49 Мића Марић "Наука о топлоти: термодинамика, пренос топлоте, сагоревање"

31.12.2012. - 11:01
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Наука о топлоти – термодинамика, пренос топлоте, сагоревање”

Аутор: Мића Марић

Рецензенти: др Димитрије Вороњец, ред. проф у пензији Машинског факултета у Београду
             др Гордан Драгутиновић, ванр. проф Факултета техничких наука у Новом Саду
             др Душан Гвозденац, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: СИМБОЛ, Косте Нађа 11, Петроварадин
Штампање одобрио: Савет за издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Влатко Вуковић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
536(075.8)

МАРИЋ, Мића
     Наука о топлоти : термодинамика, пренос топлоте, сагоревање / Мића Марић. –
Нови Сад : Факултет техничких наука, 2002(Петроварадин : СИМБОЛ). – 259 стр. :
граф. прикази ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке - уџбеници ” ; бр. 49)
Тираж 200.
ISBN 86-80249-54-8

а) Топлота

(из садржаја)
Уџбеник се састоји из следећих поглавља:
1. Општи основи термодинамике
2. Примењена термодинамика
3. Истицање гасова великом брзином
4. Техничка примена термодинамике
5. Пренос топлоте
6. Сагоревање
(из рецензија)
Закључци рецензената су:
Имајући у виду све изложене констатације и убеђења да ће аутор све корисне примедбе и сугестије прихватити како би цео текст био квалитетнији, велико ми је задовољство да књигу „Наука о топлоти“ аутора проф. др Миће Марића предложим Наставно-научном већу Факултета техничких наука у Н. Саду за објављивање.
Основна литература која се препоручује студентима термодинамике на Факултета техничких наука је и, између осталог, неко од ранијих издања и старијих верзија уџбеника који је предмет ове рецензије. Коришћење овог уџбеника је традиционално, и проверено је кроз вишегодишње ауторово искуство као наставника на предмету Термодинамика. Већ више од 10 година не постоји у продаји аутентични и препознатљив уџбеник за термодинамику на Факултету техничких наука. Имајући у виду ову чињеницу и горе изнет став рецензената, предлаже се Наставно-научном већу да одобри издавање уџбеника НАУКА О ТОПЛОТИ ( ТЕРМОДИНАМИКА, ПРЕНОС ТОПЛОТЕ, САГОРЕВАЊЕ), аутора проф. др Миће Марића.
Овај рецензент са великим задовољством предлаже да се ова књига користи као стални као стални уџбеник на Факултету техничких наука. Осим студената Факултета, сматрам да ће ова књига помоћи многим студентима других техничких факултета и инжењерима техничке струке у свакодневном стручном раду.
(биографија)
Проф. др Мића Марић дипл. инжењер машинства, редовни је професор Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду од 1983., у ком звању је пензионисан 2001. године. Држао је све видове наставе на предметима Наука о топлоти (касније Термодинамика), Пренос топлоте, Техника сушења и термоенергетски системи. Први уџбеник „Задаци из термодинамика. Влажан ваздух“ написао је још као асистент, а издала га је „Научна књига“ 1967. године. Основни садржај ове књиге написао је такође у звању асистента за потребе наставе на Технолошком факултету, који га је 1968. године издао као скрипта.