Predmet: Projektovanje mašina neprekidnog i automatizovanog transporta (17 - M2402A)

Naučna oblastProjektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2005..

Sticanje stručnih znanja za projektovanje transportnih procesa, tokova materijala, transportnih mašina i uređaja.
Stečena znanja se mogu koristiti u praksi za izradu idejnih i glavnih projekata, optimalan izbor i eksploataciju transportnih sistema i uređaja.
Uvod. Transportni materijal. Karakteristike komadnog i rasutog materijala. Proračun i konstrukcija mehaničkih transportera. Transporteri sa vučnim elementom (trakasti, pločasti, grabuljasti, viseći i elevatori). Transporteri bez vučnog elementa (gravitacioni, vibracioni, valjkasti i pužni). Proračun i konstrukcija specifičnih uređaja neprekidnog transporta (pokretna stepeništa, žičare, pneumatski transport, ...). Proračun i konstrukcija mašina i uređaja automatizovanog transporta (automatski vođena vozila, manipulatori i industrijski roboti, fleksibilni jednošinski i dvošinski viseći transporteri, podni transporteri, električne viseće staze...). Osnovi upravljanja mašinama i uređajima sa neprekidnim radom. Osnovne karakteristike projektovanja transportnih sistema.
Nastava se odvija kroz predavanja, auditorne, laboratorijske i računarske vežbe.
Vladić J.Transportno manipulacioni sistemi, (skripta)2006FTN, Novi SadSrpski jezik
Vladić, J.Neprekidni i automatizovani transport I deo (skripta)1999Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Vladić, J.Mehanizacija i tehnologija pretovara2005Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Jevtić, V.Transportne mašine2000Mašinski fakultet, NišSrpski jezik