Предмет: Трајност и процена стања бетонских конструкција (17 - GG504)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областГрађевински материјали, процена стања и санација конструкција

Департман за грађевинарство и геодезију

Програм се примењује од 01.10.2007..

Предмети којима је предуслов предмет Трајност и процена стања бетонских конструкција

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Санација бетонских конструкцијадане
Упознавање са основним аспектима трајности бетонских конструкција и механизмима корозије бетона и арматуре ради пројектовања бетонских конструкција узимајући у обзир утицаје из околине и планирани животни век. Стицање знања о методологијама и методама за процену стварног стања бетонских и претходнонапрегнутих конструкција.
Студент поседује специјализована знања која су неопходна за пројектовање бетонских конструкција узимајући у обзир утицаје из околине и планирани животни век. Студент самостално анализира и процењује стање бетонских конструкција користећи опрему за недеструктивна и деструктивна испитивања, као и стечено знање неопходно за класификацију дефеката и оштећења елемената бетонских конструкција.
Трајност бетонских конструкција: узроци, механизми пропадања и облици оштећења бетона и арматуре (физичка и хемијска корозија), својства којима се обезбеђује задовољавајућа трајност, стратегија пројектовања бетонских конструкција са аспекта захтеване трајности. Деструктивне и недеструктивне методе испитивања (опрема, поступци, могућност примене). Дефекти армиранобетонских и претходнонапрегнутих конструкција. Врсте оштећења и облици испољавања оштећења. Класификација оштећења армиранобетонских и претходно-напрегнутих конструкција услед: преоптерећења конструкције, неравномерног слегања и инцидентних дејстава (пожари, земљотреси, експлозије итд.). Методологије прегледа и процене стања бетонских конструкција. Техничка регулатива која се односи на контролне прегледе и обезбеђење трајности бетонских конструкција. Примери прегледа и процене стања карактеристичних грађевинских објеката.
Предавања, аудиторне, лабораторијске и теренске вежбе и консултације. На предавањима се студентима кроз различите облике презентација објашњава материја која је предвиђена наставним програмом. У оквиру лабораторијских вежби студенти могу да виде и сами обаве разна недеструктивна испитивања бетона. На аудиторним вежбама студентима се приказују процене стања различитих објеката са циљем да се упознају са методологијом, обрадом прикупљених података и извођењем закључка. Студенти су обавезни да радећи у малим групама сами пронађу један објекат, ураде и одбране Елаборат процене стања. Студентима се вреднује активност током предавања и вежби, урађени лабораторијски и теренски задаци, као и израда и одбрана предметног пројекта. Испит се састоји из теоријског дела. Делови градива се могу полагати кроз један колоквијум током семестра. Теоријски део испита се полаже усмено у испитним роковима.
Г.С.Т. АрмерМониторинг анд Ассессмент оф Струцтурес2001СПОН Пресс, Лондон & Неw YоркЕнглески
John H. Bungey, G. MIllard, M.G.GranthamTesting of Concrete in Structures2006SPON Press, LondonЕнглески
Мирјана Малешев, Властимир РадоњанинПраћење, процена стања и одржавање грађевинских објеката, Материјал са предавања2005предметни наставнициСрпски језик
Сложени облици вежбидада10.00