Departman za energetiku i procesnu tehniku razvija i neguje pod-oblast mašinstva, koja se bavi termo-tehničkim i procesnim postrojenjima, energetskom i procesnom opremom i uređajima, gasnom i naftnom tehnikom, kao i savremenim tehnikama upravljanja energetskim tokovima i resursima.
Na Departmanu za energetiku i procesnu tehniku se realizuje studijski program u okviru oblasti – Mašinsko inženjerstvo, pod nazivom „Energetika i procesna tehnika“. Program pruža studentima teorijske osnove, praktična znanja i analitičke veštine, neophodne za razumevanje termo-tehničkih, termo-energetskih, procesnih i gasnih postrojenja i uređaja. Studenti uče da primenjuju tehničke principe za opis i analizu načina korišćenja energije u različitim oblastima i disciplinama.
Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ integriše znanja potrebna za analizu načina korišćenja energije u kontekstu unapređenja energetske efikasnosti, očuvanja čovekove okoline i zadovoljenja energetskih potreba na održiv način. U pitanju su inženjerska znanja potrebna za konstruisanje i dizajn energetske i procesne opreme, za projektovanje termo-tehničkih, procesnih i gasnih instalacija, za upravljanje pomenutim instalacijama i opremom, zatim za njihovo planiranje, održavanje, nadzor, reinženjering, kao i razvoj idejnih rešenja, studija opravdanosti, različitih ekspertiza i sl.
Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ pored nastavnih aktivnosti, obezbeđuje studentima korišćenje profesionalnih softverskih alata, stručne ekskurzije i tematske posete, učešće na stručnim skupovima i studentskim takmičenjima kao i uključivanje u rad stručnih organizacija (stranih i domaćih).
Studijski program „Energetika i procesna tehnika“ oblikuje takav inženjerski izlazni profil koji prvenstveno treba da odgovara poziciji inženjera u energetskim pogonima (toplanama, termoelektranama, i sl.), industrijskim energanama (šećeranama, mlekarama, pivarama, ulјarama, klanicama, cementarama, rafinerijama, konditorskoj industriji i dr.), komunalnim sistemima (razvod prirodnog gasa, vodovod i kanalizacija i dr.), poziciji projektanta termotehničkih instalacija i energetskih postrojenja, procesnih sistema i opreme, gasne i naftne tehnike, kao i poziciji inženjera u kompanijama za proizvodnju, trgovinu, distribuciju i servis energetske, procesne i gasne opreme. Pored ovih fundamentalnih pozicija svršeni studenti Studijskog programa „Energetika i procesna tehnika“ mogu uspešno obavlјati poslove na pozicijama konsultanata za energetske revizije i sertifikacije, pružanje energetskih usluga za analizu, planiranje i upravlјanje energetskim sistemima u industriji, zgradarstvu, javnim komunalnim sistemima ili komercijalnom sektoru, zatim u osiguravajućim kućama, bankama i sl., na pozicijama koordinatora energetskih programa i projekata, državnih ili nevladinih organizacija i institucija, kao i stručnih lica u državnim i lokalnim službama / odelјenjima za energetiku i dr.
Diplomci Studijskog programa „Energetika i procesna tehnika“ imaju mogućnost sticanja inženjerskih licenci, kao što su Licenca za odgovornog projektanta termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike; Licenca za odgovornog izvođača radova termotehnike, termoenergetike, procesne i gasne tehnike; Licenca za odgovornog inženjera za energetsku efikasnost zgrada; Licenca za obavlјanje poslova energetskog menadžera i dr.
Departman za energetiku i procesnu tehniku u svom sastavu ima tri katedre koje zajedno realizuju Studijski program i nastavu kroz odgovarajuće grupe predmeta:
Studije Departmana za energetiku i procesnu tehniku organizuju se kao:
Naučno – istraživačke aktivnosti prati praktičan i laboratorijski rad. Preko 50 godina izvode se naučna istraživanja, laboratorijske vežbe u okviru niza predmeta, izvode se merenja i analize u okviru master radova i doktorskih disertacija studenata, priprema se merna i druga oprema prilikom saradnje sa privredom i dr.
Departman za energetiku i procesnu tehniku poseduje 3 vrste laboratorija:
Naučno – istraživački rad se odvija kroz rukovođenje i aktivno učešće u velikom broju nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata. Posebna pažnja se poklanja međunarodnoj saradnji, koja podrazumeva učešća na međunarodnim projektima, gostovanja i studijske boravke na stranim institutima i univerzitetima, organizovanje naučnih i stručnih skupova, poseta kolega iz inostranstva, međunarodne razmene studenata doktorskih studija i dr.
Naučno – istraživački rad na Departmanu neguje se preko 40 godina i obuhvata primenjena i razvojna istraživanja. Članovi Departmana su učestvovali na preko 50 međunarodnih projekata. Ti projekti su bili finansirani iz fondova EU i drugih međunarodnih organizacija i institucija kao što su GIZ, UNDP, USAID, EBRD, World Bank, JICA i dr. i to na projektima širom sveta. Objavlјeno je preko 1.000 bibliografskih jedinica: monografija, udžbenika i drugih knjiga, naučnih radova ili saopštenja. Nastavnici sa Departmana su članovi većeg broja naučnih i profesionalnih udruženja u Srbiji i u inostranstvu, a pojedinci su i registrovani eksperti EU.
Kada su u pitanju primenjena istraživanja i različiti oblici saradnje sa privredom, Departman se profilisao kao partner privredi sa širokom paletom poslova, koji danas obuhvataju: