Предмет: Управљање телекомуникационим мрежама и сервисима (06 - EK540)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областТелекомуникације и обрада сигнала

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 01.10.2005..

Изучавање филозофије одржавања и нових приступа управљању мрежом и сервисима. Проучавање примене конкретних стандарда.. Израда модела управљивих мрежних ресурса. Проучавање оперативних процеса телеком оператора и начина за њихову оптимизацију. Израда модела управљачких система за једноставније управљиве објекте.
Студенти ће научити како да планирају управљање телекомуникационом мрежом и сервисима. Разумеће типове организације одржавања и управљања. Студенти ће се научити како да примењују стандарде међународних организација у области управљања мрежама и сервисима. Научиће основе за планирање управљачких платформи . Студенти ће научити да планирају пословне процесе телеком оператора и понуђача сервиса уз коришћењем мапе телеком процеса и начине профилисања корисника . Студенти ће моћи да разумеју уређивање процеса у пружању сервиса и могућности оптимизације оперативних послова.
Уводна предавања: Промена филозофије одржавања према концепту управљања (филозофија одржавања мрежа и сервиса, концепт управљања, процеси у телекомуникацијама, међународне организације и стандарди у области управљања мрежама И сервисима). Принципи управљања телекомуникацијама (TMN принципи, алати за управљање, протоколи, платформе за реализацију управљања, ITU-T препоруке). Примена концепта управљања мрежама и сервисима (SDH управљање, ATM управљање, GSM и UMTS управљање, управљање сервисима, дефинисање пословних процеса телеком оператора и понуђача сервиса, планирање пословних процеса коришћењем мапе телеком процеса). Улога процеса и потпроцеса у реорганизовању телеком оператора (реинжињеринг пословних процеса).
Предавања. Аудиторне вежбе. Консултације.
Н. Госпић, W. Wидл, Д. Вучковић, А. КостинОснове управљања телекомуникацијама2004Саобраћајни факултет и Академска мисао, БеоградСрпски језик
TM ForumTOM , e-TOM****www.tmforum.orgЕнглески
Тестдада10.00