Предмет: Загађење ваздуха у радној средини (17 - ZR400)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областИнжењерство заштите на раду

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 30.10.2018..

Упознавање студената инжењерства заштите на раду са основним принципима хемије загађења ваздуха радних простора, и судбином загађујућих материја у ваздуху.
Стицање фундаменталних знања из области хемизма загађења ваздуха радних простора, приципима заштите на раду и могућностима пречишћавања контаминираног ваздуха.
Основни циљ предмета је увођење студената у комплексну проблематику загађења ваздуха радних простора. Општи принципи превенције и контроле загађења. Мониторинг ваздуха радних простора. Специфичне загађујуће супстанце у технолошким процесима тешке, лаке и наменске индустрије, хемијским и медицинским лабораторијама. Хемијска испарења. Отровни гасови. Паре растварача. Суспендоване честице. Канцерогене супстанце у ваздуху радног простора. Унапређење квалитета ваздуха радних простора.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације – индивидуалне и заједничке. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима и вежбама и да колоквирају одређен број експерименталних вежби и ураде семинарски рад. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се састоји од писменог и усменог дела.
World Health OrganizationWHO guidelines for indoor air quality:selected pollutants2010WHO Regional Office for Europe Copenhagen ,DenmarkЕнглески
Lawrence K. Wang, Norman C. Pereira, Yung-Tse HungAdvanced Air and Noise Pollution Control2005Humana Press Inc, New JerseyЕнглески
Richard C. Flagan, John H. SeinfeldFundamentals of air pollution engineering1988California Institute of TechnologyЕнглески
International Labour Office GenevaAmbient factors in the workplace2001International Labour Office GenevaЕнглески