Предмет: Термичка обрада и инжењерство површина (17 - PMS431)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЛивење, термичка обрада, инжењерство површина и нанотехнологије

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 19.07.2017..

Стицање знања из области термичке обраде неопходних за избор одговарајуће термичке обраде материјала, дефинисање свих кључних параметара, избор неопходне опреме и спровођење процеса термичке обраде. Стицање знања из области инжењерства површине неопходних за избор одговорајаућег површинског третмана и дефинисање кључних параметара за изабрани третман.
По успешном завршетку овог курса студенти су у стању да: 1. дефинишу и описују процесе трансформације који се одвијају при загревању и хлађењу материјала; 2. описују поступке каљења, отпуштања, старења, дубоког хлађења и жарења; 3. набрајају и описују поступке модификације површинских слојева; 4. наводе врсте танких превлака и њихове особине и дају примере њихове примене; 5. наводе и описују технике наношења танких превлака; 6. анализирају машински део и у складу са неопходним особинама, геометријом дела и обимом производње изаберу одговарајуће поступке термичке обраде и/или површинске третмане, дефинишу неопходне параметре процеса и бирају неопходне уређаје; 7. спроводе процедуре неопходне за обезбеђивање захтеваног квалитета код термичке обраде и инжењерства површина; 8. наводе основне мере безбедности код термичке обраде и инжењерства површина.
Теоријске основе процеса који се одвијају при загревању и хлађењу материјала. Каљење, отпуштање, старење, дубоко хлађење, жарење. Заостали напони, промена димензија и деформације. Површинско ојачавање. Опрема неопходна за одвијање процеса термичке обраде. Надзор и управљање процесима термичке обраде. Модификације површинских слојева плазма дифузионим процесима. Тврде керамичке превлаке. Дијамант и дијаманту сличан угљеник. Термалне баријере. Технике наношења танких превлака. Примена превлака код алата и делова. Контрола квалитета у термичкој обради и инжењерству површина. Безбедност на раду код термичке обраде и инжењерства површина.
Настава се изводи интерактивно у виду предавања и лабораторијских вежби. На предавањима се излаже теоретски део градива пропраћен карактеристичним примерима из праксе ради лакшег разумевања градива. Када градиво то дозвољава на предавањима се покушава иницирати дискусија између студената како би се повећала мотивација, проширило разумевање материје, прошириле перспективе и рашчистиле потенцијалне нејасноће. На вежбама се продубљује градиво изложено на предавањима и практично примењују стечена знања на расположивој лабораторијској опреми. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације.
Пантелић, И.Технологија термичке обраде челика 11974Радивој Ћирпанов, Нови СадСрпски језик
Пантелић, И.Технологија термичке обраде челика 21974Радивој Ћирпанов, Нови СадСрпски језик
G. E. TottenSteel Heat Treatment Handbook2007CRC PressЕнглески
Какаш, Д., Златановић, М.Плазма депозиција заштитних превлака1994Научна књига, БеоградСрпски језик