Delatnosti katedre za Energetsku elektroniku i pretvarače grupisane su u sledeće tri ključne oblasti:

  1. Održavanje nastave na različitim nivoima studija,
  2. Naučno-istraživački rad i
  3. Priprema i realizacija inženjerskih projekata kroz saradnju sa različitim privrednim organizacijama.

 

U direktnoj nadležnosti Katedre je više studijskih programa i modula kako Osnovnih akademskih (OAS) i Master akademskih (MAS) tako i Doktorskih akademskih studija (DAS). Na studijskom programu E1 – Energetika, elektronika i telekomunikacije, Katedra je direktno zadužena za organizaciju i izvođenje nastave na sledećim studijskim modulima:

  1. OAS Elektroenergetika – Energetska elektronika i električne mašine;
  2. MAS Elektroenergetika – Energetska elektronika i električne mašine;
  3. MAS Elektroenergetika – Distribuirani energetski resursi i pametne mreže (u saradnji sa Katedrom za Elektroenergetske sisteme i primenjeno softversko inženjerstvo).

 

Veliko zadovoljstvo predstavlja i činjenica da od školske 2020/2021. godine studentima možemo da ponudimo upis kako na Osnovne strukovne studije (OSS), tako i na Master strukovne studije (MSS) – Elektrotehnika, u okviru kojih smo direktno zaduženi za organizaciju i izvođenje nastave na sledećim studijskim modulima:

  1. OSS Elektrotehnika – studijski modul: Elektroenergetika i obnovljivi izvori električne energije;
  2. MSS Elektrotehnika – studijski modul: Elektroenergetika – distribuirani resursi i električni sistemi u vozilima.

 

Nastavnici i saradnici KEEP-a izvode nastavu i na drugim studijskim modulima studijskog programa E1 (Elektroenergetika – Elektroenergetski sistemi, Merni sistemi) kao i na velikom broju drugih studijskih programa FTN-a kao što su: Merenje i regulacija, Mašinstvo, Mehatronika, Grafičko inženjerstvo i dizajn, Računarstvo i automatika, Saobraćaj, Čiste energetske tehnologije, Zaštita životne sredine i Zaštita na radu i dr.

Naučno-istraživački rad KEEP-a se najbolje oslikava kroz intenzivnu međunarodnu saradnju i naučno-istraživačke projekte, kao i publikacija u prestižnim časopisima i na prestižnim međunarodnim skupovima.

Na KEEP se podstiče što je moguća šira saradnja sa različitim privrednim subjektima iz oblasti od interesa i realizacija zajedničkih projekata. Smatramo da je ovo važan oblik angažmana za svakog nastavnika i saradnika KEEP-a jer, između ostalog, predstavlja pravi put za sticanje novih i proveru aktuelnosti i primenjivosti postojećih znanja. Na osnovu uspešne saradnje sa različitim privrednim subjektima, određeni broj naših studenata svake godine ostvaruje mogućnost za sticanje stipendije, obavljanje stručne prakse u kompanijama, stručna usavršavanja i sl.

Jedna od važnih karakteristika studiranja na studijskim modulima KEEP-a je i ta da veliki broj naših studenata svoj radni angažman zasniva praktično odmah po završetku studija, a neretko i već tokom studija, posebno ukoliko govorimo o MAS i MSS nivoima studija. Naši studenti vrlo brzo pronalaze zaposlenje, kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu. Spektar kompanija je zaista širok i pokriva, kako velike kompanije, tako i mala i srednja preduzeća, kao i obrazovne institucije.