uvedeni u istraživački rad.

Master studijski program Čiste energetske tehnologije obuhvata predmete većinom sa dva Departmana Fakulteta tehničkih nauka: Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu i Departmana za energetiku i procesnu tehniku.

KOME JE NAMENJEN?

Ovaj master akademski program namenjen je diplomiranim studentima Čistih energetskih tehnologija i srodnih studijskih programa koji stečeno znanje na osnovnim studijama žele da obogate savremenim kompetencijama iz navedene oblasti.

Kandidat da bi se upisao mora da ima završene četvorogodišnje osnovne akademske studije, odgovarajućeg smera, koje su vrednovane sa najmanje 240 ESPB.

Master akademske studije traju godinu dana, vrede 60 ESPB i nakon ovih studija stiče se zvanje master inženjer energetskih tehnologija.

Prilikom upisa svakom studentu određuje se savetnik koji ga usmerava, shodno interesovanjima studenta, kao i koje predmete sa izbornih pozicija da odabere. Osim nastave u učionicama, organizuju se i stručne ekskurzije, prilikom kojih se posećuju karakteristični objekti, fabrike, sajmovi, itd.

ŠTA DOBIJAM?

Nakon uspešno završenih master studija, uz zvanje master inženjer energetskih tehnologija stičete:

• znanja za izradu elaborata, studija, idejnih i glavnih projekata iz oblasti energetike i zaštite životne sredine,
• znanja i metode za razumevanje energetskih tokova i funkcionalnih dešavanja u termoenergetskim sistemima i zgradarstvu; za analizu troškova energije i identifikaciju potencijalnih mesta za njihovo smanjenje i kontrolu,
• znanja da odaberete adekvatne softverske alate u domenu čistih energetskih tehnologija i da ih koristite,
• osnovna znanja iz savremene organizacije i načina funkcionisanja deregulisane elektroprivrede u svetu, Evropskoj uniji, regionu u okruženju i Republici Srbiji,
• savremena znanja o konkretnim vrstama novih materijala, njihovim relevantnim karakteristikama i mogućnostima njihovih primena u energetici,
• teoretska i praktična znanja o tehnologijama skladištenja energije,
• znanje o mehanizmima politike na nacionalnom i lokalnom nivou i njihov značaj za racionalno korišćenje energije i kontrolu klimatskih promena,
• znanja i veštine za pripremu organizacije za sertifikaciju sistema energetskog menadžmenta i upravljanje životnom sredinom.

MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA

Student nakon sticanja zvanja master inženjera energetskih tehnologija stiče mogućnost zapošljavanja u širokom spektru delatnosti:

• obavljanje poslova energetskog menadžera (u sektoru industrije i zgradarstva),
• u gradskim upravama,
• u agencijama i preduzećima koja se bave energetikom,
• u preduzećima i servisima koji se bave energetskom efikasnošću i obnovljivim izvorima energije,
• u projektantskim biroima i konsultantskim preduzećima,
• u preduzećima koja se bave prodajom i proizvodnjom energetskih tehnologija i drugo.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program Čiste energetske tehnologije je koncipiran kao interdisciplinaran studijski program, koga dominantno čine dve naučne oblasti, mašinsko inženjerstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu. U realizaciji navedenog interdisciplinarnog studijskog programa pored predmeta iz pomenute dve naučne oblasti, zastupljeni su i predmeti iz oblasti elektrotehničkog i računarskog inženjerstva, opštih prirodnih disciplina i industrijskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta. Čiste energetske tehnologije je program koji je nastao kao odgovor na potrebe tržišta i zahteva koje postavlja industrija, privreda i institucije.

Master akademske studije Čiste energetske tehnologije predstavljaju logički nastavak istoimenih osnovnih akademskih studija. Konkretno, ovaj studijski program treba da omogući studentima da dodatno konkretizuju svoja znanja koja se baziraju na razumevanju osnovnih fizičkih principa iz energetskih tehnologija, ovladaju dopunskim stručnim znanjima za primenu savremenih energetskih sistema, steknu sposobnost integracije znanja koje u svakom konkretnom slučaju treba primeniti, da neizostavno simultano ostvare uslove minimalnog uticaja energetskih procesa na životnu sredinu i da tokom studija programa budu uvedeni u istraživački rad.

Master studijski program Čiste energetske tehnologije obuhvata predmete većinom sa dva Departmana Fakulteta tehničkih nauka: Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu i Departmana za energetiku i procesnu tehniku.

KOME JE NAMENJEN?

Ovaj master akademski program namenjen je diplomiranim studentima Čistih energetskih tehnologija i srodnih studijskih programa koji stečeno znanje na osnovnim studijama žele da obogate savremenim kompetencijama iz navedene oblasti.

Kandidat da bi se upisao mora da ima završene četvorogodišnje osnovne akademske studije, odgovarajućeg smera, koje su vrednovane sa najmanje 240 ESPB.

Master akademske studije traju godinu dana, vrede 60 ESPB i nakon ovih studija stiče se zvanje master inženjer energetskih tehnologija.

Prilikom upisa svakom studentu određuje se savetnik koji ga usmerava, shodno interesovanjima studenta, kao i koje predmete sa izbornih pozicija da odabere. Osim nastave u učionicama, organizuju se i stručne ekskurzije, prilikom kojih se posećuju karakteristični objekti, fabrike, sajmovi, itd.

ŠTA DOBIJAM?

Nakon uspešno završenih master studija, uz zvanje master inženjer energetskih tehnologija stičete:

• znanja za izradu elaborata, studija, idejnih i glavnih projekata iz oblasti energetike i zaštite životne sredine,
• znanja i metode za razumevanje energetskih tokova i funkcionalnih dešavanja u termoenergetskim sistemima i zgradarstvu; za analizu troškova energije i identifikaciju potencijalnih mesta za njihovo smanjenje i kontrolu,
• znanja da odaberete adekvatne softverske alate u domenu čistih energetskih tehnologija i da ih koristite,
• osnovna znanja iz savremene organizacije i načina funkcionisanja deregulisane elektroprivrede u svetu, Evropskoj uniji, regionu u okruženju i Republici Srbiji,
• savremena znanja o konkretnim vrstama novih materijala, njihovim relevantnim karakteristikama i mogućnostima njihovih primena u energetici,
• teoretska i praktična znanja o tehnologijama skladištenja energije,
• znanje o mehanizmima politike na nacionalnom i lokalnom nivou i njihov značaj za racionalno korišćenje energije i kontrolu klimatskih promena,
• znanja i veštine za pripremu organizacije za sertifikaciju sistema energetskog menadžmenta i upravljanje životnom sredinom.

MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA

Student nakon sticanja zvanja master inženjera energetskih tehnologija stiče mogućnost zapošljavanja u širokom spektru delatnosti:

• obavljanje poslova energetskog menadžera (u sektoru industrije i zgradarstva),
• u gradskim upravama,
• u agencijama i preduzećima koja se bave energetikom,
• u preduzećima i servisima koji se bave energetskom efikasnošću i obnovljivim izvorima energije,
• u projektantskim biroima i konsultantskim preduzećima,
• u preduzećima koja se bave prodajom i proizvodnjom energetskih tehnologija i drugo.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije ima vodeću ulogu u tehnološkom razvoju Vojvodine i Srbije kroz obrazovanje visoko kompetentnih inženjera i istraživača i stvaranje novih fundamentalnih i aplikativnih znanja u oblasti elektrotehnike i informacionih tehnologija u skladu sa najvišim evropskim standardima.

Nastava se odvija po novim nastavnim planovima u skladu sa Bolonjskom deklaracijom na tri nivoa studija:

Osnovne akademske studije, traju četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB nakon čega student stiče zvanje diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva.

Prva godina na osnovnim akademskim studijama je zajednička za sve studente. Posle prve godine akademskih studija, studenti se opredeljuju za jedan od pet smerova:


•    Elektroenergetika – Elektroenergetski sistemi
•    Elektroenergetika – Energetska elektronika i električne mašine
•    Merni sistemi
•    Mikroračunarska elektronika
•    Komunikacione tehnologije i obrada signala

Master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija (vrede dodatnih 60 ESPB). Nakon završetka ovih studija, student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje master inženjer elektrotehnike i računarstva.

Smerovi:
•    Elektroenergetika – Elektroenergetski sistemi
•    Elektroenergetika – Energetska elektronika i električne mašine
•    Elektroenergetika – Distribuirani elektroenergetski resursi
•    Embeded sistemi i algoritmi
•    Mikroelektronika
•    Primenjena elektronika
•    Obrada signala
•    Telekomunikacioni sistemi
•    Merni sistemi
   

Doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master studija (vrede 180 ESPB). Nakon završetka doktorskih studija student stiče zvanje doktor nauka elektrotehnike i računarstva.

Studijski program: Energetika, elektronika i telekomunikacije

MOGUĆNOSTI ZA STUDENTE

•    Uključivanje studenata u tekuće projekte (dva obavezna praktična projekta tokom studija, ali i uključivanje u mnogobrojne aktuelne međunarodne projekte na Katedri za elektroniku)
•    Stručno usavršavanje u inostranstvu (Francuska, Austrija, …)
•    Izrada diplomskih radova u inostranstvu (Austrija, Nemačka,…)
•    Povezivanje studenata sa potencijalnim poslodavcima
•    Studentska takmičenja: Hard&Soft, Eurobot, Elektrijada…
•    Stručna ekskurzija (Beograd, Beč,…)
 
 
Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Obezbeđivanje energije, pored očuvanja životne sredine, predstavlja, ne samo jedan od centralnih tekućih problema današnjeg sveta, već i suštinski faktor razvoja i opstanka civilizacije.

U studijskom programu energetike i procesne tehnike izučavaju se: teorijski principi, tehnološke osnove i inženjerska znanja, kako za projektovanje i reprojektovanje procesa, tako i za konstruisanje opreme energetskih i procesnih postrojenja i sistema. Pri tome se, kao uslov višeg reda, postavlja zahtev za energetsku efikasnost procesa i ekonomičnost opreme.

Studije Departmana za energetiku i procesnu tehniku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu organizuju se kao:

Osnovne akademske studije, traju četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB, uključujući i diplomski rad. Završetkom ovih studija stiče se zvanje: Diplomirani inženjer mašinstva.

Na osnovnim studijama Energetike i procesne tehnike postoje sledeći smerovi:

   Termoenergetika
   Procesna tehnika
   Hidropneumatska tehnika
   Gasna i naftna tehnika
   Upravljanje energijskim tokovima

Master akademske studije, predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija, traju jednu godinu (dva semestra) i vrede dodatnih 60 ESPB. Nakon završetka drugog stepena student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje: Master inženjer mašinstva

Na master studijama Energetike i procesne tehnike postoje sledeći smerovi:

   Termoenergetika
   Procesna tehnika
   Hidropneumatska tehnika
   Gasna i naftna tehnika
   Upravljanje energijskim tokovima

Doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master studija (vrede 180 ESPB). Doktorske studije se izvode na studijskom programu MAŠINSTVO u kojem je zastupljena oblast energetike i procesne tehnike.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Budućnost zahteva promene u snabdevanju energijom, proizvodnji hrane, razvoju procesne industrije, automatizaciji. Studenti Energetike i procesne tehnike obrazuju se da budu deo ovih promena. Obučavaju se za projektovanje i vođenje procesa u energetskim, procesnim i termoenergetskim postrojenjima, za razvoj i konstrukciju mašina, projekciju i konstrukciju komponenata koje osiguravaju racionalno korišćenje energije i korišćenje obnovljivih izvora energije.

Studenti iz oblasti energetike i procesne tehnike osposobljavaju se za razičite vrste poslova, kao na primer:


•    poslovi inženjeringa i reinženjeringa,
•    projektovanje aparata i opreme,
•    proizvodnja, izgradnja i montaža aparata, opreme i objekata,
•    poslovi eksploatacije opreme i vođenje pogona.

Studije su osmišljene da obezbede široku lepezu zanimanja. Inženjeri iz oblasti energetike i procesne tehnike imaju mesto u različitim industrijskim granama i delatnostima, kao na primer:


•    projektantske, konsultantske i inženjering organizacije
•    proizvodnja energije i termoelektrane,
•    urbani energetski sistemi i daljinsko grejanje,
•    industrijski energetski sistemi,
•    sistemi za transport, distribuciju i korišćenje gasa i nafte,
•    sistemi za korišćenje obnovljivih izvora energije,
•    bazna hemija, hemijska, procesna i prehrambena industrija
•    industrija za proizvodnju opreme.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 
 

U okviru studijskog modula Geodezija i geomatika student stiče teoretska i praktična znanja iz oblasti određivanja oblika i dimenzija zemlje, iz oblasti definisanja i korišćenja referentnih okvira za predstavu zemljine površine u svakodnevnoj praksi, iz oblasti kartografskih znanja, znanja u prezentaciji zemljine površine korišćenjem savremenih geoinformacionih tehnologija i sistema i znanja u primeni savremenih tehnologija kao što su lasersko skeniranje terena, primene različitih senzorskih platformi u premeru, satelitskih platformi, korišćenju GPS tehnologije, fotogrametrije, daljinske detekcije i vizuelizacije prostora. U okviru studijske grupe Geodezija akcenat je stavljen na primene savremenih tehnika geodetskog premera zemljine površine, a u okviru studijske grupe Geoinformatika na osposobljavanju studenata za projektovanje, razvoj, i korišćenje savremenih geoinformacionih i sistema u oblasti geodezije i geomatike, sa naglaskom na sisteme bazirane na Internet tehnologijama.

Studije iz oblasti Geodezije i geomatike podeljene su u tri stepena:

Prvi stepen studija – osnove akademske studije, traju četiri godine (osam semestara) sa obavezom sticanja 240 ESPB. Nakon završetka prvog stepena studija stiče se zvanje: Diplomirani inženjer geodezije.

Studijski program: GEODEZIJA I GEOMATIKA

Drugi stepen studija – master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija (vrede dodatnih 60 ESPB). Nakon završetka drugog stepena student stiče zvanje Master inženjer geodezije.

Treći stepen studija – doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master akademskih studija (vrede 180 ESPB).

Najveći broj predmeta na nižim godinama studija koncipiran je tako da pruži neophodna znanja za razumevanje geodezije i geoinformatike utemeljenih na principima fizike, matematike, statistike, elektronike, elektrotehnike, osnovama računarske nauke, informatike, astronomije i kartografije. Više godine su namenjene, pre svega, specijalizovanim kursevima koji treba da pruže stručna i aplikativna znanja u užim oblastima specijalizacije. U toku studija, a posebno na stručnim predmetima, posebno se vrednuje samostalan rad, ohrabruje se učešće u konkretnim stručnim i razvojnim projektima u okviru pojedinih laboratorija, potenciraju se i razvijaju sposobnosti za rešavanje problema. Nove i savremene laboratorije koje se koriste u nastavi su formirane u saradnji sa renomiranim svetskim kompanijama iz ove oblasti: Leica, Trimble, IBM, Cisco Systems, Siemens.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Diplomirani inženjeri geodezije mogu da se zaposle u geodetskim firmama, Geodetskom zavodu, katastrima, građevinskim firmama, firmama koje imaju sopstvene službe za premer terena kao što su NIS, projektantskim firmama, urbanističkim zavodima, državnoj upravi i sekretarijatima, institucijama koje imaju sektor za prostorni sistem (GIS). Planovi i karte, satelitski snimci i GPS tehnologija su postali naša svakodnevnica.
Geodetska struka je zadužena za izradu planova i karata prostora, održavanje tih podloga ažurnim i prezentaciju kartografskog materijala korišćenjem savremenih internet tehnologija.

 
Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 
 

Grafiko inženjerstvo i dizajn jedan je od najmlađih Departmana na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, osnovan je 1999. godine kao novi obrazovni profil. Studije grafičkog inženjerstva su jedinstvene na prostorima naše zemlje i obuhvataju savremeno interdisciplinarno područje u kom su uz grafiku i dizajn prisutne još neke nauke kao što su: računarstvo, elektronika, komunikacije, menadžment i ekonomija. Na departmanu se izučavaju grafičke tehnologije u tehničko tehnološkom, ali i estetskom i ekonomskom smislu putem predmeta koji se bave tehnologijama štampe i reprodukcije, oblikovanjem i projektovanjem svih vrsta grafičkih proizvoda izradom multimedijalnih sadržaja (tekst, slike, grafike, animacije, video i audio sekvence) izradom ambalže i sl. Ova struktura obrazuje buduće inženjere grafičkih tehnologija i dizajna za rešavanje sve složenijih zadataka koji sve faze ciklusa grafičke proizvodnje.

Studije na Departmanu grafičkog inženjerstva i dizajna Fakulteta tehničkih nauka su podeljene na tri stepena.

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije, traju četiri godine (osam semestara) i vrede 240 ESPB bodova. Završetkom osnovnih studija stiče se zvanje Diplomirani inženjer grafičkog inženjerstva i dizajna.

Studijska grupa: GRAFIČKO INŽENjERSTVO I DIZAJN

Drugi stepen studija – master akademske studije, predstavljaju nastavak osnovnih studija i traju jednu godinu (dva semestra) i vrede dodatnih 60 ESPB bodova. Završetkom master studija stiče se zvanje: Master inženjer grafičkog inženjerstva i dizajna.

Studijska grupa: GRAFIČKO INŽENjERSTVO I DIZAJN

Treći stepen studija – doktorske studije, predstavlja nastavak master studija i traju tri godine (šest semestara) i vrede 180 ESPB bodova.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Studije Grafičkog inženjerstva i dizajna obuhvataju savremeno interdisciplinarno područje u kojem su uz grafiku i dizajn prisutne još neke nauke kao što su računarstvo, elektronika, elektrotehnika, komunikacije, menadžment, ekonomija i druge.
Studenti se obrazuju da samostalno mogu da obavljaju širok spektar poslova koji su deo grafičke tehnologije. Tu spadaju: oblikovanje i projektovanje grafičkih proizvoda – grafički dizajn; web dizajn, multimediji (tekst, slike, grafike, animacije, video i audio sekvence), reprodukciona tehnika (skeneri, digitalne kamere, aparati i sl), sistemi otiska, izrade ambalaže i sl.
Diplomirani inženjeri ove oblasti osposobljeni su za samostalan rad i zapošljavanje u firmama koje se bave tehnologijama ove struke kao i u razvojnim i istraživačkim institucijama.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 
 

Studije građevinarstva na Departmanu za građevinarstvo i geodeziju Fakulteta tehnikih nauka u Novom Sadu podeljene su na tri stepena. Nastavni plan je koncipiran tako da prati savremene tendencije u oblasti građevinarstva, pa su ugrađeni osnovni principi i okviri shodno evropskom obrazovnom prostoru.

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije za sticanje zvanja diplomirani inženjer građevinarstva traju 4 godine (240 ESPB), i to prve tri godine su zajedničke, dok se u četvrtoj, studenti shodno svojim afinitetima, opredeljuju za jedan od smerova:

   Konstrukcije
   Hidrotehnika
   Putevi, železnice i aerodromi

Drugi stepen studija – master akademske studije, za sticanje zvanja master inženjera građevinarstva (60 ESPB) izvodi se na master studijama, a studenti se shodno svojim afinitetima, opredeljuju za jedan od smerova:

   Konstrukcije
   Hidrotehnika
   Putevi, železnice i aerodromi
   Organizacija i tehnologija građenja

Treći stepen studija – doktorske studije za sticanje zvanja doktor tehničkih nauka građevinarstva (180 ESPB) traju 3 godine, i studenti se shodno svojim afinitetima, opredeljuju za izborne predmete.

Nakon završenih master akademskih studija građevinarstva, studenti se mogu upisati i na specijalističke akademske studije „Energetska efikasnost u zgradarstvu“, u trajanju od 3 godine (180 ESPB).

U toku studija, na studijskom programu građevinarstvo, u zavisnosti od završenog stepena obrazovanja, izborom jednog od modula kroz obavezne i izborne predmete, studenti stiču znanja i osposobljavaju se za: projektovanje, izgradnju, upravljanje projektima, nadzor, monitoring, održavanje, sanaciju i revitalizaciju građevinskih objekata i sistema:
•    Objekti visokogradnje (stambene, poslovne, javne zgrade, industrijske i sportske hale),
•    Inženjerski objekti (rezervoari, silosi i bunkeri),
•    Hidrotehnički objekti i sistemi i
•    Saobraćajnice i objekti na saobraćajnicama (mostovi, propusti i potporni zidovi).

Diplomirani studenti Departmana za građevinarstvo uspešno rade u zemlji i na svim kontinentima, kao odgovorni projektanti i izvođači radova, rukovodioci projekata i građevinskih kompanija, rukovodioci tehnoloških procesa proizvodnje u fabrikama i pogonima građevinskih materijala i elemenata, u inspekcijskim službama, opštinskim upravama za urbanističke i komunalne poslove, agencijama za trgovinu nekretninama itd. Karakteristično je za diplomirane studente Departmana za građevinarstvo da se kontakt sa profesorima i saradnicima ne završava danom diplomiranja, već se zajednički rad nastavlja, kroz stručne savete i zajedničko rešavanje kompleksnih zadataka savremenog građevinarstva.

Savremena nastava iz oblasti građevinarstva ne može se zamisliti bez dobro opremljenih laboratorija u kojima studenti stiču praktična znanja iz oblasti građevinskih materijala i konstrukcija, geologije, geomehanike i geodezije. Osim laboratorijskih vežbi za osnovne i master studije, na Departmanu se organizuju i naučno-istraživačka ispitivanja u okviru doktorskih diseracija i naučnih projekata, čiji rezultati se implementiraju u privredu.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Na studijskom programu za građevinarstvo obrazuju se inženjeri za oblast projektovanja, izgradnje i upravljanja (praćenje stanja, održavanja, sanacije i revitalizacije) građevinskih objekata i sistema.


Tu spadaju objekti visokogradnje (stambene i poslovne zgrade, industrijske i sportske hale…), inženjerski objekti (rezervoari, silosi i bunkeri), hidrotehnički objekti i sistemi i objekti na saobraćajnicama (mostovi, propusti, potporni zidovi,  saobraćajnice).


Diplomirani građevinski inženjeri mogu da rade u širokom spektru preduzeća za projektovanje, izgradnju i upravljanje građevinskim objektima i sistemima, kao rukuvodioci tehnoloških procesa proizvodnje u fabrikama i pogonima betonskih elemenata, industriji građevinskog materijala, inspekcijskim službama, upravama za urbanističke i komunalne poslove, agencijama za trgovinu nekretninama itd.


Spektar mogućeg angažovanja budućih diplomiranih građevinskih inženjera je širok i postoji velika potražnja ovog profila na tržištu rada.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program osnovnih akademskih studija Industrijskog inženjerstva je prvi ovakav studijski program na Univerzitetima u Srbiji. Studijski program Industrijskog inženjerstva se izučava u okviru naučno-obrazovnog polja „Tehničko-tehnološke nauke“, naučnoj oblasti „Industrijsko inženjerstvo i inženjerski menadžment“.

Za realizaciju ovih studijskih programa matičan je Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Industrijsko inženjerstvo se bavi predmetima rada (proizvodima), sredstvima rada (tehnologijama) i ljudima (ljudski resursi) i povezuje proizvodne, energetske i informacione tehnologije, organizacione strukture i upravljačke postupke.

Studenti koji završe osnovne akademske studije Industrijskog inženjerstva su osposobljeni da prepoznaju, pronalaze i rešavaju probleme u procesima rada u materijalnoj i nematerijalnoj proizvodnji u svim područjima ljudske delatnosti, kao i u sistemima u kojima se ti procesi odvijaju. Znanje i ove oblasti objedinjuje različite inženjerske discipline i poslovne aktivnosti unutar određenog sistema (proizvodnog ili uslužnog) u jednu celinu.

Industrijsko inženjerstvo u obrazovnom smislu treba posmatrati kao studijski program nastao kao odgovor na ukazane potrebe iz prakse. Program treba da omogući studentima da u dovoljnoj meri razumeju osnovne principe iz različitih oblasti tehnike, steknu neophodna teoretska znanja kao i da ovladaju konkretnim stručnim znanjima za projektovanje, upravljanje i održavanje savremenih proizvodnih i uslužnih sistema.

Diplomirani inženjer industrijskog inženjerstva je most između ciljeva menadžmenta i aktivnosti koje treba izvršiti da bi se ti ciljevi postigli.

Studije  „Industrijskog inženjerstva“ su zastupljene na sva četiri stepena akademskih studija – osnovnim akademskim studijama, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim i doktorskim akademskim studijama. Pored navedenih, studije „Industrijskog inženjerstva“ organizuju se i kao specijalističke strukovne studije.

Cilj studijskog programa je da se obrazuje stručnjak koji poseduje dovoljno potrebnog znanja iz osnovnih inženjerskih disciplina (matematika, mehanika, …), iz mašinstva, elektrotehnike, proizvodnih tehnologija, upravljanja sistemima, programiranja i primene savremenih informacionih tehnologija, ali i iz grupe ekonomskih, preduzetničkih i menadžerskih predmeta.

Studijski program je usaglašen sa savremenim svetskim naučnim tokovima i stanjem struke, a uporediv je sa sličnim programima na inostranim visokoškolskim ustanovama. Studijski program Industrijsko inženjerstvo koncipiran na dati način je celovit i sveobuhvatan i pruža studentima najnovija naučna i stručna znanja iz ove oblasti.

Master akademske studije „Industrijsko inženjerstvo“ traju jednu godinu (dva semestra), čijim završetkom studenti stiču 60 ESPB. Studije se završavaju izradom i odbranom master rada, a predstavljaju nastavak odgovarajućih osnovnih akademskih studija.

Akademski naziv koji se stiče je „Master inženjer industrijskog inženjerstva“. Ishod procesa učenja je osposobljenost za optimizaciju procesa proizvodnje i pružanja usluga. U suštini, kompetencije master inženjera industrijskog inženjerstva omogućavaju istraživanje, otkrivanje i rešavanje problema i kompleksnih procesa i zadataka u sistemu, kombinovanjem osnovnih prirodnih, tehničkih i socio-ekonomskih aspekata znanja, koje se stiče tokom studija. Master inženjer industrijskog inženjerstva integriše ljudske, informacione, materijalne, novčane i tehnološke resurse u cilju optimalne proizvodnje robe ili davanja usluga. Ovaj studijski program stvara inženjera sposobnog da rešava probleme nastale kao posledica komplikovanih i neizvesnih interakcija koje dovode do opadanja performansi sistema.

Nastava je organizovana oko četiri stručne oblasti:

• Projektovanje, organizacija i upravljanje sistemima (odnosi se na projektovanje, organizaciju upravljanje i optimizaciju proizvodnih i uslužnih sistema);

• Automatizacija (akcenat se stavlja projektovanje, razvoj i primenu automatizacije u proizvodnim i uslužim preduzećima);

• Informaciono upravljački i komunikacioni sistemi (naglasak je na informacionoj i komunikacionoj podršci u savremenim preduzećima);

• Kvalitet i logistika (naglasak stavlja na procese koji obezbeđuju kvalitet proizvodnje i usluga kao i odgovarajuću logističku podršku).

Pored osnovnog akademskog naziva „Master inženjer industrijskog inženjerstva”, u dodatku diplome naglašava se odgovarajuća stručna oblast koja je rezultata izboraodgovarajuće grupe predmeta..

Doktorske akademske studije realizuju se integrisano sa inženjerskim menadžmentom i naziv tog studijskog programa je „Industrijsko inženjerstvo / Inženjerski menadžment“. Akademski naziv koji se stiče je „Doktor tehničkih nauka u oblasti industrijskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta“. Studije traju tri godine (šest semestara), čijim završetkom studenti stiču 180 ESPB. Studije se završavaju izradom i odbranom doktorske disertacije, a predstavljaju nastavak odgovarajućih master akademskih studija.

Specijalističke akademske studije „Industrijsko inženjerstvo“ se realizuju paralelno sa doktorskim studijama, traju dve godine tokom koje student stiče 120 ESPB i naziv „Specijalista inženjer industrijskog inženjerstva“. Ove studije upisuju master inženjeri sa minimalno stečenih 300 ESPB u prethodnom akademskom obrazovanju.

Specijalističke strukovne studije se realizuju iz svih studijskih grupa na studijskom programu „Industrijsko inženjerstvo“, traju jednu godinu tokom koje student stiče 60 ESPB. Upisuju se sa minimalno stečenih 180 ESPB u prethodnom strukovnom ili akademskom obrazovanju. Naziv koji se stiče je „Specijalista strukovni inženjer industrijskog inženjerstva“.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Studenti koji završe studije su osposobljeni za primenu znanja širokog spektra. Mogu da planiraju procese rada proizvodnih i uslužnih sistema, projektuju tehnološke, proizvodne i uslužne sisteme, organizuju i upravljaju proizvodnjom i poslovnim procesima. Takođe, ovladava se najsavremenijim znanjima iz područja informacionih tehnologija, automatizacije, sistema kvaliteta, održavanja i logistike kao sastavnih elemenata proizvodnih i uslužnih sistema, a planom studijskog programa je uspostavljena korelacija između navedenih znanja, što pruža fleksibilnost u izboru zanimanja. Osposobljeni su za optimizaciju poslovnih aktivnosti u smislu efikasnosti i ekonomičnosti sistema u sferi proizvodnje materijalnih (procesnih i hardverskih proizvoda) i nematerijalnih proizvoda (softvera i usluga). Diplomirani inženjeri industrijskog inženjerstva mogu da rade u proizvodnim i uslužnim preduzećima, javnim preduzećima, obrazovnim institucijama, malim i srednjim preduzećima, itd. Poseduju kompetencije, koje im omogućavaju izvršavanje radnih zadataka unutar poslovnih procesa na različitim nivoima i sa različitim stepenom odgovornosti.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Istraživanja pokazuju da postoji značajan manjak radne snage u oblasti informacione bezbednosti kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou.

Republika Srbija ulaže značajne resurse u razvoj informacionog društva koje nije moguće implementirati bez odgovarajućeg nivoa informacione bezbednosti. Strategija razvoja informacionog društva i informacione bezbednosti u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine u kontekstu mere za podizanje svesti i znanja u oblasti informacione bezbednosti kao jednu od aktivnosti identifikuje razvoj programa informacione bezbednosti na univerzitetima i drugim visokoškolskim ustanovama.

Kao odgovor na ove trendove, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu je akreditovao Master akademske studije Informaciona bezbednost. U okviru ovog jednogodišnjeg studijskog programa, studenti su u mogućnosti da steknu teorijsko i praktično znanje iz različitih oblasti informacione bezbednosti kao što su primenjena kriptografija i kriptoanaliza, bezbednost računarskih sistema, bezbednost računarskih mreža, bezbednost softvera, primena veštačke inteligencije u informacionoj bezbednosti, sistemi upravljanja bezbednošću informacija, sistemi upravljanja bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti, digitalna forenzika, bezbednost industrijskih sistema i drugim relevantnim oblastima. U toku studija, posebno se vrednuje samostalan rad studenata i motiviše učešće u konkretnim stručnim i razvojnim projektima u okviru posebno opremljenih laboratorija Fakulteta tehničkih nauka i partnerskih organizacija. Naposletku, studenti su u obavezi da pohađaju studentsku praksu u privrednim i državnim organizacijama sa kojima Fakultet tehničkih nauka ostvaruje saradnju i da izrade i odbrane master rad, nakon čega stiču diplomu master inženjera informacionih tehnologija.

Studenti koji završe ovaj studijski program, birajući izborne predmete u sladu sa ličnim sklonostima, mogu da se specijalizuju za različite uloge u oblasti informacione bezbednosti poput menadžera u informacionoj bezbednosti, arhitekte u informacionoj bezbednosti, revizora u informacionoj bezbednosti, digitalnog forenzičara, etičkog hakera itd. i da se odmah po završetku studija zaposli u privredi i državnim organima.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Studijski program osnovnih akademskih studija Informacioni inženjering, praćen dvama master akademskim studijskim programima, pod nazivima Informacioni inženjering i Informacioni i analitički inženjering, predstavlja novi i moderan studijski program na Fakultetu tehničkih nauka koji pripada oblasti interdisciplinarnih inženjerskih studija, s dominantnim oslanjanjem na oblast elektrotehnike i računarstva.

Intenzivan razvoj disciplina koje se odnose na softversko, informaciono i analitičko inženjerstvo, nauku o podacima, matematiku, statistiku i primene u različitim problemskim domenima, uključujući i menadžment i finansijski inženjering, nametnuo je potrebu za kreiranjem navedenih studijskih programa.

Studijski program razvijen je u okviru sledećih oblasti inženjerstva i tehnike: primenjenih računarskih nauka i informatike, računarske tehnike i računarskih komunikacija, automatike i upravljanja sistemima, inženjerskog menadžmenta i telekomunikacija i obrade signala, kao i u oblasti matematike u tehnici. Program je koncipiran tako da obrazuje inženjere koji će dobiti duboka teorijska i praktična znanja, neophodna za rad u različitim kompanijama i inženjerskim disciplinama, a istovremeno omogućuje i dalju specijalizaciju na master studijama.

Cilj informacionog i analitičkog inženjeringa je da u nekoj kompaniji, instituciji, ili bilo kom organizacionom sistemu, obezbedi podršku ostvarenja njenih globalnih ciljeva i svih menadžerskih procesa, stavljanjem u aktivnu upotrebu svih raspoloživih kompanijskih podataka i obezbeđenjem celokupnog procesa upravljanja velikim količinama kompanijskih podataka.

Savremeno poslovanje kompanija u svetu podrazumeva prikupljanje i skladištenje ogromne količine operativnih podataka, veće nego ikada ranije. Količina prikupljenih podataka u svetu pokazuje iz godine u godinu enorman rast. Nažalost, najčešće, ti podaci se upotrebljavaju u kraćem vremenskom periodu, a zatim se odlažu i nadalje se efektivno malo koriste, ili se, nažalost, uopšte ne koriste. S druge strane, takvi podaci predstavljaju veliku vrednost, koju kompanija može uspešno staviti u funkciju ostvarenja postavljenih ciljeva, i obezbeđenja održivog razvoja. U tom cilju, neophodno je vladati različitim znanjima. Interdisciplinarnost, kao sposobnost povezivanja različitih oblasti rada i disciplina, i multidisciplinarnost, kao mogućnost primene različitih znanja u rešavanju kompleksnih poslovnih problema, postaju ključni izazovi dvadesetprvog veka. Školovanje inženjera takvog profila predstavlja takođe ozbiljan izazov u nastupajućim godinama. Mi smo odlučili da se aktivno okrenemo tom izazovu, kreiranjem studijskih programa osnovnih i master akademskih studija iz oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa.

DIPLOMA I STEČENA ZNANjA

Akademski naziv koji se stiče diplomiranjem na studijskom programu osnovnih akademskih studija Informacioni inženjering je Diplomirani inženjer informacionog inženjeringa, skraćeno Dipl. inž. inf. inženj. Studiranje traje četiri godine i student, završetkom ovog programa, stiče 240 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Nakon završetka osnovnih akademskih studija, diplomirani inženjeri studije mogu nastaviti na jednom od dva master akademska programa. Nastavkom studija na master studijskom programu Informacioni inženjering, student stiče zvanje Master inženjer informacionog inženjeringa, skraćeno, Mast. inž. inf. inženj. Studije traju jednu godinu i student, završetkom ovog programa, stiče dodatnih 60 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Nastavkom studija na master studijskom programu Informacioni i analitički inženjering, student stiče zvanje Master inženjer informacionog i analitičkog inženjeringa, skraćeno, Mast. inž. inf. i anal. inženj. Studije traju jednu i po godinu i student, završetkom ovog programa, dobija dublja znanja i stiče novih 90 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Znanja koja navedeni studijski programi iz oblasti informacioog i analitičkog inženjeringa nude studentima pripadaju sledećim oblastima:

– primenjene računarske nauke i informatika,
– softversko i informaciono inženjerstvo, analitičko inženjerstvo i nauka o podacima,
– finansijsko inženjerstvo i primene u inženjerskom menadžmentu,
– primenjena matematika, mehanika, teorija sistema i automatika,
– primenjena teorija telekomunikacija i obrade signala i
– različite problemske oblasti primene i poslovanja.

Savladavanjem ovog studijskog programa, studenti stiču duboko znanje iz oblasti informacionog, analitičkog i finansijskog inženjeringa. Studijski program osposobljava studente za rešavanje konkretnih i složenih problema u inženjerskoj praksi, uz upotrebu najsavremenijih stručnih i naučnih metoda i tehnologija.

MOGUĆNOSTI ZAPOŠLjAVANjA

Studijski program Informacioni inženjering obezbeđuje sticanje znanja primenljivih u najrazličitijim poslovnim domenima i organizacijama različitog tipa.  Pokriva širok spektar visoko formalnih i praktično primenljivih znanja u oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa, kao i finansijskog inženjeringa, prepoznatih od strane svih zainteresovanih strana u privredi. Kao takav, on nužno nameće i visok stepen interdisciplinarnosti i savladavanja i primenljivosti formalno-matematičkih i inženjerskih znanja iz oblasti softverskog inženjerstva i računarskih nauka.

Inženjeri koji završe ovaj studijski program mogu dobiti zaposlenje u kompanijama ili institucijama iz svih domena poslovanja. Posebno su atraktivne kompanije koje pripadaju softverskoj industriji, ali ne manje i kompanije iz oblasti telekomunikacionih usluga, finansija i bankarstva, kao i one koje se bave upravljanjem infrastrukturnim i distributivnim i upravljačkim sistemima. Praktično, prostor za zapošljavanje postoji u svim onim kompanijama koje se na bilo koji način bave projektima iz oblasti poslovne inteligencije, istraživanja i analiza podataka, upravljanja velikim količinama podataka, ili razvojem informacionih sistema i softverskih proizvoda uopšte.

POZICIONIRANjE PROGRAMA U PRAKSI

Fakultet tehničkih nauka je kreiranjem i akreditacijom ovog studijskog programa napravio značajan i avangardni iskorak u svom pozicioniranju, posebno u regionu, u oblasti akademskog obrazovanja u oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa. Studijski program na IT tržištu pruža studentima prepoznatljive i atraktivne mogućnosti za rad i dalje usavršavanje. Predstavlja perspektivan i nov pogled na studiranje, koji studentima pruža odličnu osnovu za lako zapošljavanje i dobro pozicioniranje i u kasnijim godinama radnog staža, a ne samo na početku karijere.

U razvijenim zemljama sveta uloženi su već ogromni napori u kreiranje studijskih programa sličnog profila, jer su potrebe IT tržišta u ovom segmentu obrazovanja jasno prepoznate. Očekujemo da Fakultet tehničkih nauka zauzme lidersku poziciju u našem akademskom okruženju, kada je reč o školovanju stručnjaka iz oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa.

Moto ovog studijskog programa je da će inženjer u praksi biti najbolje cenjen i prepoznat samo onda kada duboko vlada svim onim znanjima i veštinama koje ga kvalifikuju da profesionalno i etički moralno izađe u susret svim projektnim i korisničkim zahtevima i nalazi rešenja za složene i teške probleme inženjerske prakse.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Studijski program osnovnih akademskih studija Informacioni inženjering, praćen dvama master akademskim studijskim programima, pod nazivima Informacioni inženjering i Informacioni i analitički inženjering, predstavlja novi i moderan studijski program na Fakultetu tehničkih nauka koji pripada oblasti interdisciplinarnih inženjerskih studija, s dominantnim oslanjanjem na oblast elektrotehnike i računarstva.

Intenzivan razvoj disciplina koje se odnose na softversko, informaciono i analitičko inženjerstvo, nauku o podacima, matematiku, statistiku i primene u različitim problemskim domenima, uključujući i menadžment i finansijski inženjering, nametnuo je potrebu za kreiranjem navedenih studijskih programa.

Studijski program razvijen je u okviru sledećih oblasti inženjerstva i tehnike: primenjenih računarskih nauka i informatike, računarske tehnike i računarskih komunikacija, automatike i upravljanja sistemima, inženjerskog menadžmenta i telekomunikacija i obrade signala, kao i u oblasti matematike u tehnici. Program je koncipiran tako da obrazuje inženjere koji će dobiti duboka teorijska i praktična znanja, neophodna za rad u različitim kompanijama i inženjerskim disciplinama, a istovremeno omogućuje i dalju specijalizaciju na master studijama.

Cilj informacionog i analitičkog inženjeringa je da u nekoj kompaniji, instituciji, ili bilo kom organizacionom sistemu, obezbedi podršku ostvarenja njenih globalnih ciljeva i svih menadžerskih procesa, stavljanjem u aktivnu upotrebu svih raspoloživih kompanijskih podataka i obezbeđenjem celokupnog procesa upravljanja velikim količinama kompanijskih podataka.

Savremeno poslovanje kompanija u svetu podrazumeva prikupljanje i skladištenje ogromne količine operativnih podataka, veće nego ikada ranije. Količina prikupljenih podataka u svetu pokazuje iz godine u godinu enorman rast. Nažalost, najčešće, ti podaci se upotrebljavaju u kraćem vremenskom periodu, a zatim se odlažu i nadalje se efektivno malo koriste, ili se, nažalost, uopšte ne koriste. S druge strane, takvi podaci predstavljaju veliku vrednost, koju kompanija može uspešno staviti u funkciju ostvarenja postavljenih ciljeva, i obezbeđenja održivog razvoja. U tom cilju, neophodno je vladati različitim znanjima. Interdisciplinarnost, kao sposobnost povezivanja različitih oblasti rada i disciplina, i multidisciplinarnost, kao mogućnost primene različitih znanja u rešavanju kompleksnih poslovnih problema, postaju ključni izazovi dvadesetprvog veka. Školovanje inženjera takvog profila predstavlja takođe ozbiljan izazov u nastupajućim godinama. Mi smo odlučili da se aktivno okrenemo tom izazovu, kreiranjem studijskih programa osnovnih i master akademskih studija iz oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa.

DIPLOMA I STEČENA ZNANjA

Akademski naziv koji se stiče diplomiranjem na studijskom programu osnovnih akademskih studija Informacioni inženjering je Diplomirani inženjer informacionog inženjeringa, skraćeno Dipl. inž. inf. inženj. Studiranje traje četiri godine i student, završetkom ovog programa, stiče 240 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Nakon završetka osnovnih akademskih studija, diplomirani inženjeri studije mogu nastaviti na jednom od dva master akademska programa. Nastavkom studija na master studijskom programu Informacioni inženjering, student stiče zvanje Master inženjer informacionog inženjeringa, skraćeno, Mast. inž. inf. inženj. Studije traju jednu godinu i student, završetkom ovog programa, stiče dodatnih 60 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Nastavkom studija na master studijskom programu Informacioni i analitički inženjering, student stiče zvanje Master inženjer informacionog i analitičkog inženjeringa, skraćeno, Mast. inž. inf. i anal. inženj. Studije traju jednu i po godinu i student, završetkom ovog programa, dobija dublja znanja i stiče novih 90 bodova po Evropskom sistemu prenosivih bodova.

Znanja koja navedeni studijski programi iz oblasti informacioog i analitičkog inženjeringa nude studentima pripadaju sledećim oblastima:

– primenjene računarske nauke i informatika,
– softversko i informaciono inženjerstvo, analitičko inženjerstvo i nauka o podacima,
– finansijsko inženjerstvo i primene u inženjerskom menadžmentu,
– primenjena matematika, mehanika, teorija sistema i automatika,
– primenjena teorija telekomunikacija i obrade signala i
– različite problemske oblasti primene i poslovanja.

Savladavanjem ovog studijskog programa, studenti stiču duboko znanje iz oblasti informacionog, analitičkog i finansijskog inženjeringa. Studijski program osposobljava studente za rešavanje konkretnih i složenih problema u inženjerskoj praksi, uz upotrebu najsavremenijih stručnih i naučnih metoda i tehnologija.

MOGUĆNOSTI ZAPOŠLjAVANjA

Studijski program Informacioni inženjering obezbeđuje sticanje znanja primenljivih u najrazličitijim poslovnim domenima i organizacijama različitog tipa.  Pokriva širok spektar visoko formalnih i praktično primenljivih znanja u oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa, kao i finansijskog inženjeringa, prepoznatih od strane svih zainteresovanih strana u privredi. Kao takav, on nužno nameće i visok stepen interdisciplinarnosti i savladavanja i primenljivosti formalno-matematičkih i inženjerskih znanja iz oblasti softverskog inženjerstva i računarskih nauka.

Inženjeri koji završe ovaj studijski program mogu dobiti zaposlenje u kompanijama ili institucijama iz svih domena poslovanja. Posebno su atraktivne kompanije koje pripadaju softverskoj industriji, ali ne manje i kompanije iz oblasti telekomunikacionih usluga, finansija i bankarstva, kao i one koje se bave upravljanjem infrastrukturnim i distributivnim i upravljačkim sistemima. Praktično, prostor za zapošljavanje postoji u svim onim kompanijama koje se na bilo koji način bave projektima iz oblasti poslovne inteligencije, istraživanja i analiza podataka, upravljanja velikim količinama podataka, ili razvojem informacionih sistema i softverskih proizvoda uopšte.

POZICIONIRANjE PROGRAMA U PRAKSI

Fakultet tehničkih najuka je kreiranjem i akreditacijom ovog studijskog programa napravio značajan i avangardni iskorak u svom pozicioniranju, posebno u regionu, u oblasti akademskog obrazovanja u oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa. Studijski program na IT tržištu pruža studentima prepoznatljive i atraktivne mogućnosti za rad i dalje usavršavanje. Predstavlja perspektivan i nov pogled na studiranje, koji studentima pruža odličnu osnovu za lako zapošljavanje i dobro pozicioniranje i u kasnijim godinama radnog staža, a ne samo na početku karijere.

U razvijenim zemljama sveta uloženi su već ogromni napori u kreiranje studijskih programa sličnog profila, jer su potrebe IT tržišta u ovom segmentu obrazovanja jasno prepoznate. Očekujemo da Fakultet tehničkih nauka zauzme lidersku poziciju u našem akademskom okruženju, kada je reč o školovanju stručnjaka iz oblasti informacionog i analitičkog inženjeringa.

Moto ovog studijskog programa je da će inženjer u praksi biti najbolje cenjen i prepoznat samo onda kada duboko vlada svim onim znanjima i veštinama koje ga kvalifikuju da profesionalno i etički moralno izađe u susret svim projektnim i korisničkim zahtevima i nalazi rešenja za složene i teške probleme inženjerske prakse.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Studijski programi sa nazivom „Inženjerski menadžment“ se izučavaju u okviru naučno-obrazovnog polja „Tehničko-tehnološke nauke“, naučnoj oblasti „Industrijsko inženjerstvo i inženjerski menadžment. Za realzaciju ovih studijskih programa matičan je Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Za razliku od ostalih menadžerskih programa „Inženjerski menadžment“ je koncipiran tako da studentima obezbeđuje, pored menadžerskih i široku lepezu inženjerskih znanja neophodnih za rad u proizvodnim, uslužnim i javnim delatnostima, odnosno u organizacijama svih vrsta i područja delatnosti.

Studije  „Inženjerskog menadžmenta“ zastupljene su na sva tri stepena akademskih studija – osnovnim akademskim studijama, master akademskim studijama i doktorskim akademskim studijama. Pored navedenih, studije „Inženjerskog menadžmenta“ organizuju se i kao specijalističke akademske studije, praktično orjentisane master studije (MBA) i specijalističke strukovne studije.

Osnovne akademske studije „Inženjerski menadžment“ traju četiri godine (osam semestara), čijim završetkom studenti stiču 240 ESPB. Studije se završavaju izradom i odbranom diplomskog rada.

Akademski naziv koji se stiče je „Diplomirani inženjer menadžmenta“. Ishod procesa učenja je teorijsko znanje i praktične veštine koje diplomiranim inženjerima ovog profila omogućuju samostalan rad u organizacijama (preduzećima) iz područja proizvodnih, uslužnih, javnih i drugih delatnosti, vezan za planiranje, organizovanje, vođenje, nadzor i upravljanje delovima (funkcijama) preduzeća i preduzećem u celini – primenom stečenih znanja i veština na probleme koji se javljaju u profesiji i korišćenjem odgovarajuće stručne literature i omogućuje im, u slučaju da se za to opredele, nastavak studija na nivou odgovarajućih master studija.

Prilikom upisa 4. godine student se opredeljuje za jednu od sledećih studijskih grupa – modula:

   Organizacija i upravljanje preduzećem
   Inovacije i preduzetništvo
   Projektni menadžment
   Investicioni menadžment
   Informacioni menadžment
   Menadžment kvaliteta i logistike
   Upravljanje rizikom i menadžment osiguranja
   Industrijski marketing i inženjerstvo medija
   Menadžment ljudskih resursa

Pored osnovnog akademskog naziva „Diplomirani inženjer menadžmenta“ u diplomi, u dodatku diplome se naznačava studijska grupa – modul koji je student završio.

Master akademske studije „Inženjerski menadžment“ traju jednu godinu (dva semestra), čijim završetkom studenti stiču 60 ESPB. Studije se završavaju izradom i odbranom master rada, a predstavljaju nastavak odgovarajućih osnovnih akademskih studija.

Akademski naziv koji se stiče je „Master inženjer menadžmenta“. Ishod procesa učenja je teorijsko znanje, praktične veštine i sposobnost za analizu i sintezu činilaca, procesa i veza koje masterima inženjerima ovog profila omogućuju samostalan istraživački rad u organizacijama (preduzećima) iz područja proizvodnih, uslužnih, javnih i drugih delatnosti, vezan za planiranje, organizovanje, vođenje, nadzor i upravljanje delovima (funkcijama) preduzeća i preduzećem u celini – istraživački orijentisanom primenom stečenih znanja i veština na probleme koji se javljaju u profesiji i korišćenjem odgovarajuće stručne i naučne literature i omogućuje im nastavak studija na nivou doktorskih studija.

Prilikom upisa student se opredeljuje za jednu od sledećih studijskih grupa – modula:

   Organizacija i upravljanje preduzećem
   Inovacije i preduzetništvo
   Projektni menadžment
   Investicioni menadžment
   Informacioni menadžment
   Menadžment kvaliteta i logistike
   Upravljanje rizikom i menadžment osiguranja
   Industrijski marketing i inženjerstvo medija
   Menadžment ljudskih resursa

Pored osnovnog akademskog naziva „Master inženjer menadžmenta“ u diplomi, u dodatku diplome se naznačava studijska grupa – modul koji je student završio.

Doktorske akademske studije realizuju se integrisano sa industrijskim inženjerstvom i naziv tog studijskog programa je „Industrijsko inženjerstvo / Inženjerski menadžment“. Akademski naziv koji se stiče je „Doktor tehničkih nauka u oblasti industrijskog inženjerstva i inženjerskog menadžmenta“. Studije traju tri godine (šest semestara) , čijim završetkom studenti stiču 180 ESPB. Studije se završavaju izradom i odbranom doktorske disertacije,  a predstavljaju nastavak odgovarajućih master akademskih studija.

Specijalističke akademske studije „Inženjerski menadžment“ se realizuju paralelno sa doktorskim studijama, traju dve godine tokom koje student stiče 120 ESPB i naziv „Specijalista  inženjer menadžmenta“. Upisuju ih masteri sa minimalno stečenih 300 ESPB u prethodnom akademskom obrazovanju.

Praktično orjentisane master studije (MVA – Poslovni menadžment – MVA/MVM – Master of Business Administration/Master of Business management), pružaju potrebna znanja za rešavanje konkretnih problema poslovnog okruženja i podizanje nivoa kompetentnosti u području upravljanja sistemom i njegovim elementima. Traju dve godine tokom kojih student stiče 120 ESPB. Realizuju se kao međunarodne studije u saradnji sa UBI (United Business Institutes) iz Brisela.

Specijalističke strukovne studije se realizuju iz svih studijskih grupa na studijskom programu „Inženjerski menadžment“, traju jednu godinu tokom koje student stiče 60 ESPB. Upisuju se sa minimalno stečenih 180 ESPB u prethodnom strukovnom ili akademskom obrazovanju. Naziv koji se stiče je „Specijalista strukovni inženjer manadžmenta“.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Inženjerski menadžment obrazuje inženjere, mastere, specijaliste i doktore nauka za samostalan stručni, istraživački i naučni rad u područjima: organizovanja i upravljanja preduzećem, inovativne i preduzetničke delatnosti, vođenja projekata, upravljanja investicijama, primene informacionih i komunikacionih tehnologija, obezbeđenja kvaliteta, logističkom procesima, upravljanja rizikom u osiguranju, industrijskog marketinga i medija, upravljanja ljudskim resursima i drugim oblastima privredne i društvene delatnosti. Diplomirani inženjeri, masteri, specijalisti i doktori nauka se zapošljavaju u proizvodnim i uslužnim preduzećima, javnim preduzećima, obrazovnim institucijama, bankama, medijima, marketinškim agencijama, malim i srednjim preduzećima.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Informacione tehnologije i sistemi u današnje vreme čine okosnicu savremenog društva. Oni posebno dolaze do izražaja u poslovnom svetu, kako u proizvodnom tako i u uslužnom domenu, gde je teško zamisliti bilo kakvu aktivnost koja nije direktno ili indirektno podržana informacionim tehnologijama i sistemima. Kako je pravovremena dostupnost tačnih i kvalitetnih informacija postala imperativ u savremenom poslovanju, jasno je da sistemi i tehnologije zaduženi za njihovo prikupljanje, skladištenje, obradu, prenos i prezentaciju moraju da ispunjavaju visoke kriterijume kako u pogledu brzine i pouzdanosti tako i bezbednosti uz poštovanje zadatih finansijskih okvira za njihovu realizaciju. Kada se radi o traženom kvalitetu, vremenu realizacije i ceni projektovanja, implementacije i održavanja informacionih sistema, zahtevi su često konfliktni. Stručnjaci u oblasti inženjerstva informacionih sistema imaju zadatak da primenom specifičnih znanja, alata i veština dođu do rešenja koja će istovremeno maksimalno ispunjavati postavljene zahteve i optimalno obavljati svoju primarnu funkciju.

Studijski program master akademskih studija Inženjerstvo informacionih sistema prati osnovne akademske studije na studijskom programu Inženjerstvo informacionih sistema. On je namenjen studentima koji su u svojoj budućoj profesionalnoj orijentaciji zainteresovani za oblast razvoja i primene informacionih tehnologija i informacionih sistema u savremenom poslovanju i proizvodnji, sa posebnim sklonostima i orijentaciji ka izgradnji sopstvenih istraživačkih kompetencija u predmetnoj oblasti. U okviru master studija Inženjerstva informacionih sistema stavljen je poseban akcenat na upoznavanje studenata sa naprednim konceptima i savremenim dostignućima u ovoj oblasti kako bi bili u mogućnosti da ih blagovremeno prepoznaju i eksploatišu radi obezbeđivanja kompetitivne prednosti poslovnih i proizvodnih sistema na savremenom tržištu. Na ovom studijskom programu se pored produbljivanja već stečenih znanja iz oblasti sistemskog inženjerstva, programiranja, projektovanja i implementacije informacionih sistema i baza podataka, istraživanja podataka (Data Mining) i rada sa velikim količinama podataka (Big Data), stimuliše samostalan istraživački rad kroz uključivanje studenata na međunarodne naučno-istraživačke projekte u kojima učestvuju njihovi nastavnici i mentori, te pružanje mogućnosti za studijske boravke na prestižnim evropskim i svetskim institucijama i univerzitetima za najbolje studente.

Ovaj interdisciplinarni studijski program je razvijen u okviru tri oblasti u kojima Fakultet tehničkih nauka usmerava svoje naučno-istraživačke i obrazovne aktivnosti: Industrijsko inženjerstvo i inženjerski menadžment, Organizacione nauke i Elektrotehničko i računarsko inženjerstvo. On omogućava razvoj sposobnosti i veština neophodnih za primenu stečenih znanja u praksi i dobru osnovu za stalno poboljšanje kompetencija iz oblasti razvoja i primene informacionih tehnologija i informacionih sistema u savremenom poslovanju i proizvodnji. U ovom razvoju veliku ulogu igra i stručna praksa koju su studenti obavezni da uspešno savladaju, a koja ima za cilj da ih dodatno pripremi za tržište rada kroz demonstraciju realnih uslova koji vladaju u savremenom poslovnom okruženju.

KAKO DO DIPLOME?

Uslovi za upis na studijski program master akademskih studija Inženjerstvo informacionih sistema su završene osnovne akademske studije iz odgovarajuće oblasti koje nose minimalno 240 ESPB i položen prijemni ispit. Studiranje traje godinu dana (dva semestra) i student, završetkom ovog programa, stiče maksimalno 61 ESPB i akademski naziv master inženjer informacionih tehnologija.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Uzimajući u obzir široku lepezu znanja i veština koje master inženjeri informacionih tehnologija poseduju po uspešnom završetku studija, kao i visoku potražnju u svetskim okvirima za ovim profilom stručnjaka,  veoma je teško zamisliti domen u kojem oni ne bi pronašli svoje mesto. Bez obzira na to da li se radi o javnom ili privatnom sektoru, proizvodnoj ili uslužnoj delatnosti, master inženjeri informacionih tehnologija su sposobni da se priključe postojećim ili formiraju sopstvene timove koji se bave projektovanjem, razvojem, testiranjem, implementacijom, održavanjem, unapređenjem, integracijom, bezbednošću i sigurnošću, upravljanjem i primenom informacionih sistema i tehnologija. Oni poseduju i specifična znanja i istraživački kapacitet da se zaposle u institucijama i organizacijama koje se bave razvojem i istraživanjem – kao što su istraživački centri ili univerziteti – odnosno da, ukoliko se za to opredele, nastave svoje usavršavanje na specijalističkim akademskim ili doktorskim studijama.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Fakultet Tehničkih nauka je u saradnji sa Univerzitetom u Firenci (Universita degli studi Firenze – Scuola di Ingegneria) i Univerzitetom u Skoplju (Univerzitet Sv. Kiril i Metodij – Interdisciplinarne studije za Inženjerstvo životne sredine i resursa) u sklopu Tempus DEREL projekta akreditovao studijski program “Inženjerstvo tretmana i zaštite voda”.
Ove školske godine se upisuje treća generacija studenata master programa.

Ko može da upiše?

Pravo upisa na interdisciplinarni studijski program imaju studenti koji su završili osnovne akademske studije koje traju 3 godine i pri tome su ostvarili minimum 180 ESPB ili studije koje traju četiri godine i nose 240 ESPB, na sledećim studijskim programima osnovnih akademskih studija:
– Inženjerstvo zaštite životne sredine,
– Građevinarstvo – hidrotehnika,
– Tehnološke nauke,
– Biologija i ekologija,
– Hemija, biohemija i zaštita životne sredine,
– Uređenje i zaštita voda,
– Uređenje, korišćenje i zaštita voda.

U prvom semestru master studija se definišu izborni predmeti da bi se obezbedio potreban nivo znanja svih studenata iz različitih oblasti, koji je preduslov za usvajanje novih znanja na stručnim predmetima iz oblasti tretmana i zaštite voda.

Šta je potrebno za prijavu na konkurs?

– Prijavni list (dobija se na dan prijavljivanja na Fakultetu)
– Uverenje o završenim osnovnim akademskim studijama
– Uverenje o položenim ispitima
– Diploma i dodatak diplomi završenih osnovnih akademskih studija
– Nastavni plan i program završenih osnovnih akademskih studija
– Izvod iz matične knjige rođenih bez obzira na datum izdavanja

U 2015/2016 školskoj godini odobreno je da se na ovaj studijski program može upisati 10 studenata na teret budžeta i 10 samofinansirajućih studenata.
Rokovi za prijavu kandidata i ostale informacije mogu se pratiti na http://www.ftn.uns.ac.rs/upis ili se mogu slati pitanja vezana za program i prijavu na e-mail: srdjana_kolakovic@uns.ac.rs

Kompetencije nakon završetka studijskog programa

Master inženjeri tretmana i zaštite voda shodno svojim stečenim znanjem mogu da učestvuju u projektovanju i upravljanju:
– tretmana vode za piće,
– tretmana komunalnih otpadnih voda,
– tretmana industrijskih otpadnih voda,
– tretmana procednih voda sa deponija otpada,
– zaštite podzemnih voda,
– zaštite površinskih voda,
– upravljanja čvrstim otpadom,
– izradom studija procene uticaja na životnu sredinu,
– procenama rizika od zagađivanja vodnih tokova i podzemnih voda,
– studijama zaštite izvorišta vodosnabdevanja,
– i mnogim dugim aktivnostima.

Potreba za školovanjem inženjera tretmana i zaštite voda

Veći deo stanovništva Vojvodine koristi za piće podzemnu vodu duboke izdani, po pravilu bez prečišćavanja, i snabdeva se vodom koja ne zadovoljava osnovne kriterijume koji su predviđeni našim propisima.
Od ukupno zahvaćene podzemne vode na teritoriji Vojvodine, oko jedna trećina se podvrgava tretmanu na postrojenjima za pripremu vode za piće, u tzv.”fabrikama vode”. To znači da oko 66% stanovnika Vojvodine (1,35 miliona stanovnika) koristi vodu koja ne zadovoljava normative Pravilnika o higijenskoj ispravnosti vode za piće.

Na kanalizacione sisteme priključeno je oko 33% od ukupnog broja stanovnika APV a na postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda priključeno je svega 25% stanovnika, od kojih su 15% postrojenja u funkciji. Ovo ukazuje da preko 1,7 miliona stanovnika APV ispušta svoje otpadne vode direktno u zemlju ili u vodotoke bez ikakvog tretmana. Kad se ovome dodaju neprečišćene otpadne vode iz industrije situacija je poražavajuća.
Shodno navedenim podacima samo u APV, koja čini oko 25% stanovništva Republike Srbije, će se u ove projekte u narednih desetak godina morati uložiti oko 1,5 milijardi €. Odnosno, na nivou cele RS oko 5-6 milijardi €.
Kada se ovome dodaju i aktivnosti na poboljšanju kvaliteteta vode u vodotocima koji su zbog permanentnog zagađivanja u lošem ekološkom statusu, na nivo “dobrog” stanja kako to zahtevaju WFD evropske zajednice (2000/60/EC), stručnjaci iz ove oblasti procenjuju da će se u narednom periodu za problematiku voda morati obezbediti preko 10 milijardi €.

BUDITE VI INŽENJERI KOJI ĆE ZAŠTITI NAŠE VODE I OBEZBEDITI IH ZA UPOTREBU MLAĐIH GENERACIJA!

 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, jedan je od novijih Departmana na Fakultetu tehničkih nauka, koji je počeo sa radom 1999. godine. Na Departmanu postoje dva studijska programa: Inženjerstvo zaštite životne sredine i Inženjerstvo zaštite na radu.

Trenutno postoji nedostatak dobro kvalifikovanog kadra iz oblasti zdravlja i bezbednosti radnika, posebno onih sa diplomom  čija je osnova  fizičko okruženje, ponašanje, psiho-socijalni aspekti i prirodne nauke.  Ovaj program je jedinstven, jer se bavi psiho-socijalni i problemima mentalnog zdravlja na radnom mestu, kao i sad već dugo prepoznatim hemijskim, fizičkim, mehaničkim i biološkim opasnostima koje mogu biti u radnoj okolini.
Koncept osnovnih akademskih studija studijskog programa Inženjerstva zaštite na radu omogućava sticanje znanja za blagovremeno rešavanje problema zaštite na radu i delovanje ka njihovom eliminisanju. Akreditovani Nastavni plan i program je zasnovan na zdravim osnovama u nauci, na prvoj godini  uglavnom prirodnih  nauka, uključujući i uvod u disciplinu zaštite na radu. Naredne tri godine programa se fokusiraju na konkretne aspekte zdravlja i bezbednosti. Cilj je pružiti studentima  jaka teorijska znanja i praktične veštine iz oblasti zdravlja i bezbednosti na radu. Studenti će razviti  veštine  istraživanja i otkrivanja novih znanja kao i novih načina rešavanja problema.

Studije Inženjerstva zaštite na radu podeljene su u tri stepena:

Osnovne akademske studije (studije prvog stepena) – traju četiri godine (vrede najmanje 240 bodova). Završetkom osnovnih akedemskih studija stiče se zvanje diplomirani inženjer zaštite na radu.

Studijski program: INŽENjERSTVO ZAŠTITE NA RADU

Master akademske studije (studije drugog stepena) – traju jednu godinu i vrede 60 ESPB bodova. Završetkom master akademskih studija stiče se zvanje: master inženjer zaštite na radu.

Studijski program: INŽENjERSTVO ZAŠTITE NA RADU

Doktorske akademske studije (studije trećeg stepena) – traju tri godine i vrede najmanje 180 ESPB bodova. Završetkom doktorskih studija stiče se zvanje doktor nauka zaštite na radu.

MOGUĆNOSTI ZAPOŠLjAVANjA

Diplomirani studenti na smeru Zaštite na radu rade u cilju poboljšanja bezbednosti i zdravlja svih radnika. Zaštita na radu je potrebna  bilo gde gde postoji radno mesto, tako da izbor vašeg budućeg radnog mesta može biti raznolik: u ruralnim ili urbanim područjima; nacionalno ili međunarodno; u svim industrijama (kao što su: rudarstvo, poljoprivreda, maloprodaja, ugostiteljstvo, građevinarstvo, saobraćaj, proizvodnja, zdravstvo), u vladi, privatnom sektoru ili konsultanstskim preduzećima.
Profesionalci zaštite na radu su uključeni u: monitoring  i modifikacije radne sredine; sprovođenje obrazovnih programa; procene rizika radnih mesta; osmišljavanju, evaluaciji i primeni OHSAS sistema menadžmenta; preduzimanju revizije i kontrole u oblasti zaštite na radu; istragu  nesrećnih događaja, obezbeđivanje usaglašenosti sa zakonodavstvom.

 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Tradicionalna podela na naučne i obrazovne oblasti je dovela nerazumevanja inženjera različitih struka pri zajedničkom radu na istom projektu, kao i do nedovoljnih znanja različitih struka za realizaciju složenih sistema koji se danas sreću u praksi. Inženjeri različitih struka pri raspravljanju o nekom problemu „ne govore isti jezik“. Svaka struka vidi dominantno samo svoj aspekt. Obzirom na tesnu povezanost matematike i tehničkih disciplina tako da je pri kreiranju modela u tehnici neophodno pored znanja iz tehnike posedovati znanja iz matematike.


Stoga Matematiku u tehnici u obrazovnom smislu treba posmatrati kao studijski program nastao kao odgovor na ukazane potrebe iz prakse. Konkretno, ovaj program treba da omogući studentima da u okviru izbornih predmeta dodatno prošire i prodube svoja znanja iz matematike i konkretizuju svoja znanja koja se baziraju na razumevanju osnovnih fizičkih principa iz različitih oblasti tehnike, ovladaju dopunskim stručnim znanjima za realizaciju savremenih tehničkih sistema, steknu sposobnost integracije znanja koje u svakom konkretnom slučaju treba primeniti i da tokom realizacije ovog studijskog programa budu uvedeni u istraživački rad. Izborom predmeta studenti se opredeljuju za primenu matematike u odgovarajućoj oblasti tehnike, te stoga i završne radove ne rade iz čiste matematike već iz odabranih oblasti.

Studije Matematika u tehnici, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu organizuju na Departmanu za opšte disciplne u tehnici kao:

Master akademske studije traju dve godinu (četiri semestra) i vrede 120 ESPB (po akreditaciji 2019.). Nakon završetka ovih studija student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje: Master inženjer primenjene matematike.

Studijski program master akademskih studija Matematika u tehnici predstavlja nastavak studijskih programa osnovnih akademskih studija Matematike, Elektrotehnike i računarstva, Mehatronike, Mašinstva, Saobraćaja, Građevinarstva, Geodezije, Fizike, Hemije.
Tokom školovanja student stiče sposobnost da samostalno vrši eksperimente, statističku obradu rezultata kao i da formuliše i donese odgovarajuće zaključke. Svršeni studenti Matematike u tehnici stiču znanja kako da ekonomično koriste prirodne resurse Republike Srbije u skladu sa principima održivog razvoja. Svršeni studenti ovog nivoa studija poseduju kompetenciju za praćenje i primenu novina u struci, kao i za saradnju sa lokalnim socijalnim i međunarodnim oktuženjem.

Doktorske akademske studije – Predstavljaju mogući nastavak master akademskih studija. Traju ukupno tri godine (6 semestara), po realizaciji nastavnog plana kojim se stiče dodatnih 180 ESPB u koje je uključena i izrada Doktorske disertacije. Nakon završetka doktorskih akademskih studija stiče se ukupno 480 ESPB i zvanje Doktor nauka – primenjene matematike (dr).

Svršeni studenti doktorskih akademskih studija matematika u tehnici su kompetentni da vode istraživanja i da rešavaju realne probleme iz prakse. Kompetencije uključuju, pre svega, razvoj sposobnosti kritičnog mišljenja, sposobnosti analize problema, sinteze rešenja i predviđanje ponašanja odabranog rešenja sa jasnom predstavom šta su njegove dobre, a šta loše strane.
 
Master inženjeri primenjene matematike i doktori nauka primenjene matematike su osposobljeni da sa stručnjacima iz različitih oblasti tehnike sarađuju u timovima na rešavanju zajedničkih problema. Kompetentni su da rešavaju realne probleme iz prakse. Kompetencije uključuju, pre svega, razvoj sposobnosti kritičnog mišljenja, sposobnosti analize problema, sinteze rešenja, predviđanje ponašanja odabranog rešenja sa jasnom predstavom šta su dobre a šta loše strane odabranog rešenja..
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

Mašine i uređaji su neizostavan i važan deo savremenog sveta i ovaj program namenjen je onima koji će taj deo sveta proširiti i osavremeniti.

Sve mašine koje koristimo, a koje su dovele do civilizacijskog nivoa i blagodeti koje uživamo, neko je konstruisao. Departman nudi modernu sadašnju viziju konstrukterstva koja pored baznih mašinskih disciplina počiva i na interdisciplinarnom korišćenju znanja iz informatike, računarske tehnike, primenjene elektrotehnike i elektronike, ali i sistemskom prilazu problemima i nihovom rešavanju, kao što je to u visokorazvijenim zemljama.
Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo obrazuje akademske profile kadrova za razvoj, projektovanje, konstruisanje, eksploataciju, održavanje i zaštitu pri radu mašina i opreme iz oblasti transportne tehnike i logistike, poljoprivredne i prehrambene tehnike, motora i motornih vozila.

Studije na Departmanu za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su podeljene na tri stepena:

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije, traje četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB, uključujući i diplomski rad. Završetkom studija stiče se zvanje: Diplomirani inženjer mašinstva.

Nastava na osnovnim studijama je grupisana u tri smera:

   Mašinske konstrukcije, transportni sistemi i logistika
   Poljoprivredno i prehrambeno mašinstvo
   Automobilsko inženjerstvo

Drugi stepen studija – master akademske studije, traje jednu godinu (dva semestra) i predstavlja nastavak osnovnih akademskih studija, sa obavezom sticanja dodatnih 60 ESPB, tako da završetkom drugog stepena student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje: Master inženjer mašinstva.
Nastava na Master studijama je grupisana u tri smera:

   Mašinske konstrukcije, transportni sistemi i logistika
   Poljoprivredno i prehrambeno mašinstvo
   Automobilsko inženjerstvo

sa nizom izbornih predmeta koji studenta pripremaju za direktno uključivanje u željenu granu privredne aktivnosti u zemlji ili inostranstvu.

Treći stepen studija – doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master studija (vrede 180 ESPB). Doktorske studije se izvode na studijskom programu MAŠINSTVO u kojem je zastupljena oblast mehanizacije i konstrukcionog mašinstva.

Na programu mehanizacija i konstrukciono mašinstvo studenti stiču savremena znanja iz opšteg mašinstva, uče da projektuju, konstruišu, ispituju i održavaju mašine i postrojenja. Njima se nude znanja i savremena vizija konstrukterstva zasnovanom na opštem mašinstvu, kao i na interdisciplinarnom korišćenju znanja iz informatike, računarske tehnike, primenjene elektrotehnike i elektronike.
Tokom prve i druge godine studija stiču se opšta teorijska znanja potrebna za uspešno savladavanje gradiva iz oblasti projektovanja i konstruisanja mašina. U trećoj godini stiču se stručna i praktična znanja iz projektovanja, konstruisanja, eksploatacije i održavanja mašina i opreme za oblast transportne tehnike i logistike, poljoprivredne i prehrambene tehnike, motora i motornih vozila.
MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Studenti se kvalifikuju za rad u preduzećima za projektovanje, inženjering i konsalting, razvojnim službama proizvodnih organizacija, privatnim konsultantskim, prometnim i proizvodnim preduzećima:

•    industriji
•    poljoprivredi
•    javnim službama
•    uslužnim delatnostima
•    malim i srednjim preduzećima
•    sopstvenom preduzeću
•    istraživačkim i razvojnim institutima
•    trgovačkim preduzećima
•    predstavništvima
•    osiguranju,

i mogu se zapošljavati na različitim poslovima kao:
•    rukovodilac razvoja
•    istraživač
•    projektant
•    konstruktor, inspektor, ekspert
•    inženjer za kapitalni razvoj
•    inženjer održavanja

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program „Merenje i regulacija“ je organizovan kao moderan i dinamičan studijski program, usaglašen i sa standardnim aktuelnim tehnologijama elektrotehnike i računarstva i sa najsavremenijim tehnologijama elektrotehnike i računarstva, i koncipiran tako da studenti kroz praktične predmete utvrđuju gradivo stečeno na stručnim predmetima.

Razvoj elektrotehnike i računarstva je omogućio veliki napredak ljudskog poslovanja i kvaliteta života, najvećim delom zato što su elektrotehnika i računarstvo na revolucionaran način doneli automatizovano merenje (nadzor/praćenje) i automatizovanu regulaciju (upravljanje) procesima u industriji i drugim granama privrede (energetici, poljoprivredi, saobraćaju, zaštiti životne sredine itd.).

Bez mernih i merno-regulacionih uređaja, bez automatizovanih mernih i nadzorno-upravljačkih sistema, danas je nemoguće zamisliti naftnu industriju, elektroenergetske sisteme, industriju hrane i pića, savremenu poljoprivredu i stočarstvo, industriju lekova, automobilsku industriju, saobraćajne sisteme, savremene građevinske objekte, sisteme za bezbednost, sisteme za zaštitu životne sredine, savremenu medicinu itd.; kraće rečeno – nemoguće je zamisliti savremeni svet.

Zbog toga, na ovom studijskom programu se školuju inženjeri elektrotehnike i računarstva koji poseduju znanja i veštine potrebne za rad u preduzećima i centrima koji se bave projektovanjem, razvojem, održavanjem i/ili primenom uređaja i sistema u širokoj oblasti koja obuhvata merenje i regulaciju u industriji i ostalim granama privrede, od najnižeg do najvišeg nivoa – od razvoja mernih i merno-regulacionih uređaja do razvoja i implementacije složenih sistema za daljinski nadzor i upravljanje procesima.

Studijski program „Merenje i regulacija“ poseban naglasak stavlja na praktična znanja i pripremu studenta da se odmah po završetku školovanja može uključiti u radni proces. Kvalitetno znanje i veštine iz opšte-obrazovnih i stručnih predmeta iz oblasti elektrotehnike i računarstva pruža mogućnost daljeg usavršavanja za studente koji planiraju nastavak školovanja.

Ovaj studijski program podrazumeva i veliki broj izbornih predmeta. Svaki student može, u konsultaciji sa savetnikom za studije, kog dobija prilikom upisa, da izabere predmete/oblasti koje će učiti, i na taj način usmerava svoje školovanje prema sopstvenim oblastima interesovanja. Studenti se preko izbornih predmeta opredeljuju za predmete koji se baziraju na razvoju i primeni hardvera, i/ili razvoju i primeni softvera, koji su specifični za njegovu oblast interesovanja, i imaju mogućnost da kombinuju ove predmete u cilju sticanja šire osnove znanja iz elektrotehnike i računarstva. Projektantski predmeti studentima daju sistemski pogled na projektovanje ili primenu sistema merenja i regulacije u industriji i ostalim privrednim sistemima.

Zbog potrebe da inženjeri elektrotehnike i računarstva u savremenoj privredi budu upoznati sa standardima i sistemima kvaliteta u industriji i ostalim granama privrede, kao i osposobljeni za stručnu komunikaciju sa inženjerima ne-elektičarske struke (tehnologije, mašinstva, saobraćaja, itd.) i ostalim strukama, ovaj studijski program uključuje i predmete iz oblasti standardizacije, kvaliteta i inženjerskih komunikacija.

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije traju 4 godine (240 ESPB), a izrada diplomskog rada predviđena je u osmom semestru.

Nakon završenih osnovnih akademskih studija stiče se zvanje „Diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva“. Studenti sa ovom diplomom su osposobljeni da se uključe u proizvodne procese u industriji i ostalim privrednim sistemima, počev od laboratorija za kontrolu proizvoda, preko upravljanja, razvoja i unapređenja industrijskih procesa do vođenja manjih i većih projekata.

Drugi stepen studija – master akademske studije traju jednu godinu (60 ESPB), u okviru koje studenti rade master rad.

Nakon završenih master studija stiče se zvanje „Master inženjer elektrotehnike i računarstva“. Master inženjeri koji završe ovaj studijski program, osim sticanja naprednih znanja iz struke, stiču i osnovna znanja iz oblasti upravljanja preduzećem, i posebno proširena znanja iz oblasti projektovanja složenih sistema. Na taj način, pored bolje pripremljenosti za inženjerske poslove u industriji, master inženjeri stiču i dobru osnovu za nastavak školovanja.

Master inženjeri, koji žele da nastave školovanje, mogu da se upišu na jedan od studijskih programa doktorskih studija iz oblasti elektrotehničkog i računarskog inženjerstva.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Savremeni procesi u industriji i ostalim privrednim sistemima, u većini slučajeva, teško da se mogu zamisliti bez manje ili veće automatizacije procesa, uvođenjem merno-regulacione opreme i njenim povezivanjem u složene merno-regulacione sisteme. Sistemi kvaliteta, koje sve veći broj preduzeća uvode, imaju za cilj i što manji uticaj ljudskog faktora na kvalitet proizvoda, što se ostvaruje i tako što se procesi u najvećoj mogućoj meri automatizuju.

Studijski program Merenje i regulacija okrenut je ka sticanju praktičnih znanja. Inženjeri elektrotehnike i računarstva, koji završe studije na ovom programu, su osposobljeni da se bez pripravničkog staža uključe u procese velikog broja preduzeća iz različitih oblasti privrede, koja imaju ili žele da implementiraju merno-regulacione (nadzorno-upravljačke) sisteme. Istovremeno, inženjeri mogu da se zaposle i u preduzećima koja se bave razvojem hardvera i softvera u oblasti merno-regulacione tehnike, kao i u preduzećima koja se bave razvojem i implementacijom sistema za daljinski nadzor i upravljanje.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Planiranje i upravljanje regionalnim razvojem (prethodno akreditovan kao Regionalne politike i razvoj) je studijski program na master  akademskim studijama, razvijen na Departmanu za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu kao multidisciplinarni program koji se bavi ekonomskim, društvenim, arhitektonskim, urbanističkim i upravljačkim aspektima održivog regionalnog razvoja. Osmišljen je da se nadoveže na različite programe osnovnih i diplomskih akademskih studija, kako Fakulteta tehničkih nauka tako i celog Univerziteta, a istovremeno je namenjen i osobama zaposlenim u različitim gradskim, pokrajinskim i republičkim institucijama koje se bave prostornim planiranjem, upravljanjem i razvojem regiona.


Studijski program je, prilikom osnivanja, podržan od strane beogradske kancelarije World University Service – WUS Austria, a od međunarodnih recenzenata koje je ova organizacija angažovala dobio je visoku ocenu u pogledu koncepta, sadržaja i kvaliteta predloženog kurikuluma. Akreditovan je pod nazivom Regionalne politike i razvoj za nastavu na srpskom i engleskom jeziku u martu i junu 2010. godine, bez primedbi u smislu sadržaja, strukture i očekivanih ishoda učenja. Od tada su na studijski program upisane dve generacije studenata.

S obzirom da važan deo strategije razvoja Fakulteta tehničkih nauka predstavlja mogućnost usavršavanja i razmene znanja kroz intenzivniju i bližu saradnju sa fakultetima iz evropskih zemalja, na ovom studijskom programu angažovani su bili gostujući profesori sa Departmana za geografiju i regionalne nauke Karl-Franzens univerziteta u Gracu. Profesionalni kadar sa ovog univerziteta ima višegodišnje iskustvo u visokom obrazovanju u domenu regionalnog razvoja i aktivno je učestvovao u osmišljavanju nastavnog plana i programa, što je u mnogome doprinelo kvalitetu nastave. Gostujući profesori iz Graca su participirali i u izvođenju nastave za dve generacije studenata, obučavajući kadar sa Fakulteta tehničkih nauka za nove pristupe i trendove u planiranju regionalnog razvoja. S obzirom da Fakultet tehničkih nauka sarađuje sa svim drugim fakultetima Univerziteta u Novom Sadu, kao i sa drugim univerzitetima u zemlji, na određenom broju predmeta angažovani su i nastavnici sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu i Državnog univerziteta u Novom Pazaru.

Uzimajući da multidiscilinarnost predstavlja jedan od osnovnih pristupa na kom se insistira u okviru svih studijskih programa Fakulteta tehničkih nauka, nastavni plan i program Planiranja i upravljanja regionalnim razvojem je napravljen sa ciljem da omogući dodatno sticanje znanja iz različitih interdisciplinarnih oblasti koje odgovaraju usavršavanju u različitim, ali istovremeno komplementarnim strukama. Iz tog razloga su nastavnim planom i programom predviđeni različiti kursevi koji se bave temama direktno i indirektno vezanim za planiranje i upravljanje razvojem regiona, kao što su odgovarajući važeći zakoni Evropske unije, uspostavljanje strategije regionalnog razvoja, strateško upravljanje u urbanom planiranju, primena savremenih metoda i tehnologija u urbanom planiranju i dr. Takođe, u program su uključena i dva izborna predmeta koja, između ostalog, obuhvataju i izučavanje tema kao što su GIS, upravljanje gradom, posredovanje ljudskim resursima, turizam kao perspektiva regionalnog razvoja, upravljanje razvojnim projektima, planiranje i razvoj predela i dr. Sa mogućnošću izbora predmeta, studentima se pruža prilika da se bliže upoznaju sa specifičnim poljem interesovanja.

Nastavni plan i program studijskog programa Planiranje i upravljanje regionalnim razvojem je koncipiran tako da studenti ovladaju dopunskim teorijskim i praktičnim stručnim znanjima neophodnim za profesionalni rad u polju razvoja regiona. Kako se radi o oblasti koja obuhvata različite struke, ovaj program takođe treba da omogući studentima da kreiraju čvrstu metodološku osnovu za bavljenje budućim poslom u dinamičnim savremenim okvirima.

Planiranje i upravljanje regionalnim razvojem predstavlja multidisciplinarni studijski program u kome se prožimaju ekonomski, društveni, ekološki i upravni aspekti regionalnog planiranja i razvoja.

Svrha studijskog programa je da pripremi i osposobi studente za poslove regionalnog planiranja, kao i za poziv stručnjaka za izradu, implementaciju i koordinaciju projekata i strategija regionalnog razvoja u našoj zemlji, na način koji odgovara potrebama nacionalne berze rada u praktičnoj primeni znanja i veština neophodnih za osmišljavanje i sprovođenje regionalnih razvojnih programa. U skladu sa tim, kurikulum studijskog programa koncipiran je tako da studenti, kroz aktivnu nastavu i samostalan rad, ovladaju teorijskim znanjima i praktičnim veštinama neophodnim za profesionalni rad u ovoj oblasti, odnosno da kreiraju čvrstu metodološku osnovu za bavljenje budućom strukom.

Cilj studijskog programa master akademskih studija Planiranje i upravljanje regionalnim razvojem je da obrazuje i formira visokokvalifikovane eksperte koji će biti sposobni da razumeju uslove, determinante i metode za obezbeđenje održivog regionalnog razvoja u Srbiji i koji će biti obučeni da aktivno učestvuju u njegovom programiranju i realizaciji.

Takođe, ovaj studijski program će obezbediti studentima praktične veštine, kao i formiranje i razvoj neophodnih kompetencija u menadžmentu planiranja regionalne politike. Poštujući regionalni razvoj, studenti će po završetku studija biti osposobljeni za rukovođenje kapacitetima u nacionalnim, regionalnim i lokalnim nivoima, na strateškim, istraživačkim i odgovornim pozicijama, kako u Srbiji tako i u zemljama Evropske unije.


Dodatan cilj studijskog programa je i upoznavanje studenata sa izazovima i prednostima timskog rada, što je za oblast regionalnog planiranja od izuzetnog značaja jer je profesionalno bavljenje koncipirano kao timsko i multidisciplinarno. Pored toga, studenti kroz nastavni proces razvijaju sposobnosti za saopštavanje i koherentno izlaganje svojih ideja, koncepta i rezultata istraživačkog rada, učeći na taj način oblike kvalitetne komunikacije sa stručnom i širom javnošću.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

 

Na Fakultetu tehničkih nauka 1978. god. osnovan je Saobraćajni odsek, koji je kasnije prerastao u Departman za saobraćaj.

Saradnici Departmana za saobraćaj izradili su veliki broj naučno-istraživačkih studija i razvojnih projekata za potrebe saobraćajne privrede i neprivrednih sistema iz oblasti bezbednosti i regulacije saobraćaja, saobraćajnica, tehnologije transporta, razvoja transportnih sredstava, menadžmenta i logistike preduzeća i drugih oblasti. Na Departmanu za saobraćaj permanentno se vrše istraživanja iz oblasti: bezbednosti saobraćaja, regulacije i upravljanja saobraćajem, ekspertiza u oblasti saobraćajnih nezgoda, javnog prevoza putnika i roba i istraživanja u oblasti logistike preduzeća, poštanskog saobraćaja.

Studije na Departmanu za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su podeljene na tri stepena.

Osnovne akademske studije traju četiri godine sa obavezom sticanja 240 ESPB. Predmeti su jednosemestralni i podeljeni su u četiri grupe i to: akademsko-opšteobrazovne, teorijsko-metdološke, naučno-stručne i stručno aplikativne. Veliki broj izbornih predmeta omogućava studentima profilisanje za određene oblasti i različtite vidove saobraćaja. Studenti stiču specijalizovana i multidiscliplinarna znanja u cilju rešavanje kompleksnih problema iz oblasti sabraćaja, a po završetku studija stiču zvanje Diplomirani inženjer saobraćaja.

Master akademske studije traju jednu godinu sa obavezom sticanja 60 ESPB. Predmeti na ovom studijskom programu pripadaju grupama naučno-stručnih i stručno-aplikativnih predmeta. Svršeni studenti diplomskih akademskih studija kompetentni su da rešavaju realne probleme iz prakse, kao i da nastave usavršavanje i obrazovanje ukoliko se za to opredele. Nakon završetka drugog stepena student stiče zvanje Master inženjer saobraćaja.

Doktorske akademske studije traju 3 godine i studenti stiču najmanje 180 ESPB, od četa 90 ESPB polaganjem ispita iz nastavnih predmeta, 30 ESPB polaganjem teorijskih osnova doktorske disertacije, a 60 ESPB studijskim istraživačkim radom na realizaciji doktorske disertacije i izradom i odbranom same doktorske disertacije. Studenti se osposobljavaju za visoko kvalitetan i samostalan naučno-istraživački rad u skladu sa potrebama društva. Završetkom studija stiče se zvanje Doktora tehničkih nauka iz oblasti saobraćaja.

Na Departamnu za saobraćaj postoje četiri katedre:

•    Katedra za drumske saobraćajne sisteme,
•    Katedra za tehnologije transportno-logističkih sistema,
•    Katedra za logistiku i intermodalni transport,
•    Katedra za poštanski saobraćaj i komunikacije.

U okviru katedri se naučnim radom razvijaju uže naučne oblasti i sprovode različite aktivnosti vezane za izvođenje nastave i napredovanje nastavnika i saradnika. Nastavnici i saradnici sa Departmana za saobraćaj u okviru svog naučno-istraživačog rada objavili su veliki broj radova u referentnim međunarodnim i domaćim časopisima i međunarodnim i domaćim skupovima iz oblasti planiranja saobraćaja, održivog razvoja, bezbednosti i regulisanja saobrćaja, tehnologija transportih sistema, logistike preduzeća, poštanskog saobraćaja i komunikacija itd. Departman za soabraćaj je organizator dva tradicionalna međunarodna skupa “Road Accidents Prevention“ i “Towards a Humain City“. Naučni radnici sa departmana uključeni su u mnogobrojne međunarodne i naučno-istraživačke projekte nacionalnog nivoa. Departman za saobraćaj ima dobru saradnju sa svim saobraćajnim fakultetima u regionu, kao i sa međunarodnim organizacijama kao što su UIPT, Desing for All, European Cyclists’ Federation itd.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Mogućnost zapošljavanja diplomiranih inženjera saobraćaja su brojne i to u svim trasportnim preduzećima, poštama, železnicama, urbanističkim zavodima, projektantskim organizacijama…

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studije primenjenog softverskog inženjerstva na Departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su zasnovane na najboljim iskustvima najprestižnijih svetskih univerziteta (MIT, Carnegie Mellon, Fraser). Nastavni plan je koncipiran tako da prati najsavremenije tendencije u računarstvu (posebno u softverskom inženjerstvu), radi njihove primene u razvoju kompleksnih softverskih sistema primenjivih na različite industrije.
Studije su podeljene na tri stepena.

Osnovne akademske studije omogućuju sticanje zvanja diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva i traju četiri godine (240 ESPB). Prve tri godine su zajedničke, dok u četvrtoj godini izborni predmeti dozvoljavaju studentima da svoje studije oblikuju u skladu sa svojim opredeljenjima i interesovanjima.

Master akademske studije omogućuju sticanje zvanja master inženjer elektrotehnike i računarstva i traju jednu godinu (60 ESPB). Svi predmeti su izborni, radi specijalizacije i produbljivanja znanja u željenom smeru.

Završetkom master studije studenti imaju direktnu prohodnost na studijski program doktorskih akademskih studija Energetika, elektronika i telekomunikacije, čijim završetkom stiču zvanje doktor nauka elektrotehnike i računarstva. Izborom predmeta doktorskih studija, studenti mogu ostati u oblasti primenjenog softverskog inženjeringa.

U toku studija na studijskom programu primenjenog softverskog inženjeringa, predviđeno je da studenti, posredstvom stručne prakse i uključivanja u najprestižnije softverske projekte domaćih i stranih eksperata, dobiju priliku da primenjuju i oplemenjuju stečena znanja i da brzo stručno sazrevaju. Na taj način studenti mogu da ovladaju najsavremenijim softverskim alatima i tehnologijama, da rade na najmodernijoj opremi i da sarađuju sa stručnjacima vodećih svetskih kompanija u oblasti infrastrukturnog softvera (Microsoft, IBM, Google, Amazon, Schneider Electric).

Studenti primenjenog softverskog inženjerstva imaju priliku da istražuju kompleksne probleme softverskog inženjerstva, cybersecurity, izazove softvera u realnom vremenu, softver u oblaku, da kreiraju i testiraju inovativne tehnologije i upoznaju se sa kompletnim životnim ciklusom jednog softverskog proizvoda, od ideje, preko dizajna, implementacije, verifikacije, testiranja, puštanja u rad i podrške.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Proizvodno mašinstvo je suština mašinske struke i obuhvata znanje neophodno za transformaciju polaznog materijala u konačni proizvod.

Cilj studijskog programa proizvodnog mašinstva je obrazovanje i osposobljavanje stručnjaka iz oblasti proizvodnog mašinstva za rad u raznorodnim i dinamičnim uslovima. Studijski program koncipiran je tako da studentima daje različit nivo sposobnosti konstruisanja i projektovanja tehnologija, alata i mašina neophodnih za obradu materijala, kao i održavanja i eksploatacije proizvodnih pogona i postrojenja, te znanja potrebnih za razvoj pripadajućih programskih alata i opreme za njihov rad, simulaciju, povezivanje i koordinaciju.

Studije na Departmanu za proizvodno mašinstvo Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su podeljene na tri stepena.

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije, traje četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB, uključujući i diplomski rad. Završetkom studija stiče se zvanje: Diplomirani inženjer mašinstva.

Na prvom stepenu student ima mogućnost izbora nekog od smerova:

   Računarom podržane tehnologije
   Savremene tehnologije oblikovanja materijala
   Savremene tehnologije oblikovanja plastike
   Precizno inženjerstvo
   Softver za mašinstvo

Drugi stepen studija – master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija (vrede dodatnih 60 ESPB). Nakon završetka drugog stepena student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje: Master inženjer mašinstva.
Na drugom stepenu student ima mogućnost izbora nekog od smerova:

   Računarom podržane tehnologije
   Savremene tehnologije oblikovanja materijala
   Savremene tehnologije oblikovanja plastike
   Precizno inženjerstvo
   Softver za mašinstvo

Treći stepen studija – doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master studija (vrede 180 ESPB). Doktorske studije se izvode na studijskom programu MAŠINSTVO u kojem je zastupljena oblast proizvodnog mašinstva.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Diplomirani inženjeri proizvodnog mašinstva se zapošljavaju najviše u preduzećima iz oblasti metalne industrije, istraživačko-razvojnim centrima, na poslovima održavanja u praktično svim preduzećima i ustanovama, kao i u malim i srednjim preduzećima, koja predstavljaju osnovni pravac razvoja srpske privrede u 21. veku. Proizvodno mašinstvo je pravi program za one koji žele da se bave perspektivnim tehničko-tehnološkim zanimanjem.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studije na Departmanu za računarstvo i automatiku, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, podeljene su u tri stepena.

Prvi stepen studija – osnovne akademske studije, traju četiri godine (osam semestara) sa obavezom sticanja 240 ESPB.  Završetkom osnovnih akademskih studija stiče se zvanje Diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva.

Smerovi:

   Automatika i upravljanje sistemima
   Primenjene računarske nauke i informatika
   Računarska tehnika i računarske komunikacije

Drugi stepen studija – master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija (vrede dodatnih 60 ESPB). Nakon završetka drugog stepena student stiče zvanje Master inženjer elektrotehnike i računarstva.

Na drugom stepenu studija student ima mogućnost izbora jednog od tri smera:

   Automatika i upravljanje sistemima
   Primenjene računarske nauke i informatika
   Računarska tehnika i računarske komunikacije

Treći stepen studija – doktorske studije, traju tri godine (šest semestara) i predstavljaju nastavak master akademskih studija (vrede 180 ESPB).

Obrazovne i istraživačke aktivnosti departmana su fokusirane na tri oblasti.

AUTOMATIKA I UPRAVLjANjE SISTEMIMA

Studenti dobijaju široka teoretska i praktična hardver i softver znanja i veštine neophodna za projektovanje i implementaciju upravljačkih sistema. Ti sistemi, bazirani na računarima, su našli primenu u veoma širokom spektru uređaja i složenih sistema: jednostavnim kućnim aparatima, procesnim regulatorima,  programababilnim, logičnim kontrolerima, sistema za nadzor, akviziciju i upravljanje, distribuiranim upravljačkim sistemima, numerički upravljanje mašinama, fleksibilnim tehnološkim sistemima, medicinskim uređajima i instrumentaciji, uređaji za prikljupanjima i obradu geopodataka  (GPS). Predmeti su grupisani u četiri pod-oblasti:

– Automatika i upravljanje sistemima (projektovanje, razvoj i implementacija upravljačkih sistema u spektru od industrijskih regulatora, sistema za nadzor i vizualizaciju, distribuiranih sistema do ekonomskog sistema),
– Biomedicinski inženjering (projektovanje, razvoj i implementacija biomedicinske opreme, uređaja i instrumentacije),  
– Geoinformacioni sistemi (projektovanje, razvoj i implementacija uređaja za prikljupanja u geopodataka GPS, sistem za daljinsku-satelistsku detekciju GIS – ova),
– Inteligentni upravljački sistemi (projektovanje, razvoj i implementacija upravljačkih sistema zaključivanja baziranih na metodama veštačke inteligencije).


PRIMENjENE RAČUNARSKE NAUKE I INFORMATIKA

Studenti se osposobljavaju za profesionalnu izradu složenih softverskih proizvoda kao što su:

• razvojna okruženja, namenski sistemi, prevodioci, softverski alati, pomoćni programi ili operatvini sistemi opšte namene,
• distribuirani informacioni sistemi, multimedijalni sistemi i

Internet/Intranet rešenja u različitim oblastima poslovanja, kao što su zdrastvo, školstvo, bankarstvo, proizvodnja, dokumentalistika, trgovina, itd.

Predmeti su grupisani u četiri pod-oblasti:
– Informacioni sistemi,
– Internet i elektronsko poslovanje,
– Softversko inženjerstvo i
– Inteligetni sistemi.

Po završetku studija, studenti su osposobljeni za primenu savremenih standarda, tehnika, metoda i tehnologija softverskog inženjerstva i da budu osposobljeni za rad u projektnim timovima. Pojedinačna stručna znanja pokrivaju sistemski softver, baze podataka i  SQL, Web programiranje  (XTML, XML; Java, .net.), grafičke i multimedijalne sisteme (obrada audio/video zapisa, JPEG, MPEG i drugi standardi) mrežno bazirane sisteme (TCP/IP, DNS,  administracija i zaštita na mreži), elemente interakcije čovek – računar, projektovanje softvera (analiza zahteva, specifikacija i modeliranja, dizajn, konstrukcija, testiranje, instalacija, održavanje softvera, metode alata i tehnike, UML, informacione sisteme (metodologije, modeliranje sistema, projektovanje, CASE alati i sl.), elektronsko poslovanje (modeli, tehnologije, bezbednost, elektronsko polaćanje), poslovnu informatiku u uslovima primene elektronskog poslovanja, kao i najmodernije metode, tehnike i alate veštačke inteligencije (logičko programiranje, veštačke neuronske mreže, fazi sistemi, genetski algoritmi, ekspertski sistemi, agentske tehnologije i tehnologije semantičkog Web-a) i njihovu primenu.

RAČUNARSKA TEHNIKA I RAČUNARSKE KOMUNIKACIJE

Iz oblasti RAČUNARSKA TEHNIKA I RAČUNARSKE KOMUNIKACIJE studenti se osposobljavaju za projektovanje sistema zasnovanih na računaru, koji danas obuhvataju širok spektar uređaja i sistema, kao što su: digitalni TV prijemnici i servisi, pametni telefoni, pametne kuće, digitalni servisi, telefonska centrala, sistemi za nadzor i upravljanje industrijskim postrojenjima. Predmeti su grupisani u četiri pod-oblasti:

– Projektovanje hardvera (od jednostavnih digitalnih sistema preko programibilnih arhitektura FPGA do savremenih procesorskih arhitektrura, korišćenjem modernih metoda za projektovanje i simulaciju integrisanih kola).
– Projektovanje sistemskog  softvera realnog vremena (od osnovnih elemenata sistemskog softvera realnog vremena, preko operativnih sistema Win, Linux i Android do savremenih programsko-razvojnih alata kao što su kompajleri za DSP procesore).
– Projektovanja računarskih mreža (studenti se osposabljavaju za projektovanje hardvera i softvera komunikacionih sistema, počev od ISDN-a, preko TCP/IP, do GSM, Zigbee, Bluetooth i LAN/WLAN).
– Projektovanje arhitektura i algoritama u digitalnim servisima (obrada audiovizuelnih signala vezanih za standarde MPEG2/4, DVBT2, MP3/AAC/Dolby).

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Na Fakultetu tehničkih nauka 1978. godine osnovan je Saobraćajni odsek, koji je kasnije prerastao u Departman za saobraćaj.

Saradnici Departmana za saobraćaj izradili su veliki broj naučno-istraživačkih studija i razvojnih projekata za potrebe saobraćajne privrede i neprivrednih sistema iz oblasti bezbednosti i regulacije saobraćaja, saobraćajnica, tehnologije transporta, razvoja transportnih sredstava, menadžmenta i logistike preduzeća i drugih oblasti. Na Departmanu za saobraćaj permanentno se vrše istraživanja iz oblasti: bezbednosti saobraćaja, regulacije i upravljanja saobraćajem, ekspertiza u oblasti saobraćajnih nezgoda, javnog prevoza putnika i roba i istraživanja u oblasti logistike preduzeća, poštanskog saobraćaja.

Studije na Departmanu za saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su podeljene na tri stepena.

Osnovne akademske studije traju četiri godine sa obavezom sticanja 240 ESPB. Predmeti su jednosemestralni i podeljeni su u četiri grupe i to: akademsko-opšteobrazovne, teorijsko-metodološke, naučno-stručne i stručno aplikativne. Veliki broj izbornih predmeta omogućava studentima profilisanje za određene oblasti i različtite vidove saobraćaja. Studenti stiču specijalizovana i multidisciplinarna znanja u cilju rešavanje kompleksnih problema iz oblasti sabraćaja, a po završetku studija stiču zvanje Diplomirani inženjer saobraćaja.

Master akademske studije traju jednu godinu sa obavezom sticanja 60 ESPB. Predmeti na ovom studijskom programu pripadaju grupama naučno-stručnih i stručno-aplikativnih predmeta. Svršeni studenti diplomskih akademskih studija kompetentni su da rešavaju realne probleme iz prakse, kao i da nastave usavršavanje i obrazovanje ukoliko se za to opredele. Nakon završetka drugog stepena student stiče zvanje Master inženjer saobraćaja.

Na master studijama studenti imaju mogućnost izbora jednog od sledećih smerova:

   Drumski saobraćaj
   Železnički saobraćaj
   Vodni saobraćaj
   Bezbednost
   Logistika
   Projektovanje i organizacija

Doktorske akademske studije traju 3 godine i studenti stiču najmanje 180 ESPB, od četa 90 ESPB polaganjem ispita iz nastavnih predmeta, 30 ESPB polaganjem teorijskih osnova doktorske disertacije, a 60 ESPB studijskim istraživačkim radom na realizaciji doktorske disertacije i izradom i odbranom same doktorske disertacije. Studenti se osposobljavaju za visoko kvalitetan i samostalan naučno-istraživački rad u skladu sa potrebama društva. Završetkom studija stiče se zvanje Doktora tehničkih nauka iz oblasti saobraćaja.

Na Departamnu za saobraćaj postoje četiri katedre:

•    Katedra za drumske saobraćajne sisteme,
•    Katedra za tehnologije transportno-logističkih sistema,
•    Katedra za logistiku i intermodalni transport,
•    Katedra za poštanski saobraćaj i komunikacije.

U okviru katedri se naučnim radom razvijaju uže naučne oblasti i sprovode različite aktivnosti vezane za izvođenje nastave i napredovanje nastavnika i saradnika. Nastavnici i saradnici sa Departmana za saobraćaj u okviru svog naučno-istraživačog rada objavili su veliki broj radova u referentnim međunarodnim i domaćim časopisima i međunarodnim i domaćim skupovima iz oblasti planiranja saobraćaja, održivog razvoja, bezbednosti i regulisanja saobrćaja, tehnologija transportih sistema, logistike preduzeća, poštanskog saobraćaja i komunikacija itd. Departman za soabraćaj je organizator dva tradicionalna međunarodna skupa “Road Accidents Prevention“ i “Towards a Humain City“. Naučni radnici sa departmana uključeni su u mnogobrojne međunarodne i naučno-istraživačke projekte nacionalnog nivoa. Departman za saobraćaj ima dobru saradnju sa svim saobraćajnim fakultetima u regionu, kao i sa međunarodnim organizacijama kao što su UIPT, Desing for All, European Cyclists’ Federation itd.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Mogućnost zapošljavanja diplomiranih inženjera saobraćaja su brojne i to u svim trasportnim preduzećima, poštama, železnicama, urbanističkim zavodima, projektantskim organizacijama…

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Master akademske umetničke studije Scenska arhitektura i dizajn

Zvanje: Master umetnik scenske arhitekture i dizajna

ESPB: 60 ESPB

Mogućnost zaposlenja: arhitektonski biroi, pozorišta i institucije kulture, filmska i muzička industrija, industrija zabave, marketinške agencije, nezavisna scena, itd.

Master studije Scenska arhitektura i dizajn su interdisciplinaram program u polju umetnosti koji povezuje pozorište, vizuelne umetnosti i arhitekturu. Namenjen je kandidatima koji su prethodno završili diplomske аkаdemske studije nа nekom od fakulteta umetničkog, tehničkog ili društvenog usmerenjа u zemlji ili inostrаnstvu, s nаjmаnje 240 ESPB. Studije traju jednu godinu (2 semestra), tokom kojih studenti stiču 60 ESPB i akademsko zvanje Master umetnik scenske arhitekture i dizajna.

Program se realizuje kroz teorijske i praktične kurseve. Prvi semestar posvećen je radu studenata na koncipiranju, realizaciji i izvođenju zajedničkog umetničkog projekta u oblasti Umetničkih praksi scenskog dizajna. Drugi semestar posvećen je Scenskom dizajnu u pozorištu, u okviru koga se realizuje niz radionica i tri studijske posete – Kreativnom centru u Krušču (Slovenija) Tomija Janežiča, centru Letnji bioskop na Kelebiji Deneša Debreija i SKC Markovac Anđelke Nikolić. Ovaj semestar posvećen je i razvoju i realizaciji samostalnih umetničkih master projekata, kroz različite izborne kurseve i mentorski rad.

Studenti se tokom studija upoznaju s različitim aspektima kreativnog procesa u scenskoj arhitekturi i dizajnu, od koncipiranja, umetničke i tehničke razrade, do realizacije projekta, i imaju priliku da se kroz master rad usmere ka oblasti koja ih najviše zanima. Stečena znanja i iskustva mogu da primene kao autori u praksi u oblastima scenografije i kostimografije za pozorište, film i video spotove; kreiranje događaja (koncerti, konferencije, žurke, modne revije itd.); dizajna; tehničke produkcije; menadžmenta u kulturi itd.

Studenti tokom studija imaju priliku da se upoznaju s radom različitih institucija i organizacija u kulturi, da svoje radove izlažu na značajnim umetničkim manifestacijama, a omogućena je i stručna praksa u zavisnosti od njihovih interesovanja. Veliki broj naših profesora i asistenata su afirmisani profesionalci u svojim oblastima i otvoreni su za saradnju i podsticanje praktičnog rada studenata.

Neki od naših uspešnih studenata: Andreja Rondović (scenska dizajnerka u pozorištu), Luna Šalamon (pozorišna scenografkinja), Miroslav Živanov (scenski i grafički dizajner), Aleksandra Rakić (grafički dizajner), Una Jankov (pozorišna scenografkinja i kostimografkinja), Janko Dimitrijević (producent, direktor produkcije BITEF festivala), Dragana Baćović (filmska scenografkinja), i drugi.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Master akademske studije Scenska arhitektura i tehnika

Zvanje: Master inženjer scenske arhitekture i tehnike

ESPB: 60 ESPB

Mogućnost zaposlenja: arhitektonski biroi, tehnički sektori institucije kulture, filmska i muzička industrija, industrija zabave, korporacije, nezavisna scena, itd.

Master studije Scenska arhitektura i tehnika su spoj inženjerskih i umetničkih disciplina kroz koje studenti stiču specifična znanja na poljima scenske arhitekture i tehnologija, kao i tehničke produkcije scenskih prostora i događaja. Za upis mogu da konkurišu kandidati koji su prethodno zаvršili diplomske аkаdemske studije nа nekom od fаkultetа tehničkog usmerenjа u zemlji ili inostrаnstvu, s nаjmаnje 240 ESPB. Studije traju jednu godinu (2 semestra), tokom kojih studenti stiču 60 ESPB i аkаdemsko zvаnje Master inženjer scenske arhitekture i tehnike.

Program se realizuje kroz teorijske i praktične kurseve iz dve ključne oblasti: Scenska arhitektura i tehnologije, gde se studenti upoznaju s tipologijama savremenih scenskih prostora i njihovim funkcionalno-tehnološkim zakonitostima, i stiču znanja i veštine za projektovanje i razradu scenskih objekata, prostora i događaja; i Tehnička produkcija scenskih prostora i događaja, gde stiču znanja o koncipiranju, dizajnu, tehničkoj razradi i realizaciji u ovom domenu. Studenti mogu svoje interesovanje da usmere u obe ili jednu od oblasti, kroz izborne predmete i rad na master projektu.

Studenti ostvaruju potencijal da postanu eksperti na širokom i nedovoljno pokrivenom polju scenske arhitekture, tehnike i tehnologije. Svršeni studenti znaju kako da projektuju složene objekte i prostore za odvijanje događaja, kao i da koncipiraju tehničko-tehnološke sisteme u okviru scensko- gledališnih prostora različitih formi, veličina i karaktera. Razvijaju konkretna znanja i veštine potrebne za koncipiranje, dizajniranje i realizaciju prostornih postavki različitih formi i razmera, pre svega u oblasti scenske i vizuelne umetnosti (scenografije, izložbene postavke, umetnički i arhitektonski paviljoni…).

Program omogućava povezivanje profesionalne prakse i obrazovanja, i otvara priliku za profesionalni angažman tokom trajanja studija. Uspostavljena su partnerstva s brojnim ustanovama, organizacijama, manifestacijama i projektima, čime studenti dobijaju mogućnost za praksu i potencijalni profesionalni rad.

Neki od naših uspešnih studenata: Stefan Milošević (Tehnički direktor Novosadskog pozorišta), Anja Popović (Šef radionica SNP-a), Slobodan Cvetković (menadžer tehnike u pozorištu), Darko Sekulić (scenski arhitekta), Igor Ljubić (tehnički producent i dizajner scetla), i drugi.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Struka softversko inženjerstvo je mlada – prvi put se termin softversko inženjerstvo pojavio 1968. godine, ali je danas u međunarodnim okvirima jasno definisana kao posebna struka za kojom postoji izuzetno velika potražnja na međunarodnom i domaćem tržištu rada.

Uvažavajući potražnju za inženjerima softverskog inženjerstva, odnosno mogućnosti za brzo zapošljavanje svršenih studenata i vrlo visoke plate koje ovaj profil ostvaruje, Fakultet tehničkih nauka nudi od 2013/2014. školske godine studije na Studijskom programu Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije na Departmanu računarstvo i automatiku. Studijski program smo trenutno organizovali na dva stepena – Osnovne akademske studije i Master akademske studije. Nastava na ovom studijskom programu odvijaće se u dva grada u Srbiji – u Novom Sadu i u Loznici.
Planiramo da, počevši od 2015/2016. školske godine organizujemo i doktorske studije na ovom studijskom programu.

Sledeći svetske standarde i praksu priznatih svetskih univerziteta, sačinili smo nastavni plan i program studijskog programa Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije u potpunosti u skladu sa međunarodnim standardima koje su za struku softversko inženjerstvo propisale dva najeminentnija svetska strukovna udruženja iz oblasti elektrotehnike i računarstva – IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) i ACM (Association for Computing Machinery). Na taj način postigli smo dve važne stvari. Prva je saglasnost našeg studijskog programa sa studijskim programima univerziteta u Evropi i svetu, što će vama studentima omogućiti da, ukoliko to želite, deo studija obavite na drugim univerzitetima/fakultetima u inostranstvu ili u našoj zemlji (to se danas popularno zove mobilnost studenata). Druga, važnija, je da su sadržaji i način izvođenja nastave (radićete puno programiranja kroz projekte) takvi da ono što ćete naučiti (to mi zovemo ishodi učenja) odgovara zahtevima vaših budućih poslodavaca i omogućuje Vam da, bez dodatnog obučavanja, odmah uspešno preuzmete radne zadatke na poslovima razvoja složenih softverskih sistema.

Drugi stepen studija – master akademske studije, za sticanje zvanja master inženjera elektrotehnike i računarstva traju jednu godinu (60 ESPB). Tu nastavljamo posao koji smo radili prehodne četiri godine – naučićete finese metodologija i visoko napredne tehnologije softverskog inženjerstva (na primer: modelima vođen razvoj softvera, agentske tehnologije, semantički Web, veštačke neuronske mreže, genetske algoritme, tehnologije za programiranje mobilnih uređaja, itd.) i još bolje ćete upoznati domensku oblast za koju ste se opredelili na četvrtoj godini izborom predmeta koje ćete slušati i radom na potpuno realnim projektima razvoja softvera. Svi predmeti (a ima ih ukupno 6) na master studijama su izborni.

I na master studijama obavezna je stručna praksa. I opet ima dva cilja: prvi je da steknete praktična iskustva radom na realnim projektima u firmama, a drugi je da sebi, možda, obezbedite radno mesto.
Na kraju treba da uradite master rad koji je, naravno, složeniji od diplomskog rada. I ovde ćemo se pridržavati principa „ponovne upotrebljivosti”, ali ovaj rad mora da obuhvati i detaljniju analizu onoga što su drugi, pre Vas radili “na zadatu temu” – malo će da liči na “naučni rad”. U tome će Vam, naravno, pomagati mentor (profesor) i njegovi mlađi saradnici.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program master akademskih studija Tehnička mehanika i dizajn u tehnici sačinjen je na osnovu savremenih naučnih saznanja u oblasti mašinstva i informacionih tehnologija po ugledu na slične studijske programe vodećih univerziteta u svetu. Studijski program po svojoj strukturi odgovara studijama koje su u svetu poznate pod nazivima Mechanical Engineering, Computational Mechanics, Engineering Computational Science.

Studijski program master akademskih studija omogućuje studentima usvajanje neophodnih inženjerskih znanja, veština i praktičnih iskustava za projektovanje, konstruisanje i tehničku eksploataciju uređaja i mašina korišćenjem savremenih programskih alata i informacionih tehnologija.

Nastavni predmeti na master akademskim studijama Tehničke mehanike i dizajna u tehnici, pored sticanja praktičnog znanja podstiču i apstraktno razmišljanje, a veštine podižu na viši nivo, posebno u delu koji se odnosi na modeliranje realnih sistema i primenu računarskih alata u rešavanju problema.

Studijski program je koncipiran tako da pored opšteobrazovnih inženjerskih predmeta, sadrži i veliki broj povezanih stručnih predmeta, sa ciljem da obuhvati različita interesovanja studenata, kroz mogućnost izbora stručnih predmeta iz nekoliko relevantnih naučnih oblasti mašinskog inženjerstva (teorijska i primenjena mehanika, inženjersko programiranje i simulacije, projektovanje i konstruisanje,robotika, automatsko upravljanje). Na ovaj način, studentima je omogućeno praćenje jedne ili više naučnih oblasti tokom studiranja, što im može biti od velike važnosti za nastavak obrazovanja u drugim oblastima i mogućnost zaposlenja.

Određeni broj opšteobrazovnih predmeta posvećen i učešću na tehničkim projektima, gde se student priprema i osposobljava za timski rad i komunikaciju sa stručnjacima iz drugih oblasti, ali i za samostalno donošenje inženjerskih odluka.

Stečena znanja i veštine na ovom studijskom programu omogućavaju master inženjerima mašinstva da uspešno odgovore na zahteve tržišta i ekonomije u oblasti mašinskog inženjerstva i srodnih tehničkih disciplina, i da se uhvate u koštac sa složenim projektnim zadacima i rešavanjem najopštijih problema sa kojima se inženjer mašinstva sreće u svojoj svakodnevnoj inženjerskoj praksi.

Predmete na studijskom programu izvodi nastavno osoblje Fakulteta tehničkih nauka i povremenih gostujućih predavača. Većina predavača sa Fakulteta tehničkih nauka potekla je sa čuvenog Instituta za mehaniku i mašinske konstrukcije koji je poznat po vrhunskim akademskim radnicima, profesorima i akademicima. Nastavnici Katedre za tehničku mehaniku su u nekoliko prethodnih decenija ostvarili veliki broj rezultata iz fundamentalnih i primenjenih istraživanja u gotovo svim disciplina primenjene i teorijske mehanike.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Učestale pojave prirodnih katastrofa i požara, kako u svetu, tako i na našim prostorima, postaju jedan od najvažnijih svetskih problema i činioca daljeg održivog razvoja ljudske civilizacije.

Poseban problem zemalja u tranziciji, neravnomeran ekonomski rast, potreba za održivim razvojem, imperativno traže edukovane stručnjake koji će u privrednim i industrijskim sistemima, javnim preduzećima i državnim institucijama biti spremni i tako obrazovani da rešavaju nagomilane kompleksne probleme iz oblasti inženjerstva upravljanja rizikom i zaštite od požara, pre svega na bazi preventivnog delovanja u cilju postizanja prihvatljivog nivoa rizika u slučaju neželjenih događaja.

Osnovne akademske studije traju četiri godine, vrede 240 bodova. Stiče se zvanje: diplomirani inženjer zaštite od katastrofalnih događaja i požara.
Program osnovnih akademskih studija je multidisciplinaran. Studenti stiču znanja iz oblasti upravljanja rizikom i zaštite od požara, energetike, elektrotehnike, mašinstva, menadžmenta, arhitekture, građevinarstva kao i iz matematike, hemije, fizike i ostalih fundamentalnih oblasti koje se izučavaju na Fakultetu tehničkih nauka.

Studijski program: UPRAVLjANjE RIZIKOM OD KATASTROFALNIH DOGAĐAJA I POŽARA                                                                                                                       

Master akademske studije traju jednu godinu, vrede 60 bodova. Stiče se zvanje: master inženjer zaštite od katastrofalnih događaja i požara.
Master studije omogućavaju studentima da steknu znanja i kompetencije koje im omogućavaju da se bave: projektovanjem u oblasti zaštite od katastrofalnih događaja i požara, da izrađuju elaborate o zonama opasnosti, planove zaštite od požara, planove evakuacije, planove sanacije, procene rizika ugroženosti od požara i katastrofalnih događaja i procene štete u osiguranju, da rade na rukovodećim položajima u MUP-u u Upravi za rizike, kao i u Upravi za preventivu, da postanu preduzetnici i bave se poslovima zaštite od požara kao pravna lica za druga pravna lica, da izrađuju Izveštaje o bezbednosti i Planove zaštite od udesa, da vrše redovne obuke (zakonom obavezujuće) iz zaštite od požara i civilne zaštite.

Studijski program: UPRAVLjANjE RIZIKOM OD KATASTROFALNIH DOGAĐAJA I POŽARA                                                                                                                               

Program iz oblasti upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja je akcentiran na zemljotresima, poplavama i klizištima, što su najčešće prirodne katastrofe na našem području. Posebna pažnja je posvećena i sticanju saznanja za operativno delovanje na terenu – za rukovodioce vatrogasno-spasilačkih jedinica – iz oblasti psihologije, upravljanja ljudskim resursima, logistike, strategije delovanja pri intervencijama. Da bi se planirale i izvele uspešne spasilačke aktivnosti, neophodna su saznanja iz oblasti građevinarstva – o oštećenjima objekata pri rušenju (zemljotresi, poplave, klizišta), a za sanaciju okruženja neophodno je poznavanje ispitivanja i praćenja parametara životne sredine i mera remedijacije. Programom su visoko zastupljene savremene metode predikcije i praćenja poremećaja ili akcidenta – modelovanje, simulacija i GIS tehnologije. Studenti su osposobljeni pre svega za preventivno planiranje i delovanje, procenu rizika, donošenje odluka i operativno delovanje u uslovima katastrofalnih događaja i požara, kao i za planiranje i sprovođenje sanacionih aktivnosti.

MOGUĆNOST ZAPOŠLjAVANjA

Sa stečenim znanjima inženjeri zaštite od katastrofalnih događaja i požara su potpuno spremni da analiziraju i identifikuju rizike, preventivno i operativno deluju u uslovima katastrofalnih događaja i požara, da postupaju po planovima i sprovode strategije, da formiraju timove i upravljaju brigadama, da sprovode preventivne mere, vrše inspekcijski nadzor i pregled objekata na osnovu projektno-tehničke dokumentacije, prepoznaju i odaberu odgovarajuću opremu i sredstva za intervencije, kao i da sagledaju ekonomske aspekte i problematiku osiguranja u ovoj oblasti.
Zahvaljujući povezanosti ovog studijskog programa sa studijskim programima Zaštite životne sredine i Zaštite na radu, i stečenim znanjima iz ovih oblasti, mogu takođe veoma uspešno da se bave specifičnom problematikom zaštite okruženja i bezbednosti i zdravlja na radu u oblasti upravljanja rizikom i zaštite od požara.

Diplomirani inženjeri i master inženjeri upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja i požara su nakon završetka studija kompetentni za rad u MUP-u, privredi, industriji, javnim preduzećima i državnoj upravi, osiguranju,projektnim organizacijama, obrazovnim ustanovama, nevladinom sektoru. MUP: inspektori u preventivi i forenzici, rukovodeći kadar, komandni kadar u vatrogasno-spasilačkim jedinicama, analitičari, civilna zaštita i sl. Po novim propisima je za dobijanje licence MUP-a za izradu projekata i planova ZOP neophodno zvanje diplomiranog inženjera u oblasti tehničkih nauka i položen stručni ispit iz zaštite od požara, koji se polaže u MUP-u. U privredi/industriji, u zavisnosti od kategorizacije preduzeća, obavezno je zapošljavanje inženjera iz ovih oblasti – referenti za zaštitu od požara. Po novim propisima, u okviru investicione dokumentacije za izgradnju objekata, takođe je obavezna izrada Glavnog projekta zaštite od požara, koji mogu da rade samo projektne kuće sa licencom MUP-a, što podrazumeva da imaju zaposlenog i diplomiranog inženjera iz ove oblasti) i nadzor nad izgradnjom objekata od strane licenciranog inženjera ZOP. Obim poslova na tržištu iz ove oblasti je sve širi: npr.- svaka stambena zgrada mora da ima Plan evakuacije, Plan sanacije i Pravila zaštite od požara. Planovi zaštite od požara su obavezni za sve privredne subjekte I i II kategorije. Obavezno je sprovođenje obuke zaposlenih iz oblasti ZOP svake 3 godine za sva preduzeća. Izrada planova zaštite i spasavanja i planova sanacije je takođe obaveza za veliki broj preduzeća u zavisnosti od kategorizacije ugroženosti.

Učešće inženjera ovog profila je neophodno i u procesu izrade prostornih planova, urbanističkih projekata i druge planske dokumentacije na svim nivoima. U osiguravajućim društvima: procena rizika od katastrofalnih događaja i požara je već sada od izuzetnog značaja, ali se očekuje i novi zakon, koji će zahtevati detaljnije procene i upavo one analize koje su zastupljene u ovom studijskom programu. U svetu su stručnjaci ovog profila često angažovani i u radu nevladinih organizacija.
 

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku. 

Studijski program master akademskih studija „Veštačka inteligencija i mašinsko učenje“  jedan je od programa nagrađenih na Konkursu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za izbor novih master studijskih programa iz oblasti veštačke inteligencije.

Ovaj dvogodišnji master program omogućava studentima da steknu znanja iz mašinskog učenja, dubokog učenja i nauče praksu softverskog inženjerstva u mašinskom učenju.  Pored toga, studenti imaju veliku mogućnost izbora predmeta. U skladu sa ličnim sklonostima, studenti se mogu opredeliti za specijalizaciju u jednoj od oblasti: inteligentni sistemi za podršku odlučivanju, razvoj autonomnih vozila, robotika, primena veštačke inteligencije u medicini, računarska vizija, analiza podataka i teksta, obrada prirodnog govora i Edge AI. U toku studija studenti će imati priliku da rade na realizaciji praktično orijentisanih projekata osmišljenih u saradnji sa kompanijama i saradnicima iz privrede.

Program predstavlja saradnju velikog broja katedri na Fakultetu tehničkih nauka koje se bave različitim oblastima istraživanja. Angažovani profesori su visoko kompetentni i učestvuju u više naučnoistraživačkih projekata. Fakultet tehničkih nauka tradicionalno ostvaruje tesnu saradnju sa industrijom, tako da će i u ovom programu sarađivati  sa stručnjacima iz privrede.

Cilj programa je razvoj visokoobrazovanog kadra spremnog da se odmah po završetku studija uključi u rad u privredi i sposobnog da prati brzi razvoj veštačke inteligencije.

Predmete koji se izvode na ovom studijskom programu možete pogledati na sledećem linku.

 

 

Kontakt:

Trg Dositeja Obradovića 6, 21102 Novi Sad

Telefon: (+381) 21 450 810
(+381) 21 6350 413

Faks: (+381) 21 458 133
Imejl: ftndean@uns.ac.rs

© 2024. Fakultet tehničkih nauka