Predmet: Odabrana poglavlja iz projektovanja puteva (06 - GP403)

Naučna oblastSaobraćajnice

Departman za građevinarstvo i geodeziju

Program se primenjuje od 10.09.2007..

Osposobljavanje studenata za sticanje stručnih znanja i primenu u praksi.
Student je kompententan da u daljem obrazovanju u stručnim predmetima, kao i u stručnoj praksi, koristi stečena znanja o projektovanju puteva.
Uvod sa rekapitulacijom znanja iz osnovnog kursa. Metodologija i tehnologija projektovanja puteva. Proces i struktura izrade projekta puta. Studije opravdanosti. Primena računara. Vrednovanje varijantnih rešenja. Ciljevi i kriterijumi. Pokazatelji vrednovanja. Sastav i oprema projektne dokumentacije. Dinamičke i geometrijske analize. Vozno dinamičke analize. Analize projektne brzine. Konstrukcija profila projektne brzine. Dinamička usklađenost i homogenost puta. Proračun troškova korisnika. Dodatne vozne trake. Krivinska karakteristika. Analize optičkih efekata.
Predavanja; vežbe, konsultacije.
Katanić J., Maletin M. Anđus V.Projektovanje puteva1989Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Damjanović D., Milićević A., Cvetković D.:Usklađivanje konstruktivnih elemenata puta prema očekivanoj brzini u slobodnom toku2002Građevinski fakultet, NišSrpski jezik
Predmetni nastavnikPredavanja i vežbe iz projektovanja puteva - pisani materijali2007Srpski jezik