Предмет: Теорија и критика сценског дизајна (17 - SDO10)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областСценска архитектура, техника и дизајн-сценски дизајн
МултидисциплинарнаДа

Департман за архитектуру и урбанизам

Програм се примењује од 31.10.2012..

Циљ предмета је продубљено разумевање, тумачење и критичка анализа кључних појмовима, појава и приступа у оквиру комплексног интердисциплинарног поља сценског дизајна, као и развој синтезијског мишљења у овом пољу.
Суверена способност студената за самостално и групно изучавање различитих теоријских приступа и поставки у области сценског дизајна, као и за њихову примену у сопственом истраживачком и уметничком раду.
Појам сценографије на српском језику; однос према појмовима set design, stage design, theatre design. Појам scenography на енглеском језику. Појам проширена сценографија; однос према појму сценски дизајн. Сценска архитектура и сценски простор; однос према појмовима performance design и performing space. Сценски дизајн у позоришту. Сценски дизајн ван позоришта. Сценски дизајн као уметност. Уметничке праксе сценског дизајна. Кустоске праксе сценског дизајна.
Предавања, дискусије у оквиру предавања, самосталан истраживачки рад.
Дадић-Динуловић, Т.Сценски дизајн као уметност2017Клио, БеоградСрпски језик
Дадић Динуловић, Т.; Милићевић, С.Teaching Theory and Criticism of Scene Design, стр. 427-4332014SGEM, Софија, БугарскаЕнглески
Lotker, S., Černa, M.Intersection - Intimacy and Spectacle2011The Arts and Theatre Institute, PragueЕнглески
Brejzek, T. (urednica)Expanding Scenography: On the Authoring the Space2011The Arts and Theatre Institute, Prag, Republika ČeškaЕнглески