414 Раде Дорословачки “Принципи алгебре опште, дискретне и линеарне”

06.12.2013. - 10:18
Едиција: “ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника:
“Принципи алгебре опште, дискретне и линеарне” - друго издање

Аутор:   др Раде Дорословачки, редовни професор на ФТН у Новом Саду

Рецензенти: проф. др Петар Марковић, Природно-математички факултет у Новом Саду
                  проф. др Милан Груловић, Природно-математички факултет у Новом Саду

Издавач:
Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
Проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа:
ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад

Штампање одобрио:

Савет за издавачко-уређивачку делатност Факултета техничких наука у Новом Саду

Председник Савета за издавачко-уређивачку делатност:

Др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад

512.5(075.8)
512.817(075.8)
512.64(075.8)

ДОРОСЛОВАЧКИ, Раде
   Принципи алгебре, опште, дискретне и линеарне / Раде
Дорословачки. - 2. изд. - Нови Сад : Факултет техничких
наука, 2013 (Нови Сад : ФТН, Графички центар ГРИД). -
299 стр. : илустр. ; 24 цм. - (Едиција “Техничке науке
- уџбеници” ; бр. 414)

Тираж 600. - Библиографија - Регистар

ISBN 978-86-7892-537-5

а) Општа алгебра   б) Дискретна алгебра   в) Линеарна алгебра

COBISS.SR-ID  280417543

Из садржаја

Уџбеник има 299 страница и 18 глава. То су: нешто о логици и скуповима, релације, функције, Булова алгебра, групоиди и групе, прстени и поља, комплексни бројеви, полиноми над произвољним пољима, конструкција поља и коначна поља, детерминанте, системи линеарних једначина, слободни вектори, аналитичка геометрија, векторски простори, матрице, линеарне трансформације, ранг матрице и инверзна матрица и карактеристични вектори и корени матрице.

Из рецензије

Садржај уџбеника је изложен математички коректно, разумљивим језиком за студенте који припремају испит из ових области и са много примера који у знатној мери помажу лакшем усвајању градива које се излаже. Књига садржи мноштво оригиналних задатака, примера и доказа аутора. Сматрам да ће књига корисно послужити студентима за припрему испита као и другима који желе да се упознају са поменутим садржајима из математике. Због свега изложеног са задовољством предлажем издавање уџбеника Принципи алгебре, опште, дискретне и линеарне.

О аутору

Аутор је редовни професор математике на Факултету техничких наука у Новом Саду. Предаје дискретну математику на електротехничком одсеку, актуарску математику на индустријском менаџменту Факултета техничких наука у Новом Саду од 1978 године. Радио је годинама хонорарно у специјалистичкој математичкој гимназији Ј.Ј. Змај Нови Сад и један је од оснивача исте. Аутор је био пет година председник Друштва математичара Србије, био је дугогодишњи председник савезне Југословенске комисије за такмичења из математике и дуги низ година учествује у припремама талентованих ученика за такмичења из математике свих нивоа, као и у припремама државне олимпијске екипе за међународну олимпијаду. Био је председник организационог комитета више међународних и домаћих такмичења из математике. Аутор је објавио више научних радова у домаћим и међународним часописима и учествовао на више домаћих и међународних конгреса.

• Није могуће приказати слику.