Oblast

Departman za energetiku i procesnu tehniku razvija i neguje pod-oblast mašinstva, koja se bavi termo-tehničkim i procesnim postrojenjima, energetskom i procesnom opremom i uređajima, gasnom i naftnom tehnikom, kao i savremenim tehnikama upravljanja energetskim tokovima i resursima.

Studiranje na Departmanu

Na Departmanu za energetiku i procesnu tehniku se realizuje studijski program u okviru oblasti – Mašinsko inženjerstvo, pod nazivom „Energetika i procesna tehnika“. Program pruža studentima teorijske osnove, praktična znanja i analitičke veštine, neophodne za razumevanje termo-tehničkih, termo-energetskih, procesnih i gasnih postrojenja i uređaja. Studenti uče da primenjuju tehničke principe za opis i analizu načina korišćenja energije u različitim oblastima i disciplinama.

Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ integriše znanja potrebna za analizu načina korišćenja energije u kontekstu unapređenja energetske efikasnosti, očuvanja čovekove okoline i zadovoljenja energetskih potreba na održiv način. U pitanju su inženjerska znanja potrebna za konstruisanje i dizajn energetske i procesne opreme, za projektovanje termo-tehničkih, procesnih i gasnih instalacija, za upravljanje pomenutim instalacijama i opremom, zatim za njihovo planiranje, održavanje, nadzor, reinženjering, kao i razvoj idejnih rešenja, studija opravdanosti, različitih ekspertiza i sl.

Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ pored nastavnih aktivnosti, obezbeđuje studentima korišćenje profesionalnih softverskih alata, stručne ekskurzije i tematske posete, učešće na stručnim skupovima i studentskim takmičenjima kao i uključivanje u rad stručnih organizacija (stranih i domaćih).

Izlazni inženjerski profil

Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ oblikuje takav inženjerski izlazni profil koji prvenstveno treba da odgovara poziciji inženjera u energetskim pogonima (toplanama, termoelektranama, i sl.), industrijskim energanama (šećeranama, mlekarama, pivarama, ulјarama, klanicama, cementarama, rafinerijama, konditorskoj industriji i dr.), komunalnim sistemima (razvod prirodnog gasa, vodovod i kanalizacija i dr.), poziciji projektanta termotehničkih instalacija i energetskih postrojenja, procesnih sistema i opreme, gasne i naftne tehnike, kao i poziciji inženjera u kompanijama za proizvodnju, trgovinu, distribuciju i servis energetske, procesne i gasne opreme. Pored ovih fundamentalnih pozicija svršeni studenti Studijskog programa „Energetika i procesna tehnika“ mogu uspešno obavlјati poslove na pozicijama konsultanata za energetske revizije i sertifikacije, pružanje energetskih usluga za analizu, planiranje i upravlјanje energetskim sistemima u industriji, zgradarstvu, javnim komunalnim sistemima ili komercijalnom sektoru, zatim u osiguravajućim kućama, bankama i sl., na pozicijama koordinatora energetskih programa i projekata, državnih ili nevladinih organizacija i institucija, kao i stručnih lica u državnim i lokalnim službama / odelјenjima za energetiku i dr.

Diplomci Studijskog programa „Energetika i procesna tehnika“ imaju mogućnost sticanja inženjerskih licenci, kao što su Licenca za odgovornog projektanta termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike; Licenca za odgovornog izvođača radova termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike; Licenca za odgovornog inženjera za energetsku efikasnost zgrada; Licenca za obavlјanje poslova energetskog menadžera i dr.

Organizacija Departmana

Departman za energetiku i procesnu tehniku u svom sastavu ima tri katedre koje zajedno realizuju Studijski program i nastavu kroz odgovarajuće grupe predmeta:

  1. KATEDRA ZA TOPLOTNU TEHNIKU, koja razvija znanja u okviru sledećih predmeta: Termodinamika, Prenos toplote, Merenje i regulisanje, Obnovlјivi izvori energije, Grejanje, ventilacija i klimatizacija, Termoenergetika i transformacije energije, Kotlovska postrojenja, Rashladna tehnika, Toplotni aparati, Savremene energetske tehnologije, Upravlјanje energijom, Dinamika i modeliranje termoenergetskih sistema, Toplotne turbomašine, Goriva i sagorevanje, Skladištenje energije, itd.
  2. KATEDRA ZA PROCESNU TEHNIKU, koja razvija znanja u okviru sledećih predmeta: Održivi razvoj u energetici i procesnoj tehnici, Osnovi procesne tehnike, Industrijska termoprocesna postrojenja, Fenomeni prenosa, Simulacije u procesnoj tehnici, Tehnika sušenja, Konstruisanje procesnih i toplotnih aparata, Difuzioni aparati, Eksploatacioni aspekti i rizici u radu postrojenja, itd.
  3. KATEDRA ZA MEHANIKU FLUIDA I HIDROPNEUMATSKE SISTEME, koja razvija znanja u okviru sledećih predmeta: Mehanika fluida, Pumpe i ventilatori, Oprema za pripremu prirodnog gasa i nafte, Hidraulika i pneumatika, Merenje fluidnih veličina, Aparati za mehaničko prečišćavanje, Gasna i naftna postrojenja, Pumpne i kompresorske stanice, Transport cevima, Inženjerski korisnički programi, Hidropneumatski sistemi, itd.

 

Organizacija studija

Studije Departmana za energetiku i procesnu tehniku organizuju se kao:

  1. Osnovne akademske studije, koje traju četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB, uklјučujući i završni rad, koji vredi 7 ESPB. A počev od treće godine studija studenti imaju mogućnost bližeg usmeravanja u pojedine uže oblasti izborom jednog od pet paketa izbornih predmeta, organizovanih u pet izbornih modula: Termoenergetika, Procesna tehnika, Hidropneumatska tehnika, Gasna i naftna tehnika i Upravlјanje energetskim tokovima.
  2. Master studije, predstavlјaju nastavak osnovnih akademskih studija, traju jednu godinu (dva semestra) i vrede dodatnih 60 ESPB. Nakon završetka drugog stepena student stiče ukupno 300 ESPB.
  3. Doktorske akademske studije, predstavlјaju mogući nastavak diplomskih akademskih studija. Traju ukupno tri godine (6 semestara), po realizaciji nastavnog plana kojim se stiče dodatnih 180 ESPB u koje je uklјučena i izrada doktorske disertacije. Nakon završetka doktorskih akademskih studija stiče se ukupno 480 ESPB.

Naučnoistraživački rad

Naučno – istraživačke aktivnosti prati praktičan i laboratorijski rad. Preko 50 godina izvode se naučna istraživanja, laboratorijske vežbe u okviru niza predmeta, izvode se merenja i analize u okviru master radova i doktorskih disertacija studenata, priprema se merna i druga oprema prilikom saradnje sa privredom i dr.

Departman za energetiku i procesnu tehniku poseduje 3 vrste laboratorija:

  1. Laboratorije za merenja i ispitivanja, koje su koncipirane za izvođenje tehničkih ispitivanja i vežbi u okviru nastave. Opremlјene su merno-akvizicijskom i regulacionom opremom i prilagođene izvođenju različitih analiza, eksperimenata, testiranja i drugih naučno-istraživačkih aktivnosti;
  2. Laboratorije za termotehničke analize, koje su namenjene računarskom modeliranju, izradi specifičnih simulacionih i optimizacionih analiza, obradi rezultata merenja i sl. Informatički opremlјene, one omogućavaju integraciju postojeće merno akvizicijske opreme sa savremenim softverskim alatima;
  3. Laboratorije za termotehničke studije, koje su koncipirane za potrebe studenata doktorskih studija i njihovih istraživanja. Prilagođene su za timski rad, konsultacije, analize i sl., uz dostupnost literature, kompjuterskih alata i ostalih sredstava.

Naučno – istraživački rad  se  odvija  kroz  rukovođenje i aktivno učešće u velikom broju nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata. Posebna pažnja se poklanja međunarodnoj saradnji, koja podrazumeva učešća na međunarodnim projektima, gostovanja i studijske boravke na stranim institutima i univerzitetima, organizovanje naučnih i stručnih skupova, poseta kolega iz inostranstva, međunarodne razmene studenata doktorskih studija i dr.

Naučno – istraživački rad na Departmanu neguje se preko 40 godina i obuhvata primenjena i razvojna istraživanja. Članovi Departmana su učestvovali na preko 50 međunarodnih projekata. Ti projekti su bili finansirani iz fondova EU i drugih međunarodnih organizacija i institucija kao što su GIZ, UNDP, USAID, EBRD, World Bank, JICA i dr. i to na projektima širom sveta. Objavlјeno je preko 1.000 bibliografskih jedinica: monografija, udžbenika i drugih knjiga, naučnih radova ili saopštenja. Nastavnici sa Departmana su članovi većeg broja naučnih i profesionalnih udruženja u Srbiji i u inostranstvu, a pojedinci su i registrovani eksperti EU.

 

Program podrške privredi

Kada su u pitanju primenjena istraživanja i različiti oblici saradnje sa privredom, Departman se profilisao kao partner privredi sa širokom paletom poslova, koji danas obuhvataju:

  • Stručne analize, garancijska ispitivanja, funkcionalne provere, određivanje energetskih i procesnih karakteristika u zgradarstvu i industriji i dr.;
  • Planove racionalizacije potrošnje energije i povećanja efikasnosti korišćenja energije kao i uvođenja energetskog menadžmenta u industriji i zgradarstvu (razvoj pristupa, transfer znanja, iskustava i dobre prakse i dr.);
  • Tehničke studije i studije opravdanosti, idejne i glavne projekte, i sl.;
  • Inženjering poslove (priprema projekata, projektovanje, nadzor, puštanje u rad, kao i revizije različitih projekata);
  • Osmišlјavanje i realizacija posebnih edukativnih kurseva za inovaciju znanja u oblasti termoenergetike, procesne, gasne i naftne tehnike (priprema materijala, izvođenje kurseva, priprema kampanja za promociju energetske efikasnosti i dr.);
  • Razvoj strateških dokumenata (uvođenje energetskog menadžmenta, kreiranje energetske politike, energetsko planiranje, programi energetske efikasnosti, i dr.);
  • Promociju efikasnih i čistih energetskih tehnologija i obnovlјivih izvora energije (analiza potencijala; izrada studija opravdanosti, kontrola realizacije, i dr.);
  • Softverski inženjering u termoenergetici i procesnoj tehnici (razvoj alata i aplikacija za modelovanje, optimizaciju i sl.), itd.