ULTRAZVUČNA INSTRUMENTACIJA I KLINIČKA PRIMENA ULTRAZVUKA
Apstrakt
U ovom radu je predstavljen ultrazvuk, odnosno njegovi osnovni pojmovi i njegova primena. Ultrazvuk predstavlja talase frekvencije preko 20 000Hz i kao takav nečujan je za ljudsko uho. Ultrazvučni talasi su mehanički, longitudinalni talasi koji mogu da se prostiru u svim materijalnim sredinama, osim u vakuumu. Ultrazvuk se dobija pretvaranjem električnih oscilacija u mehaničke oscilacije. Ovaj proces omogućavaju piezoelektrična i magnetostrikcijska svojstva materije. Ultrazvuk se može rasprostirati kao longitudinalni talas, kao transverzalni talas, površinski talas i kao pločasti talas. Odašiljanje i prijem ultrazvuka u ispitivanim materijalima sprovodi se uz pomoć ultrazvučnih sondi. Primena ultrazvuka je izuzetno široka. Upotrebljava se u medicini, merenju, pomorstvu, energetici itd.
Reference
[2] Breyer, B. Medicinski i dijagnostički ultrazvuk, Zagreb : Školska knjiga, 1991.
[3] Filipović, A. Mošulović, D. Primena ultrazvuka u izvođenju perkutanih intervencija u jedinicama intenzivnog lečenja, Revijalni članak.
[4] Pejaković, Božana. Primena ultrazvuka u terapiji, Novi Sad: Departman za fiziku, 2007.
[5] Planinić, J., Osnove fizike III., Valovi – akustika – optika – uvod u atomsku fiziku, Filozofski fakultet Osijek, 2005.
[6] Stanković S, Slankamenac P, Dijagnostički ultrazvuk, Novi Sad, 2010.
[7] Stanković, Slobodanka. Fizika i tehnika ultrazvuka. Novi Sad: Departman za fiziku, 2005.
[8] Stojadinović, M. Mileusnić, M, Osnove ultrazvuka, Revijalni članak.
[9] Tole NM, Basic physics of ultrasonic imaging, World Health Organisation, 2005.