41 Јелена Киурски, "Регистар полутаната графичке индустрије Новог Сада"

11.12.2013. - 13:07
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - МОНОГРАФИЈЕ”

Назив монографије
: „Регистар полутаната графичке индустрије Новог Сада”

Аутор
: Јелена Киурски

Рецензенти
:  др Мирјана Војиновић-Милорадов, професор емеритус Факултета техничких наука у
              Новом Саду
              др Жељко Чупић, научни саветник – Института за хемију, технологију и металургију
              Универзитета у Београду
              др Нада Миљевић, научни саветник – Институт за водопривреду „Јарослав Черни“

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Илија Ћосић, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН – Графики центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за издавачко–уређивачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета: проф. др Радомир Фолић

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
628.045:655(075.8)

КИУРСКИ, Јелена
     Регистар полутаната графичке индустрије Новог Сада : монографија /
Владимир Р. Милачић. – Нови Сад : Факултет техничких наука, 2010
(Нови Сад : ФТН, Графички центар ГРИД). –  V, 190 стр. : илустр. ; 24 цм.
– (Едиција “Техничке науке - Монографије” ; бр. 41)
Тираж 100.

ISBN 978-86-7892-314-2

а) Графичка индустрија – Хемијско загађивање

 (из садржаја)
„Циљ програмског и систематског мерења загађености радног простора графичког предузећа на територији Новог Сада је предузимање превентивних мера у свим сегментима производње, испитивање утицаја загађености графичког окружења на здравље запослених, природу и материјална добра, праћење трендова концентрација, сагледавање утицаја предузетих мера на степен загађености графичког окружења и информисање јавности. Зато Регистар концентрисаних извора загађења  у области графичке индустрије на територији Новог Сада представља предуслов за интегрално управљање графичким окружењем, које мора бити у складу са европским директивама.“
       (из рецензија)
„По важности проблематике коју обрађује, монографија посвећена Регистру графичке индустрије, представља један од подухвата за којима се на плану заштите животне средине у графичком окружењу осећао озбиљан недостатак, а по начину реализовања несумњиво ће постати основа за сва будућа истраживања и предузимање превентивних мера у свим сегментима производње у графичкој индустрији.“
„Научни допринос овог дела огледа се у исцрпно истраженој материји која обухвата врсте  примењених техника у процесу штампања, најчешће коришћене хемијске супстанце и њихове експериментално добивене концентрације у ваздуху које утичу на квалитет радне средине.“
„Рукопис монографије представља вредан, нов, модеран материјал и може успешно да послужи као допринос формирању Регистра полутаната, али и независно, као приручно средство  за стручњаке у области заштите животне средине.“

       (о аутору)
Др Јелена Киурски је образовање до доктора техничких наука стекла на Технолошком факултету, Универзитета у Новом Саду. Од 2006. је у звању ванредног професора на Департману графичко инжењерство и дизајн Факултету техничких наука, Универзитета у Новом Саду. Последњих година бави се истраживањима из области заштите животне и радне средине у оквиру графичке делатности. Аутор је два уџбеника, три приручника и многобројних научних радова у часописима изузетног међународног и националног значаја, као и бројних саопштења на међународним и домаћим скуповима.

• Није могуће приказати слику.