Предмет: Материјали и технологије израде електронских кола (17 - BMI107)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 20.10.2012..

Оспособити студенте за разумевање особина најчешће коришћених материјала у биомедицинском инжењерству, као и оспособити студенте за одговарајућу примену ових материјала у савременим медицинским уређајима и биомедицинском инжењерству уопште.
- разумевање особина и области примена најчешће коришћених материјала у биомедицинском инжењерству - могућност примене биокерамика, вештачких материјала, композита у медицини и стоматологији - способност израде електронских компоненти или система базираних на биоматеријалима уз помоћ LTCC технологије - способност израде флексибилних електронских компоненти, применом органских и неорганских материјала, за примене у биомедицинском инжењерству.
- подела (конвенционалних) електротехничких материјала и њихове особине, - основе вештачких електромагнетских материјала и могућности примене у медицини, - преглед медицинских уређаја од значаја за овај предмет - биокерамике (баријум титанат за израду ултразвучних сонди, ферити за елиминацију сметњи и шума у медицинским уређајима, суперпроводни магнети за уређај нуклеарне магнетне резонанце) - биомедицински композити - биополимери (тефлон као изолациони материјал за сонде у медицини, полимерски бежични имплант за мерење шећера у крви) - биоматеријали за кардиоваскуларну примену (Ag/AgCl за електроде) - биоматеријали за денталну примену - биоматеријали за ортопедску примену - биоматеријали за поспешивање репарације ткива - преглед постојећих технологиија фабрикације и поређење карактеристика кола и могућности примене - LTCC технологија за израду сензора у биомедицинском инжењерству, уређаја за раздвајање ћелија и израду лаб-он-цхип - PCB технологија и обука за рад са софтверима за пројектовање PCB-а - технологија флексибилних супстрата (примена инк-џет принтера за израду флексибилних имплантираних сензора)
Предавања. Лабораторијске вежбе. Консултације. Израда практичних студентских пројеката.
Стојановић, Г., Живанов, Љ.Материјали у електротехници2007Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
H. L. KwokElectronic materials1997PWS Publishing CompanyЕнглески
Hummel, R.E.Electronic Properties of Materials2001Springer, New YorkЕнглески
Живанов, Љ. и др.Материјали у електротехници : збирка решених задатака2007Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик