Katedra za arhitekturu i urbanizam je osnovana 1996. godine istovremeno uz osnivanje Departmana za arhitekturu i urbanizam Fakulteta tehničkih nauka. U okviru Departmana za arhitekturu i urbanizam, a uz blisku saradnju sa drugim katedrama, članovi Katedre za arhitekturu i urbanizam učestvuju u izvođenju niza studijskih programa koji obuhvataju arhitektonsko i urbanističko projektovanje, kao i dizajn enterijera.

Nastavni kadar Katedre za arhitekturu i urbanizam čine stručnjaci sa bogatim iskustvom u praksi i naučno-istraživačkom radu, čije je delovanje prepoznato i nagrađivano na republičkim i međunarodnim konkursima, što potvrđuje visok nivo posvećenosti u ovoj oblasti. Katedra se odlikuje intenzivnom naučno-istraživačkom delatnošću sa posebnim naglaskom na interdisciplinarnu saradnju kao ključnim faktorom u okviru savremene arhitektonske prakse. Takođe, učešće članova Katedre za arhitekturu i urbanizam u nizu pokrajinskih, republičkih i međunarodnih projekata, dodatno ističe njihovu posvećenost saradnji, stručnom usavršavanju i kontinuiranom sticanju novih znanja. Članovi katedre su aktivni i u praktičnom radu, omogućavajući studentima da stiču iskustva kroz razradu relevantnih projektantskih zadataka. Značaj arhitektonske prakse i kvalitetan rad sa studentima su od suštinskog značaja za katedru. Kroz temeljnu teorijsku i praktičnu obuku, studenti se pripremaju za suočavanje sa izazovima u oblasti arhitekture, urbanizma i dizajna enterijera, razvijajući pritom kreativne i inovativne pristupe u projektovanju. Katedra za arhitekturu i urbanizam kroz svoj rad i delovanje doprinosi unapređenju arhitektonske profesije i kreiranju održivih objekata i urbanih sredina, čime se stvara čvrsta osnova za buduće generacije arhitekata.