Katedra za sisteme, signale i upravljanje na Odseku za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima pruža nastavu u tri naučne oblasti: Automatika i upravljanje sistemima, Geoinformatika, i Biomedicinsko inženjerstvo. Nastava obuhvata osnovne, master i doktorske studije, sa ciljem da studentima obezbedi neophodna teorijska i praktična znanja u različitim tehničkim disciplinama.

Automatika i upravljanje sistemima

Ova naučna oblast obuhvata projektovanje i implementaciju upravljačkih sistema koji se primenjuju u raznim uređajima i složenim sistemima. Studenti stiču veštine iz oblasti industrijskih regulatora, biomedicinskog inženjeringa, geoinformatike i inteligentnih upravljačkih sistema.

Geoinformatika

Geoinformatika pruža znanja za napredno projektovanje, razvoj i implementaciju geoprostornih softverskih sistema i uređaja za prikupljanje geopodataka putem geosenzorskih sistema, GNSS-a, daljinske detekcije, fotogrametrije i laserskog skeniranja. Studenti se osposobljavaju za obradu podataka kroz geoservise i GeoAI, omogućavajući sveobuhvatnu analizu i upravljanje prostorom za različite primene.

Biomedicinsko inženjerstvo

Biomedicinsko inženjerstvo obuhvata razvoj i primenu inženjerskih nauka u medicini. Program je kreiran u saradnji sa Medicinskim fakultetom i osposobljava studente za rad u oblasti biomedicine, elektrotehnike, mehanike i robotike. Studenti stiču veštine za razvoj i primenu medicinske opreme i tehnologija.

Mogućnosti zapošljavanja

Diplomci Katedre za sisteme, signale i upravljanje imaju široke mogućnosti zapošljavanja. Inženjeri automatike i upravljanja sistemima mogu raditi u industrijskim firmama, razvojnim centrima, medicinskim ustanovama i istraživačkim institutima. Stručnjaci iz oblasti geoinformatike mogu naći zaposlenje u geodetskim firmama, IT kompanijama koje se bave obradom geoprostornih podataka, katastrima, građevinskim i urbanističkim zavodima, kao i u državnim institucijama koje se bave prostornim planiranjem. Biomedicinski inženjeri su traženi u klinikama, institutima, kompanijama za razvoj i proizvodnju medicinske opreme, kao i u istraživačkim centrima koji se bave razvojem novih medicinskih tehnologija.

Katedra obezbeđuje kvalitetno obrazovanje i podstiče multidisciplinarnost i inovativnost, pripremajući studente za uspešne karijere u različitim tehničkim oblastima.