Предмет: Одабрана поглавља из геоинформационих система (12 - SDGI01)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областГеоматика

Одсек за аутоматику, геоматику и управљање системима

Програм се примењује од 01.11.2007..

Оспособљавање студената за праћење литературе и активан истрживачки рад у области геоинформационих технологија и система
Студент се оспособљава за активно праћење научне литературе и истраживаћки рад у области геоинформционих технологија и система
Место и улога геоинформационих система (ГИС). Инфраструктура података о простору (SDI).Просторни референтни оквири. Аквизиција података о простору. ГНСС, фотограметрија, даљинска детекција. Моделирање просторних ентитета, растерски и векторски модели, геометрија, топологија и топографија простора. Декомпозиција елемената простора. Архитектура ГИС система. Базе података о простору. Интерпретација и презентација података о простору. Картографија и визуелизација. Стандардизација у области геоинформационих система и технологија – OpenGis, ISO TC211. Примене ГИС технологија у различитим областима.Механизми размене информација о простору. XML, GML, LandXML. Schema геометрије, Schema топологије, Schema топографије. Докуменати размене. Геопортали. Архитектура геопортала. Део наставе на предмету се одвија кроз самостални истраживачко студијски рад у области геоинформационих система и технологија. Истраживачко студијски рад обухвата активно праћење примарних научних извора, евентуално писање рада из области геоинформационих система и технологија.
Предавања, вежбе, консултације. Истраживачко студијски рад.
Група аутораОдабрана поглавља из облети геоинформационих технологија и система2007Српски језик
Keith R McCloyResource Managament Information Systems2006Taylor FrancisЕнглески
Peter A. Burrough, Rachael A. McDonnellПринципи географских информационих система2006Грађевински факултет БеоградСрпски језик
Група аутораЧасописи са листе Kobson-a 2012Српски/енглески језик