Предмет: Увод у студије сценске архитектуре (12 - ASO7)

КатегоријаТеоријско-уметнички
Научна областСценска ерхитектура, техника и дизајн

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 01.10.2013..

Увод у студије сценске архитектуре је курс који студенте упознаје са идејама које покрећу процес мишљења, креирања и реализације сценске архитектуре. Курс обезбеђује увид у основно схватање дефиниције и поља деловања сценске архитектуре кроз карактереистичне примере архитектонских сценских дела.
Један од основних исхода јесте упознавање са студијама сценске архитектуре кроз еволуцију архитектонских концепата и пракси, у различитим културним, територијалним и временским оквирима; увид у контекст сценске архитектуре данас: кроз анализу архитектонског дела и друштвених, филозофских, културних, уметничких и других контекста у којима настаје и живи. Овакав приступ осмишљен је да код студената потакне способност за даља, сопствена истразивања, вредновања и анализе током школовања, а везаних за целину архитектонске теорије и праксе. Стечена знања примењују се у оквиру свих других предмета.
Програм се фокусура на пружање првих информативних знања о гензи архитектуре и урбанизма, односно њених покретачких мисли и идеја, како у области теорије тако и у области праксе, једнако као и могућности сналажења и оријентације у кретањима у области савремене сценске архитектуре, са посебним освртом на ситуацију у нашој земљи.
Предавања. Вежбе. Консултације. Предметни задатак. Испит.
Зеви, БКако гледати архитектуру.1966Клуб младих архитеката , БеоградСрпски језик
Вентури, РСложености и противречности у архитектури2001ГК, Београд:Српски језик
Kostof, S. A History of Architecture. New York.1985Oxford University Press.Енглески
Pevsner, N. An outline of European architecture.1983 Penguin books, London.Енглески