TRAJNOST BETONSKIH KOMPOZITA SA VISOKIM UDELOM POLJOPRIVREDNOG OTPADA
Apstrakt
U okviru master rada “Trajnost betonskih kompozita sa visokim udelom poljoprivrednog otpada'' urađeno je sopstveno eksperimentalno istraživanje mogućnosti primene pepela kukuruznog oklaska kao zamenjujućeg cementnog materijala pri projektovanju i spravljanju zelenih betona. Rad se sastoji od istraživačkog i od praktičnog dela. U okviru istraživačkog dela su obuhvaćena svojstva koja utiču na trajnost betona, projektovanje trajnosti prema normama za beton EN 206 kao i zahtevi za trajnost betona. U praktičnom delu se govori o potrebi za održivom gradnjom, kao i o mogućnostima primere raznih otpadnih materijala. Posebno je posvećena pažnja na primenu pepela kukuruznog oklaska kao zamene za cement u betonu, što je i glavna tema ovog rada. Istražena je dostupnost ovog materijala u Srbiji. Urađena je karakterizacija materijala, kao i ispitivanje svojstava svežeg i očvrslog betona.
Reference
[2] SRPS EN 196-3: Metode ispitivanja cementa - Deo 3: Određivanje vremena vezivanja i stalnosti zapremine. Beograd: Institut za standardizaciju Srbije; 2010.
[3] SRPS EN 196-6: Metode ispitivanja cementa — Deo 6: Određivanje finoće mliva. Beograd: Institut za standardizaciju Srbije; 2011.
[4] SRPS EN 197-1: Cement — Deo 1: Sastav, specifikacije i kriterijumi usaglašenosti za obične cemente. Beograd: Institut za standardizaciju Srbije; 2013.
[5] EN 196-2:2013: Method of testing cement - Part 2: Chemical analysis of cement.
[6] EN 450-1: Fly ash for concrete - Part 1: Definition, specifications and conformity criteria.
[7] SRPS EN 12350-2:2010: Ispitivanje svežeg betona - Deo 2: Ispitivanje sleganja.
[8] SRPS ISO 6276:1997: Beton - Zbijeni sveži beton - Određivanje zapreminske mase.