Departman za proizvodno mašinstvo je institucija sa dugom tradicijom na Fakultetu tehničkih nauka od njegovog osnivanja, kao Mašinskog fakulteta 1960. godine. Na Departmanu je do sada diplomiralo više od 1500 kandidata, odbranjeno je više od 30 magistarskih teza i više od 50 doktorskih disertacija, a trenutno studira oko 400 studenata.
Proizvodno mašinstvo obuhvata i objedinjuje osnovne oblasti proizvodnje: inženjerske materijale, proizvodne tehnike (mašine za obradu, montažu, transport, merenje i kontrolu; robote, alate, pribore, merila itd.), proizvodne tehnologije (obrade, montaže, reciklaže, merenja i kontrole) kao i tehnike organizovanja, upravljanja i održavanja preduzeća. Inženjeri proizvodnog mašinstva se bave razvojem, projektovanjem, programiranjem, upravljanjem i održavanjem proizvoda, procesa, CNC mašina, alata i kompletnih fabrika.
Na Departmanu za proizvodno mašinstvo akreditovana su sva tri nivoa akademskih studija (osnovne, master i doktorske akademske studije) i jedan nivo strukovnih studija (master strukovne studije).
Prvi stepen akademskih studija – osnovne akademske studije Proizvodno mašinstvo, traju četiri godine (osam semestara) i vrednuju se sa 240 ESPB. Nakon završetka studija stiče se naziv Diplomirani inženjer mašinstva.
Drugi stepen akademskih studija – master akademske studije Proizvodno mašinstvo, traju jednu godinu (dva semestra), vrednuju se sa 60 ESPB i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija. Nakon završetka drugog stepena student stiče ukupno 300 ESPB i zvanje Master inženjer mašinstva.
Na prvom i drugom stepenu akademskih studija studenti imaju mogućnost izbora jedne studijske grupe:
Treći stepen akademskih studija – doktorske akademske studije Mašinstvo, traju tri godine (šest semestara), vrednuju se sa 180 ESPB i predstavljaju nastavak master akademskih studija. Nakon završetka doktorskih studija stiče se zvanje Doktor tehničkih nauka – mašinsko inženjerstvo.
Drugi stepen strukovnih studija – master strukovne studije Proizvodno mašinstvo, traju dve godine (četiri semestra) i vrednuju se sa 120 ESPB. Nakon završetka ovih studija dobija se zvanje Master strukovni inženjer mašinstva.
Osnovni cilj studijskih programa koji se izvode na Departmanu za proizvodno mašinstvo je obrazovanje i osposobljavanje stručnjaka za rad u raznorodnim i dinamičnim oblastima mašinskog inženjerstva. Shodno tome, ciljevi su sticanje i unapređenje znanja i veština u inženjerskim oblastima, kao što su:
U okviru Departmana deluju sledeće laboratorije:
Departman izdaje dva međunarodna naučna časopisa <eng>Journal of Production Engineering i Advanced Technologies and Materials</eng>. Od 1976. godine organizuje međunarodnu naučno-stručnu konferenciju MMA – Flexible technologies, a od 2006. godine naučnu konferenciju sa međunarodnim učešćem <eng>ETIKUM</eng>. Član je Zajednice naučno istraživačkih institucija proizvodnog mašinstva Srbije u okviru koje je organizovao više puta naučno-stručnu konferenciju Savetovanje proizvodnog mašinstva Srbije (ranije Jugoslavije).
Na Departmanu je do sada realizovano više od 200 naučnoistraživačkih projekata a ostvareni rezultati istraživanja su publikovani kroz više od 2.000 naučnih i stručnih radova u eminentnim časopisima i na konferencijama međunarodnog i nacionalnog nivoa. Naučnoistraživački rad se realizuje u saradnji sa Ministarstvom za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Republike Srbije, Pokrajinskim sekretarijatom za nauku i tehnološki razvoj AP Vojvodine i međunarodnim institucijama i asocijacijama (<eng>Ceepus, Erasmus+, Cost, Bilateral Cooperation, EU Interreg itd.</eng>)
Departman ima više od 500 projekata realizovanih u direktnoj saradnji sa privredom, koji se odnose na:
Departman poseduje veliki broj mašina i opreme koja se nalazi u brojnim laboratorijama:
.
Posedujemo veliki broj licenciranih softverskih paketa kao što su <eng>Catia, Siemens NX, SolidWORKS/SolidCAM, Cimatron, AutoCAD, Autodesk Inventor, DelCAM, SimaPro, Moldex3D, Simufact Forming, Magmasoft, Zeis Calypso…</eng>
Departman svake godine organizuje i podržava studentske projekte koji se odnose na razvoj inovativnih proizvoda i tehnologija. Isto tako organizuje stručne ekskurzije u okviru kojih se posećuju poznate kompanije kako u Srbiji, tako i u inostranstvu (Nemačka, Austrija, Češka, Slovačka, Slovenija itd,).